W kilku następnych wpisach – przy omawianiu bardziej szczegółowych zasad dotyczących podziału majątku –często będę posługiwał się pojęciami nakłady i wydatki.
Nakłady i wydatki z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek wspólny, nakłady i wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty i wydatki i nakłady z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek osobisty drugiego z nich.
Chodzi tu o wiele różnego rodzaju sytuacji jak np.
– spłata z majątku wspólnego kredytu zaciągniętego przez jednego z małżonków jeszcze przed ślubem
– budowa z bieżącego wynagrodzenia za pracę (a więc ze środków pochodzących z majątku wspólnego) domu na działce należącej do majątku osobistego jednego z małżonków (np. odziedziczonej lub nabytej przed wstąpieniem w związek małżeński)
– zakup mieszkania w czasie trwania małżeństwa (do majątku wspólnego) ze środków pochodzących ze sprzedaży innego mieszkania będącego wyłączną własnością jednego z małżonków (np. nabytego przed ślubem).
We wszystkich powyżej wskazanych sytuacjach zwrot nakłady i wydatki należy rozmieć w ten sam sposób. Są to – ogólnie rzecz ujmując – środki (koszty) poniesione bądź na zakup (powstanie) nowych składników majątku (wówczas mówimy o wydatkach) albo poniesione w celu modernizacji lub utrzymaniu w stanie dotychczasowym istniejących już składników majątkowych.
Wydatki lub nakłady mogą przyjmować postać środków stricte pieniężnych (np. spłaty kredytu małżonków z majątku osobistego jednego z nich), a także występować w innej postaci mającej wartość pieniężną (np. usług świadczonych przez jednego z małżonków na rzecz majątku osobistego drugiego z nich – remont mieszkania wchodzącego w skład majątku osobistego).
Zwrot nakładów
Zwrot nakładów i wydatków następuje najczęściej w toku sprawy o podział majątku po przeliczeniu ich na wartość pieniężną.