Nakłady i wydatki – co to takiego?

Spis treści


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

W kilku następnych wpisach – przy omawianiu bardziej szczegółowych zasad dotyczących podziału majątku –często będę posługiwał się pojęciami nakłady i wydatki.

Nakłady i wydatki z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek wspólny, nakłady i wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty i wydatki i nakłady z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek osobisty drugiego z nich.

Chodzi tu o wiele różnego rodzaju sytuacji jak np.

– spłata z majątku wspólnego kredytu zaciągniętego przez jednego z małżonków jeszcze przed ślubem

– budowa z bieżącego wynagrodzenia za pracę (a więc ze środków pochodzących z majątku wspólnego) domu na działce należącej do majątku osobistego jednego z małżonków (np. odziedziczonej lub nabytej przed wstąpieniem w związek małżeński)

– zakup mieszkania w czasie trwania małżeństwa (do majątku wspólnego) ze środków pochodzących ze sprzedaży innego mieszkania będącego wyłączną własnością jednego z małżonków (np. nabytego przed ślubem).

We wszystkich powyżej wskazanych sytuacjach zwrot nakłady i wydatki należy rozmieć w ten sam sposób. Są to – ogólnie rzecz ujmując – środki (koszty) poniesione bądź na zakup (powstanie) nowych składników majątku (wówczas mówimy o wydatkach) albo poniesione w celu modernizacji lub utrzymaniu w stanie dotychczasowym istniejących już składników majątkowych.

Wydatki lub nakłady mogą przyjmować postać środków stricte pieniężnych (np. spłaty kredytu małżonków z majątku osobistego jednego z nich), a także występować w innej postaci mającej wartość pieniężną (np. usług świadczonych przez jednego z małżonków na rzecz majątku osobistego drugiego z nich – remont mieszkania wchodzącego w skład majątku osobistego).

Zwrot nakładów

Zwrot nakładów i wydatków następuje najczęściej w toku sprawy o podział majątku po przeliczeniu ich na wartość pieniężną.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ