adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Specjalista z zakresu rozwodów i podziału majątku

Pobierz darmowe ebooki przygotowane przez zawodowego adwokata

1. ROZWÓD | 2. PODZIAŁ MAJĄTKU

Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Podział majątku po rozwodzie – poradnik KROK PO KROKU

podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie – od czego zacząć – czyli PIERWSZY KROK

Podziału majątku można dokonać przed rozwodem, w czasie rozwodu, jednak z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej strony decydują się na ten krok dopiero po rozwodzie.

Często rozpoczęcie spraw majątkowych jeszcze w czasie rozwodu jest bardziej korzystne dla rozwodzących się stron, ale warunkiem podjęcia jakichkolwiek działań jest zaprowadzenie pomiędzy małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej.  Jeśli nie planujesz czekać i chcesz podzielić majątek wcześniej zapoznaj się z poniższymi wpisami:

Jeśli w Twoim przypadku wyrok rozwodowy już zapadł, a pomiędzy Wami istnieje rozdzielność majątkowa, zapoznaj się z przygotowanym przeze mnie poradnikiem. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak przeprowadzić podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie – od czego zacząć?

Nie zaszkodzi zgromadzenie podstawowej wiedzy teoretycznej, abyś wiedział, co można podzielić po ustaniu związku małżeńskiego i jak to zrobić, by żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona.

Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustrój małżeńskiej wspólności ustawowej. Od tej pory, wszystko co zarobicie i kupicie ze wspólnych środków w czasie trwania małżeństwa będzie wchodziło w skład majątku wspólnego. Wspólność majątkowa nie jest koniecznością. Jeśli chcecie, by każde z Was zachowało swój majątek, dobrym rozwiązaniem będzie zawarcie w formie aktu notarialnego umowy majątkowej (jest to tzw. intercyza).

Jeżeli tego nie zrobiliście, to rozdzielność majątkowa pomiędzy Wami zapanowała dopiero na skutek uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Nie oznacza to, że w trakcie trwania małżeństwa absolutnie wszystko było wspólne. Są składniki majątkowe, które z mocy prawa należą do majątku osobistego jednego małżonka np. rzeczy nabyte w drodze dziedziczenia, czy darowizny. Wspólne nie są również przedmioty kupione przez jednego z małżonków przed ślubem.

Postępowanie o podział majątku wspólnego nie obejmuje składników, które stanowią  majątek osobisty.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://adwokat-wroclaw.biz.pl/podzial-majatku-w-trakcie-malzenstwa/

Dopiero od momentu ustania wspólności małżonkowie mogą podzielić swój majątek wspólny. W czasie trwania wspólności ustawowej jest to prawnie niedopuszczalne.

 Podział majątku po rozwodzie – dwa sposoby

Trzeba zacząć od tego, że możesz podzielić się majątkiem po rozwodzie na dwa sposoby. Pierwszym jest zawarcie ugody z byłym małżonkiem, a drugim sprawa sądowa.

Rozwiązanie ugodowe jest po pierwsze znacznie szybsze, po drugie tańsze. Po trzecie właściwie i profesjonalnie przeprowadzone negocjacje, mogą przynieść Ci więcej korzyści, niż długie postępowanie sądowe. Dlatego przeczytaj, co mam Ci do powiedzenia na ten temat, zanim zdecydujesz się na skierowanie sprawy do sądu.

Pamiętaj: Niektórzy ludzie naprawdę zawierają ugody dotyczące podziału majątku po rozwodzie

Jeśli myślisz, że zawarcie ugody w Twoim wypadku jest wykluczone, bo były małżonek na pewno na nic się nie zgodzi, możesz być w błędzie. Wiele osób też myślało w ten sposób, a ostatecznie udało im się zawierać ugody. Może Twojemu przeciwnikowi po prostu potrzeba trochę motywacji?

Dopóki podział majątku po rozwodzie jest dla przeciwnika rzeczą tak odległą, że aż abstrakcyjną, może unikać z rozmowy na ten temat. Dlatego chcąc skłonić go do zawarcia ugody musisz mu pokazać, że podział majątku i ewentualna sprawa sądowa, wiszą na przysłowiowym włosku.

Daj mu do zrozumienia, że to realny i pilny problem i wyślij wezwanie do podziału majątku wspólnego. Na moim blogu znajdziesz wzór takiego wezwania, który będziesz mógł wykorzystać w swojej sprawie.

Jeśli uznasz to za stosowne, mogę pomóc Ci przygotować takie wezwanie i wysłać je w Twoim imieniu do przeciwnika. Z reguły wezwanie podpisane przez adwokata robi zrobi na nim większe wrażenie, ale równie dobrze możesz zrobić to samodzielnie.

Ugodowy podział majątku po rozwodzie – kwestie sporne

Istnieją okoliczności, w których wypracowanie ugody jest trudniejsze niż zazwyczaj, z uwagi na specyfikę danej sprawy. Takie sytuacje mają miejsce, gdy pomiędzy stronami panuje spór co do tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego, albo gdy jedno z nich domaga się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Zarzewiem konfliktu, które niweczy plany ugodowe bywa też kwestia nakładów na nieruchomość stanowiącą składnik majątku osobistego jednej strony.

Mimo wszystko warto podjąć próbę pozasądowego rozwiązania sporu, bo być może za stanowiskiem strony stoi błędne przekonanie co do treści przepisów prawa, a rozwianie wątpliwości już na tym etapie pozwala zaoszczędzić miesiące postępowania.

Jednym z popularnych, błędnych przekonań jest przeświadczenie, że zadeklarowanie w treści aktu notarialnego, iż nabyta nieruchomość stanowi majątek osobisty przesądza o prawie własności mieszkania, czy domu. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie posiadaliście umowy o rozdzielność majątkową, a nieruchomości zostały zakupione ze wspólnego majątku po dniu zawarcia związku małżeńskiego, są one wspólne, niezależnie od oświadczenia małżonka.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Nabycie przedmiotu do majątku osobistego, a oświadczenie współmałżonka

Również powinieneś wiedzieć, że ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym jest sytuacją naprawdę wyjątkową i jeżeli nie zaszły nadzwyczajne okoliczności, szanse powodzenia takiego wniosku są niewielkie. Co do zasady oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, z ważnych powodów sąd prowadzący postępowanie o podział majątków wspólnego może orzec inaczej. Ważne powody mają miejsce gdy małżonek w sposób rażący i uporczywy nie przyczynia się do powstania majątku wspólnego bądź trwoni majątek.

Kwestia wyliczenia nakładów z majątku osobistego na nieruchomość nabytą przez jedną ze stron przed zawarciem małżeństwa również bywa newralgiczna. W toku postępowania sądowego wartość tych nakładów wycenia biegły. Negocjując ugodę ich wartość powinniście wskazać sami, ewentualnie posiłkując się prywatną opinią rzeczoznawcy.

Jeśli nie ugoda, to co?

O tym co jak powinno wyglądać takie wezwanie do ugodowego podziały majątku po rozwodzie opowiem Ci w kolejnym wpisie. Pamiętaj, że jeśli nie uda Ci się zawrzeć ugody zawsze możesz wystąpić do sądu i tam toczyć długą walkę, o każdy składnik majątku wspólnego. Co więcej, takie wezwanie jest potrzebne do rozpoczęcia sprawy w sądzie.

Nie musisz obawiać się również sytuacji, gdy po prowadzonych negocjacjach sprawa ostatecznie trafi do sądu, Twoje wcześniejsze propozycje ugodowe nie będą dla Ciebie wiążące.

Przeciwnik nie będzie mógł powoływać się na to, że w ramach negocjacji ugodowych zgodziłeś/aś się nie dochodzić określonych roszczeń, czy kwot. Jeśli ostatecznie do ugody nie doszło, Twoje propozycje tracą aktualność. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich ponowić w sprawie sądowej i doprowadzić do zawarcia ugody sądowej w sprawie o podział majątku po rozwodzie. Jednak o tym również napiszę w innym miejscu.

PORADNIK PODZIAŁ MAJĄTKU KROK PO KROKU:


Pobierz darmowy ebook

Jak mogę Tobie pomóc?

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie
adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425 tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

Pobierz E-booka - podział majątku

Kompleksowy ebook na temat podziału majątku, omawiający wszelkie aspekty podziału majątku.

W e-booku znajdziesz m.in. wyjaśnienie:

  • kiedy można wystąpić z wnioskiem o podział majątku,
  • jak dokonać podziału majątku w trakcie małżeństwa, podczas rozwodu i po rozwodzie,
  • mieszkanie po rozwodzie – czy po rozwodzie musisz się wyprowadzić,
  • jak napisać wniosek i odpowiedź na wniosek o podział majątku,
  • jak ustanowić rozdzielność majątkową,
  • co wchodzi w zakres majątku osobistego i wspólnego małżonków.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.