adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Specjalista z zakresu rozwodów i podziału majątku

Pobierz darmowe ebooki przygotowane przez zawodowego adwokata

1. ROZWÓD | 2. PODZIAŁ MAJĄTKU

Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Jak nie dać się zakotwiczyć w sprawie o rozwód czy podział majątku?

Co to jest zakotwiczenie i dlaczego może być groźne w sprawie rodzinnej?

Miał być artykuł pt. 10 powodów, dla których warto zatrudnić adwokata do sprawy o rozwód, ale wyszła mi dłuższa historia.

Może zatem powstanie seria artykułów na ten temat? Zobaczymy. Tymczasem zachęcam do lektury tego wpisu, bo moim zdaniem nie znajdziesz takich informacji na innych stronach w internecie.

Stosunkowo często spotykam się z sytuacją, kiedy w sprawie rodzinnej, np. o rozwód, czy podział majątku, strona ma bardzo podejście życzeniowe, nierealistyczne.

„To ja rozwinąłem firmę, prowadziłem biznes i zapewniałem nam godne życie, a ona tylko siedziała w domu z dzieciakami albo sprzedawała w naszym sklepie. Po rozwodzie niczego ode mnie nie dostanie”

„To ja wychowywałam dzieci, a on nigdy nie miał do nich właściwego podejścia. Lepiej będzie jak już ich więcej nie zobaczy”

Jeśli taki styl myślenia prezentuje Twój małżonek, to w którymś momencie możesz wpaść w pułapkę. Zawodowi negocjatorzy nazywają to zakotwiczeniem.

Ta strona, która jako pierwsza wskazuje propozycję, zakreśla ramy negocjacyjne.

To bardzo niebezpieczny mechanizm.

Szczególnie, że Twój małżonek z reguły jest dla Ciebie pewnym autorytetem i jesteś skłonny mu uwierzyć. „To prawda, że jestem złym ojcem, zawsze mi to mówiła”. „On tyle zarabia, potrafił rozwinąć firmę. Ja się na tym kompletnie nie znam, tyle razy mi to udowadniał”.

Zupełnie nieświadomie obniżasz swoje oczekiwania w stosunku do wyniku sprawy o rozwód czy podział majątku. Być może nie godzisz się zupełnie ze stanowiskiem małżonka, ale staje się ono dla Ciebie pewnym punktem odniesienia.

 „Skoro ona nie chce, żebym w ogóle widywał dzieci, to może uda mi się wywalczyć choćby jedno spotkanie w miesiącu.”

„To prawda, że to on głównie zarabiał. Zgodzę się jeśli będzie mi dokładał 200 PLN do czynszu na wynajęte mieszkanie, a on niech mieszka w naszym domu”

„Patologiczny ojciec”

To nie są wymyślone historie. To są prawdziwe pytania moich Klientów: Panie Mecenasie, czy to jedno spotkanie w miesiącu jest w ogóle realne? Czy ja mogę liczyć na te 200 PLN miesięcznie?

Co więcej, w tak ustalone „ramy” wchodzi sąd.

Kiedyś zgłosił się do mnie Klient. Bardzo spokojny mężczyzna, którego sytuacja finansowa rodziny skłoniła do podjęcia pracy w Niemczech. W związku z tym bywał w domu raz na 3 – 4 tygodnie.

Żona składając pozew o rozwód zażądała, ażeby sąd całkowicie zakazał mu kontaktów z córką.

Z prawnego punktu widzenia to było zupełnie niemożliwe. Ten człowiek miał bardzo dobry kontakt z córką i w sumie – moim zdaniem – był fajnym tatą.

Jednak w odpowiedzi na pozew – przygotowanej samodzielnie – mężczyzna co prawda stanowczo nie zgodził się na żądanie małżonki, ale poprosił, ażeby sąd zezwolił mu na widzenie z córką chociaż raz w miesiącu.

Sąd rozumował na skróty (tak niestety dzieje się w czasach, kiedy sądy są obłożone sprawami, a sędziowie nie zajmują się wymierzaniem sprawiedliwości, tylko działają jak fabryka, która chce zakończyć jak najwięcej spraw w jak najkrótszym czasie – czyli teraz).

Sędzia uznał, że skoro facet zamiast widywać dziecko 3 razy w tygodniu, jak normalny ojciec, pokornie prosi o jedno spotkanie w miesiącu, to chyba niezły z niego gagatek. Dlatego na wszelki wypadek Klient dostał do asysty kuratora.

Spotkania raz w miesiącu w obecności kuratora. Żebyś lepiej zrozumiał ten przykład to wyjaśnię Ci, że taki sposób kontaktów z dzieckiem jest właściwy np.  dla nałogowego alkoholika albo narkomana, skazanego za przemoc domową wobec żony i córki, a nie dla normalnego męża i ojca.

Żaden adwokat, nawet najbardziej przebiegły, arogancki, z tytułem profesora prawa czy posiadający znajomych wśród sędziów nie wywalczyłby dla małżonki mojego Klienta takiego rozstrzygnięcia, gdyby on sam się nie podłożył.

Co więcej, nawet mi, kiedy już przystąpiłem do procesu, było ciężko odwrócić tę sytuację.

Wszyscy biorący udział w postępowaniu zaliczyli mojego Klienta do grona patologicznych rodziców. Małżonka tego mężczyzny wykorzystała orzeczenie sądu, żeby nastawić dziecko przeciwko niemu. Wmówiła córce, że sąd uznał, że lepiej jak nie będzie spotykać się z ojcem, bo to zły człowiek. Kilkunastoletnie dziecko bez problemu uwierzyło mamie, którą wspierał przecież autorytet sądu.

Pomimo tego, że po kilkunastu miesiącach trwania sprawy rozwodowej udało mi się wywalczyć w miarę naturalny sposób kontaktów ojca z córką, ona nie była tym już zupełnie zainteresowana. W końcu przez prawie rok czasu sąd uważał, że będzie lepiej, jak tato całkowicie zniknie z jej życia.

„Milionerka na papierze”

Wspominałem powyżej o innej historii dotyczącej kobiety, która była dała się przekonać, że po rozwodzie nic jej się nie należy ze wspólnego majątku jaki zgromadziła z mężem, bo to przecież on prowadził biznes.

To odczucie było zupełnie nieprawdziwe. Należał się jej gigantyczny majątek, a do podziału wchodziły nieruchomości, domy, samochody i firmy.

Ona jednak była tak bardzo przekonana o racji swojego małżonka, że nawet ja ostatecznie nie dałem rady jej przekonać, że warto sprawę skierować do sądu. Ta myśl została jej zakotwiczona tak głęboko, że nie dało się już nic zrobić.

Teoretycznie była milionerką, ale praktycznie żyła skromnie licząc się z każdym groszem. Akurat w tym przypadku jestem przekonany, że małżonek tej Pani nie robił tego nieświadomie, ale stosował mechanizm zakotwiczenia poznany w trakcie negocjacji biznesowych.

Jak nie dać się zakotwiczyć?

No właśnie o tym miałem pisać w tym artykule. Jeśli Twój małżonek formułuje jakieś żądania czy wymagania co do przebiegu rozwodu, skonsultuj je od razu z adwokatem. To właśnie po to jesteśmy. Żeby Ci uświadomić i wyjaśnić na ile realne są te żądania i jakie są szanse, że Twój małżonek je zrealizuje.

Uzyskując opinię niezależnego i obiektywnego fachowca będzie odporny na stosowane (świadomie lub nie) mechanizmy i metody perswazji przez Twojego małżonka.

Jak mogę Tobie pomóc?

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie
adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425 tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

wzór pozwu rozwodowego
Pobierz E-booka - wzór pozwu rozwodowego

Oddaję w Twoje ręce wzór pozwu rozwodowego, który został stworzony z myślą o osobach, które stoją właśnie przed zadaniem złożenia takiego pozwu.

Tą publikacją staram się wesprzeć Cię w tych trudnych życiowo chwilach. 

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.