Jak przetrwać rozwód? Jak przeżyć rozwód?

Spis treści
jak przeżyć rozwó


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Rozpad małżeństwa kładzie kres dobrze znanej rzeczywistości, której realia towarzyszyły Ci przez wiele miesięcy czy nawet lat. W pewnym sensie, biorąc rozwód postanowiłeś/aś zacząć nowe życie. Nie da się jednak ukryć, że rozpoczynanie tego nowego etapu jest bardzo trudne, choć akceptacja społeczna rozwodów jest o wiele większa niż dawniej.

Przeczytaj także: Kiedy nie warto ratować związku

Jak przeżyć rozstanie jak najbardziej bezboleśnie? W jaki sposób ostatecznie uwolnić się od byłego małżonka? Jak poradzić sobie z poczuciem winy, z którym prawie zawsze wiąże się rozstanie rodziców? Jak przeżyć rozstanie? Jak przeżyć rozwód?

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania. Zapraszam Cię na krótki poradnik o tym jak przeżyć rozwód.

Jak przeżyć rozwód? Praktyczny poradnik przygotowania się do rozprawy rozwodowej

Stało się. Oto postanowiłeś czy też postanowiłaś zacząć nowe życie i złożyłaś pozew o rozwód po wielu latach małżeństwa. Niezgodność charakterów, zanikające poczucie bezpieczeństwa czy negatywne emocje panujące w Waszym domu – przyczyna nie jest aż tak ważna.

W tym przełomowym momencie najistotniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do sprawy rozwodowej – zarówno tej, która będzie się toczyła na sali sądowej, jak i tej drugiej – w Twojej głowie. Jak przeżyć rozwód?

Zobacz także: Rozwód – krok po kroku

Jak przeżyć rozwód: zagwarantuj sobie wsparcie bliskich

W tak ważnym momencie w swoim życiu potrzebujesz przy sobie osób, na które zawsze możesz liczyć. W trakcie rozwodu mogą mieć miejsce różne sytuacje, które będą na Ciebie oddziaływać w sposób negatywny, zatem przyda Ci się ktoś, komu w razie potrzeby będziesz móc się – przysłowiowo – wypłakać w rękach czy kogo po prostu zapytasz o radę, kiedy będzie ona istotna.

Wsparcie przyjaciół, rodziców i członków rodziny w takiej sytuacji okazuje się na wagę złota. To właśnie ono pomoże Ci stanąć na nogi, podjąć ważne decyzje i pogodzić się z ostatecznym rozpadem związku rodziny, który niebawem zostanie potwierdzony wyrokiem Sądu.

Jak przeżyć rozwód: rozwiąż problemy finansowe

Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić, jednak jeżeli w Waszym związku występowały problemy finansowe, dobrym rozwiązaniem jest uporanie się z nimi jeszcze przed pierwszą rozprawą sądową.

Oczywiście, zapewne czeka Was podział majątku – jednak jeśli taka jest chęć obu stron, być może da się ustalić pewne formalności we własnym zakresie. Względne uregulowanie kwestii finansowych zagwarantują Ci możliwość skupienia się na tym, co jest teraz ważniejsze od pieniędzy.

Jak przeżyć rozwód: rozpocznij przygotowania do nowego życia

Nawet jeśli Twoja rozprawa rozwodowa odbędzie się dopiero za kilka miesięcy, przecież możesz już teraz zacząć budować podwaliny pod nowy świat. Choć zaczynanie wszystkiego od nowa budzi lęk, ten trudny czas jest najlepszą chwilą na to, aby zagłuszyć ból, przepracować wszystkie problemy i zacząć budować samego siebie w innym kształcie.

Warto zastanowić się nad tym, w jakim kształcie chcesz widzieć swoją nową egzystencję – a może i nawiązać nowe relacje. Na te nigdy nie jest za wcześnie, ani zbyt późno, jeśli wniosą do Twojego życia coś wartościowego.

Najważniejsze pytania – jak przeżyć rozwód

Rozstanie z byłym partnerem to chwila na to, aby udzielić sobie jednoznacznej odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Gdzie będziesz mieszkać? Jaki podział majątku wspólnego uważasz za sprawiedliwy? W jaki sposób zadbacie o dzieci, jeśli te pojawiły się w Waszym związku? Dlaczego Twoje małżeństwo się rozpadło i co zrobić, aby teoretyczne kolejne nie miało takiego samego finału?

Rozwód to nie koniec świata – a doskonały moment na to, aby wszystko przepracować po to, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości w o wiele lepszej i pewniejszej wersji.

 

Po czwarte: zastanów się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty

Z rozpadem związku wiąże się wiele negatywnych emocji, które mogą źle wpłynąć na Twoją psychikę i codzienne funkcjonowanie. Z roku na rok liczba rozwodów jest niestety coraz większa. Co za tym jednak idzie, liczba miejsc, w których możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia jest o wiele znaczniejsza. Co możemy zrobić, znajdując się w totalnej rozsypce, pełnym negatywnych emocji, tracąc poczucie bezpieczeństwa?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że rozwód nie jest żadnym powodem do wstydu – szczególnie, jeżeli to poczynania drugiej strony się do niego przyczyniły lub jeśli po prostu z pewnych istotnych powodów Wam nie wyszło. Z czasem ze wzięciem rozwodu poradzą sobie zarówno Twoi rodzice, Wasze dzieci, jak i Ty sam/a. Występujące obecnie trudności nie będą się piętrzyć przez cały czas.

Jeżeli czujesz, że sam/a nie poradzisz sobie ze wszystkim, z czym wiążę się rozwód, doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. To prawne znajdziesz u profesjonalnego adwokata czy radcy prawnego, który pozwoli Ci jak najlepiej uporać się ze wszystkim co w trakcie rozwodu będzie się działo na sali sądowej. To także on pomoże Ci spojrzyć na sprawę „chłodnym okiem” osoby z zewnątrz i ocenić sytuację – a następnie podjąć takie decyzje, które będą w Twojej sytuacji najkorzystniejsze.

Wsparcie psychologiczne znajdziesz z kolei w różnego rodzaju grupach wsparcia, u terapeuty czy psychologa. Możliwości jest mnóstwo. Najwyższa pora na to, aby w końcu uwolnić się od byłego małżonka, pozbyć negatywnych emocji i pogodzić z rozpadem rodziny. Udało Ci się przeżyć rozwód, a więc i to zakończy się sukcesem. Jeśli nie wiesz, na jaką pomoc się zdecydować, spróbuj dyskretnie dowiedzieć się wśród znajomych – lub chociażby za pośrednictwem internetowej wyszukiwarki lub lokalnej grupy, która może być pomocna.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

Po piąte: jak powiedzieć dziecku, że rodzice się rozwodzą? Jak przeżyć rozwód rodziców

W dalszym ciągu zostaje jeszcze kwestia dzieci, jeśli te pojawiły się w Waszym małżeństwie. Rozwód rodziców zawsze jest dla nich dość traumatycznym przeżyciem, które może rzutować na ich zachowanie czy nawet charakter. Z uwagi na to, iż jest to bardzo ważna kwestia – spróbujemy omówić rozstanie rodziców szerzej w dalszej części artykułu.

Rozwód rodziców – jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Powiedzenie przyjaciołom czy znajomym o rozwodzie zawsze jest trudne. Z tyłu głowy pojawia się zawsze pytanie: co ludzie sobie pomyślą. Jeśli jednak dana osoba jest kimś wartościowym w Twoim życiu, zarówno w tym trudnym okresie rozstania, jak i po rozstaniu, będzie dla Ciebie wsparciem – a nie kimś, kto ocenia drugą osobę, ponieważ każdy w jej związku postanowił pójść w swoją stronę.

O wiele trudniejsze jest jednak przygotowanie dziecka na rozwód rodziców – i to niezależnie od tego, ile dziecko ma lat. Dwulatek zapewne wiele nie zrozumie, kilkulatek będzie zadawał trudne pytania, nastolatek może nawet zareaguje buntem.

Reakcje dzieci mogą być w burzącej doskonale znaną im rzeczywistość sytuacji najróżniejsze, dlatego warto podejść do tematu odpowiednio poważnie – i z rzetelnym przygotowaniem.

Rozstanie rodziców – jak przeżyć rozwód z dzieckiem?

Po pierwsze i najważniejsze, zapomnij o tym, że to tylko i wyłącznie druga strona ma obowiązek uświadomić dziecko w kwestii tego, co dzieje się w Waszym życiu – nawet jeśli winę za rozwód ponosi właśnie ona.

Jako rodzice oboje powinniście zadbać o to, aby dzieci jak najmniej ucierpiały konsekwencje wynikłe z postępowania dorosłych. Czy rozwód jest z jego winy, jej czy obojga – powiadomienie o nim dzieci nie może spoczywać tylko na drugiej osobie.

To Wy oboje znacie najlepiej swoją pociechę, zatem ostateczna decyzja co do tego jak powiedzieć jej, że rodzice się rozwodzą należy do Was – pamiętajcie jednak, że można zrobić to we właściwy sposób tylko raz.

W zależności od tego jaki jest wiek dziecka, dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z psychologiem albo terapeutą, który specjalizuje się w delikatnych sprawach rodzinnych.

Oddziaływanie rozwodu na małoletniego może być widoczne jest jeszcze przez długie lata – i jedynie Wy jako rodzice możecie zadbać o to, aby nie odbiło się ono na jego życiu negatywnie.

Zupełnie bezzasadne uczucie poczucia winy, którym często dzieci same obarczają się w przypadku rozwodu rodziców i całą gamę towarzyszących temu negatywnych emocji można zwalczyć już na bardzo wczesnym etapie. Pomoc wykwalifikowanego psychoterapeuty bardzo często okazuje się wówczas nieoceniona.

Jak pomóc przetrwać dziecku rozwód rodziców?

Sposoby na to jak przetrwać rozwód w taki sposób, aby jak najmniej naruszyć dobro dziecka, są różne. Warto zacząć od tego, aby spróbować ustalić z partnerem to w jaki sposób druga osoba będzie się nim zajmowała.

Jeśli uda Wam się wypracować wspólny podział opieki, Wasz rozwód będzie przebiegał o wiele szybciej i sprawniej, zaoszczędzicie wielu kłótni, a przy okazji dziecko nie będzie się czuło niechciane czy siłą transportowane z miejsca na miejsce.

Znajdźcie chwilę na to, aby przepracować trudności i ustalić jak podzielicie między sobą czas, który dziecko będzie z Wami spędzać we wakacje, jak ma wyglądać opieka nad nim w ferie czy Święta a jak najlepiej będzie zaplanować dni tygodnia, które dziecko spędzi w Twoim nowym mieszkaniu czy u drugiej strony.

Bardzo ważne jest także przygotowanie dla dziecka pokoju w nowym miejscu. Choć pewien etap jego życia znacznie zmieni się kiedy już weźmiecie rozwód, musisz pamiętać o tym, że trudności dzieci do adaptacji w zupełnie nowym miejscu są niekiedy bardzo duże.

Aby ułatwić mu przejście do nowego etapu, zarówno u taty jak i u mamy dziecko powinno mieć swój bezpieczny kąt – pełen znanych mu zabawek, ulubionych mebli i akcesoriów, które sprawią, że będzie się czuł jak u siebie.

Kolejna ważna kwestia to sposób spędzania przez dziecko wolnego czasu jeszcze w trakcie trwania rozwodu. Jeśli dalej mieszkasz z żoną czy mężem, musicie przeżyć rozwód tak, aby dziecko poczuło się jak najmniej dotknięte. Krzyki, kłótnie i trzaskanie drzwiami z pewnością nie pomogą dziecku w tej trudnej sytuacji.

Choć niekiedy może się to wydawać wręcz niewykonalne, spróbujcie przez ten czas możliwie rzadko wchodzić sobie w drogę. Ułóżcie też stosowny grafik dla dziecka – rozpiszcie, w które dni to Ty się nim zajmujesz, a kiedy przypada kolej tej drugiej osoby.

Choć rozwód rodziców jest dla dzieci czymś bardzo trudnym, nie jest on końcem świata. Ludzie znajdują się w końcu w różnych sytuacjach życiowych. Nierzadko mama latach małżeństwa czy tata umiera w młodym wieku, zostawiając na świecie dzieci, które i wtedy muszą się zaadaptować do nowej rzeczywistości.

Choć zdecydowanie rozwód nigdy nie jest prostą sprawą – zarówno Ty, jak i Twoje dzieci w końcu sobie z nim poradzą, jeśli tylko „obie strony” medalu otoczą je odpowiednią opieką.

 

Układanie życia po rozwodzie – od czego zacząć?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie po krótce jak zadbać o dobro dziecka zarówno po rozwodzie, jak i w jego trakcie (choć w istocie jest to temat rzeka i w większości przypadków najlepszych rad udzieli Wam wykwalifikowany psycholog czy terapeuta), spróbujmy teraz znaleźć kilka pomysłów na to, w jaki sposób ukształtować własne życie po rozstaniu.

 

Etap pierwszy: przeszłość oddziel grubą kreską

Jak w piosence pewnego znanego kilka lat temu rapera, czasami zdarzają się takie sytuacje, w którym jedynym racjonalnym wyjściem jest oddzielenie wszystkiego co przeszłe przy pomocy grubej, nieprzekraczalnej kreski. Podział majątku oraz dalsze losy dziecka zostały już ustalone, małżeństwo oficjalnie przestało istnieć… zatem co dalej?

Musisz pogodzić się z tym, że przeszłość nigdy już nie wróci. Uporządkować swoje życie uczuciowe i osobiste oraz… wszystkie posiadane przedmioty. Notoryczne wracanie do starych pamiątek i zdjęć z pewnością nie sprawi, że Twoje małżeństwo powstanie niczym przysłowiowy feniks z popiołów. Będzie Cię tylko przygnębiać i hamować przed osiąganiem nowych celów i pójściem naprzód.

Jeśli to Ty jesteś stroną, która się wyprowadziła – może pomyślisz o tym, aby urządzić nowe lokum zupełnie inaczej, niż to, które dzieliliście dotychczas? Zmienisz garderobę, pójdziesz na kurs gotowania czy pojedziesz w końcu na wycieczkę, która dotychczas zawsze była odkładana?

Zaczynasz z białą kartką, na której już niebawem powstanie obraz Twojego nowego życia. Tylko od Ciebie zależy to, jakie malunki się na niej znajdą i w jakich barwach zostaną naniesione. Wracanie do przeszłości nigdy nie jest opłacalne, zatem dobrze już w pierwszych dniach, które upłynęły od rozwodu, powiedzieć jej zdecydowane: żegnaj.

 

Etap drugi: kreacja nowej osobowości – jak przeżyć rozwód

Myśl o rozstaniu nadal towarzyszy Ci każdego dnia, ale nie pojawia się już z tak wielkim bólem jak dawniej. Pogodziłaś czy pogodziłeś się z tym, że Waszego małżeństwa nic już nie wskrzesi, masz kompletnie nowe miejsce zamieszkania, może i nawet pasję czy pracę, która jest kompletnie inna od poprzedniej. Doskonale! Pytanie brzmi jednak: co dalej? Pora na to, abyś zmienił/a się w lepszą wersję siebie. Jak?

Jeśli przepracowałaś wszystkie dylematy i problemy we własnym zakresie, należą Ci się gratulacje… tak samo jak w przypadku, w którym pomógł Ci w tym specjalista. Wszakże dokładnie do tego został stworzony.

Skoro jednak Twój poprzedni związek się rozstał, dobrym pomysłem jest na tym nowym, świeżym etapie, zmienienie nie tylko pracy czy mieszkania na zupełnie inne, ale również i siebie. Zastanów się nad tym, co mogłabyś lub mógłbyś zmienić, aby w przyszłości być o wiele lepszą osobą. I nie, nie dla nowego partnera, ani dla nikogo innego – dla samego siebie. To jak nic innego z pewnością przyniesie Ci ogromną satysfakcję.

 

Etap trzeci: kiedy pora na nowe relacje po rozwodzie? Jak przetrwać rozwód

Tutaj znowu w najmniej oczekiwanych chwilach z tyłu głowy pojawia się to słynne zapytanie: co pomyślą sobie ludzie, jeśli trzy miesiące po rozstaniu z byłym małżonkiem zamieszka ze mną nowy partner? Albo: upłynęło już dziesięć lat po rozwodzie, a ja dalej z nikim nie jestem – ciekawe, co muszą sobie o mnie opowiadać… Odpowiedź jest tutaj bardzo prosta: a czy to naprawdę ważne?

Zaczęłaś lub zacząłeś po rozwodzie zupełnie nowy świat, w którym centralny i najważniejszy punkt stanowisz Ty. Być może przez długi czas żyłeś/aś w cieniu tej drugiej połówki, czy też stawiałeś/aś jej potrzeby na pierwszym miejscu.

To właśnie teraz, w tej chwili, dokładnie w tym momencie powinieneś/powinnaś poczuć, że jesteś najważniejsz/y i… możesz wszystko. To, jaką formę przybierze aktualnie Twoja przyszłość, zależy jedynie od Twojej osoby.

W żadnym wypadku nie trać czasu na rozważanie tego, jak komentują Twoje rozstanie z byłym małżonkiem inne osoby. W ostatecznym rozrachunku nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.

Zarówno rozstanie, jak i kreacja nowej rzeczywistości w taki, a nie inny sposób, są tylko i wyłącznie Twoją decyzją, do której masz pełne prawo.

 

Jak przeżyć rozwód – czy korzystać z profesjonalnego wsparcia?

Na pytanie: jak przeżyć rozwód czy jak poradzić sobie z rozpadem rodziny, chciałoby się odpowiedzieć: ze stoickim spokojem i godnością. Nie tracąc zimnej głowy oraz czasu na bezsensowne wojny. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W grę wchodzą wspólne lata, przeżycia i wiele kawałków przeszłości, zatem czasem trudno jest nawet ocenić sytuację w pełni właściwie. Wskutek tego nie walczysz o to, co Ci się należy i zbyt szybko się poddajesz, nie chcąc batalii w Sądzie lub też przeciwnie – wojujesz do upadłego.

Kiedy się rozwodzisz, nie musi Ci towarzyszyć profesjonalny pełnomocnik, jednak zdecydowanie lepiej dla Ciebie będzie, jeżeli zdecydujesz się na jego pomoc. Nie będziesz musiał/a tracić czasu na żadne kwestie formalne, będziesz mieć świadomość tego, jak będzie wyglądał każdy kolejny etap sprawy, a wydany wyrok będzie jak najbardziej sprawiedliwy.

W trudnym czasie, jakim jest ten po rozstaniu i w jego trakcie, zdecydowanie dobrze jest mieć kogoś doświadczonego, kto będzie za Ciebie i o Ciebie walczył w Twoim imieniu.

 

Czy życie po rozstaniu może być lepsze od tego przed nim?

Rozstanie zdecydowanie wiele zmienia, co zapewne doskonale już wiesz i co w dużej mierze omówiliśmy już sobie w tym artykule. Bardzo często jednak – zanim w ogóle jeszcze dojdzie do rozstania, jeszcze-małżonkowie zastanawiają się czy życie po nim faktycznie może być inne – lepsze. Czy może faktycznie trawa jest zieleńsza zawsze po tej drugiej stronie płotu, jak mówi znane powiedzenie?

Bywają rozstania spokojne i zupełnie burzliwe. Te oczekiwane i takie, które rozpoczęły się zupełnie nagle i niespodziewanie. Każde z nich jest inne. Każde jednak tak samo unikatowe. Mogą być krótkie lub długie. Po rozstaniu możecie pozostawiać we względnej zgodzie lub też przy każdej możliwej okazji skakać sobie do gardeł.

Nie istnieją dwie identyczne międzyludzkie relacje, w związku z czym ciężko jest odpowiedzieć na pytanie czy życie po rozstaniu może być lepsze.

Z pewnością będzie ono o wiele inne od tego, które budowaliście dotychczas. Jeśli rozstanie rodziców spowodowane było ich ciągłymi kłótniami, bez dwóch zdań rzeczywistość po nim będzie o wiele lepsza dla dzieci. Jeżeli rozpad małżeństwa zapoczątkowały problemy z nadużywaniem alkoholu czy przemocy tej drugiej połowy, życie po jego oficjalnym zakończeniu będzie zdecydowanie lepsze.

Tak jak napisałem już powyżej, wiesz już jak przeżyć rozwód, potem Ci się to udaje, a następnie znajdujesz się w zupełnie innym miejscu, za którego kreację odpowiadasz teraz samodzielnie. Wróciło poczucie bezpieczeństwa, pojawiają się nowe osoby, a Ty pracujesz nad tym, aby wykreować swoje życie w jak najlepszy sposób.

Jeśli Ci się to uda – za co szczerze trzymam kciuki – bardzo szybko może okazać się, że jest to życie o wiele lepsze od tego poprzedniego.

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ