adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Specjalista z zakresu rozwodów i podziału majątku

Pobierz darmowe ebooki przygotowane przez zawodowego adwokata

1. ROZWÓD | 2. PODZIAŁ MAJĄTKU

Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Pozew o alimenty – bezpłatny wzór od adwokata

pozew o alimenty

Jak napisać pozew o alimenty na dziecko? Wzór

Starasz się o alimenty na Wasze wspólne dziecko? Aby je otrzymać, musisz w odpowiedni sposób zredagować pozew i złożyć go do sądu. W piśmie tego rodzaju musisz zawrzeć uzasadnienie, które wykaże wszystkie koszty utrzymania, które ponosisz na dziecko. Choć pozornie brzmi to prosto, w praktyce często okazuje się, że może być skomplikowane. W tym artykule chciałbym Ci odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań. Jak wygląda wzór pozwu o alimenty? Jakie są jego niezbędne alimenty? I wreszcie, jak udowodnić, że kwota, której żądasz, jest zasadna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne związane z tematem pytania, zapraszam Cię do lektury.

Pozew o alimenty – niezbędne elementy

Jako rodzic powinieneś rozpocząć pozew o alimenty od zamieszczenia w nim najważniejszych, stałych elementów. Zaliczają się do nich:

 • miejscowość i data – zamieść je w prawym górnym rogu,
 • wskazanie powoda – będzie nim Wasze małoletnie dziecko. Ty z kolei będziesz jego przedstawicielem ustawowym,
 • wskazanie pozwanego, czyli osoby, od której chcesz otrzymywać alimenty na dziecko,
 • tytuł pisma – w tym przypadku będzie to „pozew o alimenty”,
 • informację dotyczącą tego, o co wnosisz,
 • uzasadnienie, w którym opiszesz dlaczego żądasz takiego, a nie innego uregulowania powyższych kwestii,
 • przedstawienie dowodów na przytoczone okoliczności,
 • wymienienie wszystkich niezbędnych załączników.

Wzór pozwu o alimenty

Skoro wiesz już, co powinien zawierać pozew regulujący obowiązek alimentacyjny, przejdźmy do przykładowego wzoru. Oczywiście, aby sąd zasądził świadczenie odpowiednie do Waszej sytuacji, musisz go do niej odpowiednio dostosować. Najważniejszym z elementów będzie właściwe uzasadnienie pozwu. Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, chętnie pomogę Ci jako doświadczony w takich sprawach adwokat. Najpierw przejdźmy jednak do wzoru. Możesz pobrać go za darmo TUTAJ.

Pozew o alimenty – co musisz w nim zawrzeć?

Mam nadzieję, że udało Ci się pobrać wzór i z nim zapoznać. Postaram się teraz prosto wyjaśnić Ci wszystkie jego najważniejsze elementy.

Miejscowość, data, wskazanie sądu (np. Sąd Rejonowy we Wrocławiu, ul…) oraz podanie danych powódki lub powoda oraz przedstawiciela ustawowego i pozwanego to kwestie, których wyjaśniać nie trzeba. Po nich powinieneś podać tak zwany WPS, czyli wartość przedmiotu sporu. Zazwyczaj jest to roczna kwota alimentów, o które wnioskujesz. Jeśli zatem będzie to 1.000 zł miesięcznie, wartość przedmiotu sporu wyniesie 12.000 zł.

Kolejnym elementem jest tytuł pisma, czyli po prostu „Pozew o alimenty”. Jeśli wnosisz o ich zabezpieczenie na czas postępowania, musisz dodać tą informację pod tytułem. Następnie musisz przejść do kluczowych elementów, czyli napisać o co konkretnie wnosisz. Omówmy sobie przykładowe kwestie, których możesz zażądać w pozwie o alimenty w imieniu swojego małoletniego dziecka.

O co złożyć wniosek w pozwie o alimenty?

Załóżmy, że wnosisz o zasądzenie alimentów od pozwanego, czyli ojca, na rzecz małoletniej córki. Musisz więc podać kwotę alimentów, jaką chcesz otrzymywać na dziecko. Dodaj także, do którego dnia miesiąca ma być ona płacona i w jakiej formie. Możesz zdecydować się na gotówkę „do ręki” lub przelew na rachunek bankowy. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, nie zapomnij podać numeru konta. Nie może także zabraknąć informacji o tym, że jeśli pozwany nie zapłaci którejś z rat, powinny mu zostać naliczone odsetki.

Możesz także zażądać zabezpieczenia powództwa na czas trwania postępowania o alimenty. Jeśli sąd się na nie zgodzi, będziesz otrzymywać ustaloną kwotę w każdym miesiącu w wybranej przez siebie formie. Cała „formułka” wygląda podobnie jak powyższa. Musisz zaznaczyć jedynie, iż chodzi o zabezpieczenie świadczenia od drugiego rodzica.

Kolejno dwie kwestie formalne – prośba o nadanie wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności i zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniej powódki kosztów procesu.

Masz prawo wnieść także o przesłuchanie stron, które wykaże faktyczne potrzeby małoletniej powódki. Udowodni również możliwości majątkowe i zarobkowe rodziców oraz wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka, na okoliczność wydatków ponoszonych w związku ze stanem zdrowia i rozwojem dziecka oraz osobistych nakładów w wychowaniu Waszej córki.

Jeśli masz jakichś świadków, którzy potwierdzą, że to Ty zajmujesz się dzieckiem i utrzymujesz je samodzielnie, koniecznie ich powołaj. Może to być na przykład babcia, która zajmuje się dzieckiem, kiedy pracujesz, siostra czy nawet przyjaciółka. Dobrze, jeśli powołani świadkowie potwierdzą, że pozwany nie daje żadnych pieniędzy na dziecko i opiszą, jak często się z nim kontaktuje (jeśli w ogóle).

Pora na wniesienie o przeprowadzenie dowodu z dokumentów. Tutaj musisz wymienić zaświadczenia o zarobkach, kopie karty leczenia dziecka czy zaświadczenia z wizyt lekarskich, oczywiście, jeśli takie posiadasz. Bardzo ważne będzie także zgromadzenie wszelkich rachunków. Powinny zobrazować koszty poniesione na czynsz, media, prąd, gaz, zakupy spożywcze, tekstylne czy kosmetyczne.

Możesz również poprosić o zobowiązanie pozwanego przez sąd do przedłożenia zaświadczenia z właściwego Urzędu Skarbowego, które wykażą jego dochody w ubiegłym roku.

Następnie musisz poinformować sąd o tym, czy próbowałaś kontaktować się z pozwanym, aby porozumieć się z nim co do kwestii utrzymywania dziecka. Możesz na przykład nadmienić, że wielokrotnie dzwoniłaś, czy zostawiałaś wiadomości tekstowe SMS, które pozostawały bez odpowiedzi. Wychodzi zatem z tego, iż osiągnięcie pomiędzy Wami porozumienia nie było możliwe.

Pora na najważniejszą część, czyli uzasadnienie.

Uzasadnienie – najważniejsza część pozwu o alimenty

Posługując się naszym przykładem, tą część pozwu zaczniemy informacją o tym, że powódka jest córką przedstawicielki ustawowej (Ciebie) oraz pozwanego. Dodaj także gdzie i kiedy się urodziła. W dalszej części musisz przedstawić sytuację materialną dziecka. Wyjaśnij więc, że pozwany od momentu urodzenia Waszej córki nie daje na nią żadnych pieniędzy. Całkowita opieka nad dzieckiem spoczywa na Tobie. Dodaj, że pracujesz w nie/pełnym wymiarze godzin, ponieważ potrzeby córki stale się zwiększają. Wyjaśnij także, jak wyglądają kontakty dziecka z ojcem i kto zajmuje się małą, kiedy jesteś w pracy. Dowodami w tej części będą akt urodzenia Waszej córeczki, Wasze zeznania oraz zeznania świadków.

W kolejnym akapicie wyjaśnij swoją sytuację finansową. Gdzie jesteś zatrudniona? W jakim wymiarze godzin? Na jakim stanowisku? Ile wynosi Twoje miesięczne wynagrodzenie? Jeśli otrzymujesz jakieś świadczenia, wymień je i określ ich kwoty. Jako dowody wskaż zaświadczenia o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia oraz świadczeń i przesłuchanie stron.

A teraz zrób to samo, tylko odwrotnie. Opisz, gdzie pracuje ojciec małej, na jakim stanowisku, ile zarabia miesięcznie etc. Jeśli ma swoje mieszkanie – nie zapomnij o tym wspomnieć. W końcu oznacza to, że nie musi płacić czynszu, więc jest w lepszej sytuacji materialnej.

Kolejną ważną kwestią jest wymienienie wszystkich potrzeb dziecka. Zastanów się, na co co miesiąc wydajesz pieniądze i dokładnie podsumuj te kwoty. Pamiętaj jednak, że musisz je udowodnić paragonami czy fakturami – będą tu wymienione jako dowody. Zazwyczaj w tej części wymieniamy koszt wyżywienia, zakup leków, środków czystości, ubrań, wizyt lekarskich, czynszu, mediów i wszystkich innych rachunków, wliczając opłaty za Internet czy telefon.

Jeśli wymieniłaś już wszystkie rzeczy, podaj łączną kwotę. Będzie ona miesięcznym kosztem utrzymania dziecka. Powiedzmy, że wynosi on 2000 zł, a Ty chcesz otrzymywać alimenty w kwocie 1200 zł. Wyjaśnij zatem, że Twoje starania wychowawcze spełniają w znacznej części obowiązki alimentacyjne. Z tego właśnie powodu pozwany powinien płacić alimenty w większej kwocie, niż połowa tej sumy.

Następnym niezbędnym elementem jest wyjaśnienie tego, dlaczego żądasz zabezpieczenia alimentów na czas postępowania. Możesz nadmienić, że pozwany w żadnym stopniu nie przyczynia się do zapewnienia utrzymania dziecka. Oprócz tego, nie sprawuje nad nią opieki. W obecnej sytuacji pokrycie wszystkich wydatków związanych z jej utrzymaniem spoczywa na Tobie. Jeśli więc sąd przyzna Ci zabezpieczenie, będziesz mogła już w trakcie postępowania pokryć wszystkie niezbędne dla Waszej córki wydatki. Co więcej, nie będziesz wtedy musiała martwić się, skąd wziąć pieniądze, jeśli sprawa się przedłuży.

Dodaj również, że kwota, o którą się starasz uwzględnia możliwości zarobkowe i majątkowe pozwanego i obojga rodziców, a także usprawiedliwione potrzeby Waszego dziecka

Pora na naniesienie Twojego własnoręcznego podpisu i wymienienie załączników. Będą nimi odpis pozwu w odpowiedniej ilości kopii i wszelkie dowody, które wcześniej wskażesz w piśmie.

Sprawa sądowa o alimenty na dziecko – jak napisać pozew?

Jeśli chcesz, aby sąd przychylił się do Twojej prośby, musisz dołożyć wszelkich starań, aby potrzeby dziecka zostały opisane w sposób bardzo szczegółowy. Tylko to może je uprawnić do otrzymywania należnych świadczeń od drugiego rodzica. Wysokość alimentów będzie zależna od tego, jakie dowody na poparcie swojego wniosku przedstawisz. Jeśli Twój były partner powinien płacić alimenty w określonej wysokości, musisz uargumentować to dlaczego żądasz takiej, a nie innej kwoty. Właściwe uzasadnienie pozwu o alimenty jest chyba najważniejszą kwestią.

Przeczytaj także: Wniosek o zabezpieczenie alimentów.

Gdzie złożyć pozew o alimenty? Zawsze do sądu rodzinnego właściwego Waszemu miejscu zamieszkania. Kwestię alimentów można także rozstrzygnąć w trakcie rozwodu. Jeśli więc chcesz zakończyć formalny związek z drugim rodzicem małoletniego, jest to element obowiązkowy.

Pamiętaj także, że pozew, który należy złożyć w sądzie musi zawierać elementy formalne. Załączniki, odpowiednia ilość kopii pisma oraz odręczny podpis, miejscowość, data, oznaczenie sądu oraz podanie danych pozwanego i powódki (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania) to absolutna konieczność. Jeśli nie jesteś pewna, czy kwota alimentów jest odpowiednia, a pozew o przyznanie świadczeń alimentacyjnych jest odpowiednio zredagowany, moja kancelaria chętnie Ci pomoże.

Pobierz Ebooka – wzór pozwu o alimenty

 

Oddaję w Twoje ręce wzór pozwu o alimenty, który został stworzony z myślą o osobach, które stoją właśnie przed zadaniem złożenia takiego pozwu.

Tą publikacją staram się wesprzeć Cię w walce o dobre życie dla Twojego dziecka.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.

Jak mogę Tobie pomóc?

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie
adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425 tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
 • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
 • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
 • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
 • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
 • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
 • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

wzór pozwu o alimenty Klisz
Pobierz E-booka - wzór pozwu o alimenty

Oddaję w Twoje ręce wzór pozwu o alimenty, który został stworzony z myślą o osobach, które stoją właśnie przed zadaniem złożenia takiego pozwu.

Tą publikacją staram się wesprzeć Cię w walce o dobre życie dla Twojego dziecka.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.