Pozew o alimenty – bezpłatny wzór od adwokata

Spis treści
pozew o alimenty


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Jak napisać pozew o alimenty na dziecko? Wzór

Starasz się o alimenty na Wasze wspólne dziecko? Aby je otrzymać, musisz w odpowiedni sposób zredagować pozew i złożyć go do sądu. W piśmie tego rodzaju musisz zawrzeć uzasadnienie, które wykaże wszystkie koszty utrzymania, które ponosisz na dziecko. Choć pozornie brzmi to prosto, w praktyce często okazuje się, że może być skomplikowane. W tym artykule chciałbym Ci odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań. Jak wygląda wzór pozwu o alimenty? Jakie są jego niezbędne alimenty? I wreszcie, jak udowodnić, że kwota, której żądasz, jest zasadna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne związane z tematem pytania, zapraszam Cię do lektury.

Pozew o alimenty – niezbędne elementy

Jako rodzic powinieneś rozpocząć pozew o alimenty od zamieszczenia w nim najważniejszych, stałych elementów. Zaliczają się do nich:

  • miejscowość i data – zamieść je w prawym górnym rogu,
  • wskazanie powoda – będzie nim Wasze małoletnie dziecko. Ty z kolei będziesz jego przedstawicielem ustawowym,
  • wskazanie pozwanego, czyli osoby, od której chcesz otrzymywać alimenty na dziecko,
  • tytuł pisma – w tym przypadku będzie to „pozew o alimenty”,
  • informację dotyczącą tego, o co wnosisz,
  • uzasadnienie, w którym opiszesz dlaczego żądasz takiego, a nie innego uregulowania powyższych kwestii,
  • przedstawienie dowodów na przytoczone okoliczności,
  • wymienienie wszystkich niezbędnych załączników.

Wzór pozwu o alimenty

Skoro wiesz już, co powinien zawierać pozew regulujący obowiązek alimentacyjny, przejdźmy do przykładowego wzoru. Oczywiście, aby sąd zasądził świadczenie odpowiednie do Waszej sytuacji, musisz go do niej odpowiednio dostosować. Najważniejszym z elementów będzie właściwe uzasadnienie pozwu. Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, chętnie pomogę Ci jako doświadczony w takich sprawach adwokat. Najpierw przejdźmy jednak do wzoru. Możesz pobrać go za darmo TUTAJ.

Pozew o alimenty – co musisz w nim zawrzeć?

Mam nadzieję, że udało Ci się pobrać wzór i z nim zapoznać. Postaram się teraz prosto wyjaśnić Ci wszystkie jego najważniejsze elementy.

Miejscowość, data, wskazanie sądu (np. Sąd Rejonowy we Wrocławiu, ul…) oraz podanie danych powódki lub powoda oraz przedstawiciela ustawowego i pozwanego to kwestie, których wyjaśniać nie trzeba. Po nich powinieneś podać tak zwany WPS, czyli wartość przedmiotu sporu. Zazwyczaj jest to roczna kwota alimentów, o które wnioskujesz. Jeśli zatem będzie to 1.000 zł miesięcznie, wartość przedmiotu sporu wyniesie 12.000 zł.

Kolejnym elementem jest tytuł pisma, czyli po prostu „Pozew o alimenty”. Jeśli wnosisz o ich zabezpieczenie na czas postępowania, musisz dodać tą informację pod tytułem. Następnie musisz przejść do kluczowych elementów, czyli napisać o co konkretnie wnosisz. Omówmy sobie przykładowe kwestie, których możesz zażądać w pozwie o alimenty w imieniu swojego małoletniego dziecka.

O co złożyć wniosek w pozwie o alimenty?

Załóżmy, że wnosisz o zasądzenie alimentów od pozwanego, czyli ojca, na rzecz małoletniej córki. Musisz więc podać kwotę alimentów, jaką chcesz otrzymywać na dziecko. Dodaj także, do którego dnia miesiąca ma być ona płacona i w jakiej formie. Możesz zdecydować się na gotówkę „do ręki” lub przelew na rachunek bankowy. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, nie zapomnij podać numeru konta. Nie może także zabraknąć informacji o tym, że jeśli pozwany nie zapłaci którejś z rat, powinny mu zostać naliczone odsetki.

Możesz także zażądać zabezpieczenia powództwa na czas trwania postępowania o alimenty. Jeśli sąd się na nie zgodzi, będziesz otrzymywać ustaloną kwotę w każdym miesiącu w wybranej przez siebie formie. Cała „formułka” wygląda podobnie jak powyższa. Musisz zaznaczyć jedynie, iż chodzi o zabezpieczenie świadczenia od drugiego rodzica.

Kolejno dwie kwestie formalne – prośba o nadanie wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności i zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniej powódki kosztów procesu.

Masz prawo wnieść także o przesłuchanie stron, które wykaże faktyczne potrzeby małoletniej powódki. Udowodni również możliwości majątkowe i zarobkowe rodziców oraz wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka, na okoliczność wydatków ponoszonych w związku ze stanem zdrowia i rozwojem dziecka oraz osobistych nakładów w wychowaniu Waszej córki.

Jeśli masz jakichś świadków, którzy potwierdzą, że to Ty zajmujesz się dzieckiem i utrzymujesz je samodzielnie, koniecznie ich powołaj. Może to być na przykład babcia, która zajmuje się dzieckiem, kiedy pracujesz, siostra czy nawet przyjaciółka. Dobrze, jeśli powołani świadkowie potwierdzą, że pozwany nie daje żadnych pieniędzy na dziecko i opiszą, jak często się z nim kontaktuje (jeśli w ogóle).

Pora na wniesienie o przeprowadzenie dowodu z dokumentów. Tutaj musisz wymienić zaświadczenia o zarobkach, kopie karty leczenia dziecka czy zaświadczenia z wizyt lekarskich, oczywiście, jeśli takie posiadasz. Bardzo ważne będzie także zgromadzenie wszelkich rachunków. Powinny zobrazować koszty poniesione na czynsz, media, prąd, gaz, zakupy spożywcze, tekstylne czy kosmetyczne.

Możesz również poprosić o zobowiązanie pozwanego przez sąd do przedłożenia zaświadczenia z właściwego Urzędu Skarbowego, które wykażą jego dochody w ubiegłym roku.

Następnie musisz poinformować sąd o tym, czy próbowałaś kontaktować się z pozwanym, aby porozumieć się z nim co do kwestii utrzymywania dziecka. Możesz na przykład nadmienić, że wielokrotnie dzwoniłaś, czy zostawiałaś wiadomości tekstowe SMS, które pozostawały bez odpowiedzi. Wychodzi zatem z tego, iż osiągnięcie pomiędzy Wami porozumienia nie było możliwe.

Pora na najważniejszą część, czyli uzasadnienie.

Uzasadnienie – najważniejsza część pozwu o alimenty

Posługując się naszym przykładem, tą część pozwu zaczniemy informacją o tym, że powódka jest córką przedstawicielki ustawowej (Ciebie) oraz pozwanego. Dodaj także gdzie i kiedy się urodziła. W dalszej części musisz przedstawić sytuację materialną dziecka. Wyjaśnij więc, że pozwany od momentu urodzenia Waszej córki nie daje na nią żadnych pieniędzy. Całkowita opieka nad dzieckiem spoczywa na Tobie. Dodaj, że pracujesz w nie/pełnym wymiarze godzin, ponieważ potrzeby córki stale się zwiększają. Wyjaśnij także, jak wyglądają kontakty dziecka z ojcem i kto zajmuje się małą, kiedy jesteś w pracy. Dowodami w tej części będą akt urodzenia Waszej córeczki, Wasze zeznania oraz zeznania świadków.

W kolejnym akapicie wyjaśnij swoją sytuację finansową. Gdzie jesteś zatrudniona? W jakim wymiarze godzin? Na jakim stanowisku? Ile wynosi Twoje miesięczne wynagrodzenie? Jeśli otrzymujesz jakieś świadczenia, wymień je i określ ich kwoty. Jako dowody wskaż zaświadczenia o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia oraz świadczeń i przesłuchanie stron.

A teraz zrób to samo, tylko odwrotnie. Opisz, gdzie pracuje ojciec małej, na jakim stanowisku, ile zarabia miesięcznie etc. Jeśli ma swoje mieszkanie – nie zapomnij o tym wspomnieć. W końcu oznacza to, że nie musi płacić czynszu, więc jest w lepszej sytuacji materialnej.

Kolejną ważną kwestią jest wymienienie wszystkich potrzeb dziecka. Zastanów się, na co co miesiąc wydajesz pieniądze i dokładnie podsumuj te kwoty. Pamiętaj jednak, że musisz je udowodnić paragonami czy fakturami – będą tu wymienione jako dowody. Zazwyczaj w tej części wymieniamy koszt wyżywienia, zakup leków, środków czystości, ubrań, wizyt lekarskich, czynszu, mediów i wszystkich innych rachunków, wliczając opłaty za Internet czy telefon.

Jeśli wymieniłaś już wszystkie rzeczy, podaj łączną kwotę. Będzie ona miesięcznym kosztem utrzymania dziecka. Powiedzmy, że wynosi on 2000 zł, a Ty chcesz otrzymywać alimenty w kwocie 1200 zł. Wyjaśnij zatem, że Twoje starania wychowawcze spełniają w znacznej części obowiązki alimentacyjne. Z tego właśnie powodu pozwany powinien płacić alimenty w większej kwocie, niż połowa tej sumy.

Następnym niezbędnym elementem jest wyjaśnienie tego, dlaczego żądasz zabezpieczenia alimentów na czas postępowania. Możesz nadmienić, że pozwany w żadnym stopniu nie przyczynia się do zapewnienia utrzymania dziecka. Oprócz tego, nie sprawuje nad nią opieki. W obecnej sytuacji pokrycie wszystkich wydatków związanych z jej utrzymaniem spoczywa na Tobie. Jeśli więc sąd przyzna Ci zabezpieczenie, będziesz mogła już w trakcie postępowania pokryć wszystkie niezbędne dla Waszej córki wydatki. Co więcej, nie będziesz wtedy musiała martwić się, skąd wziąć pieniądze, jeśli sprawa się przedłuży.

Dodaj również, że kwota, o którą się starasz uwzględnia możliwości zarobkowe i majątkowe pozwanego i obojga rodziców, a także usprawiedliwione potrzeby Waszego dziecka

Pora na naniesienie Twojego własnoręcznego podpisu i wymienienie załączników. Będą nimi odpis pozwu w odpowiedniej ilości kopii i wszelkie dowody, które wcześniej wskażesz w piśmie.

Sprawa sądowa o alimenty na dziecko – jak napisać pozew?

Jeśli chcesz, aby sąd przychylił się do Twojej prośby, musisz dołożyć wszelkich starań, aby potrzeby dziecka zostały opisane w sposób bardzo szczegółowy. Tylko to może je uprawnić do otrzymywania należnych świadczeń od drugiego rodzica. Wysokość alimentów będzie zależna od tego, jakie dowody na poparcie swojego wniosku przedstawisz. Jeśli Twój były partner powinien płacić alimenty w określonej wysokości, musisz uargumentować to dlaczego żądasz takiej, a nie innej kwoty. Właściwe uzasadnienie pozwu o alimenty jest chyba najważniejszą kwestią.

Przeczytaj także: Wniosek o zabezpieczenie alimentów.

Gdzie złożyć pozew o alimenty? Zawsze do sądu rodzinnego właściwego Waszemu miejscu zamieszkania. Kwestię alimentów można także rozstrzygnąć w trakcie rozwodu. Jeśli więc chcesz zakończyć formalny związek z drugim rodzicem małoletniego, jest to element obowiązkowy.

Pamiętaj także, że pozew, który należy złożyć w sądzie musi zawierać elementy formalne. Załączniki, odpowiednia ilość kopii pisma oraz odręczny podpis, miejscowość, data, oznaczenie sądu oraz podanie danych pozwanego i powódki (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania) to absolutna konieczność. Jeśli nie jesteś pewna, czy kwota alimentów jest odpowiednia, a pozew o przyznanie świadczeń alimentacyjnych jest odpowiednio zredagowany, moja kancelaria chętnie Ci pomoże.

Pobierz Ebooka – wzór pozwu o alimenty

 

Oddaję w Twoje ręce wzór pozwu o alimenty, który został stworzony z myślą o osobach, które stoją właśnie przed zadaniem złożenia takiego pozwu.

Tą publikacją staram się wesprzeć Cię w walce o dobre życie dla Twojego dziecka.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną