fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Brak zgody drugiego małżonka na rozwód – kiedy to ma znaczenie?

Czy potrzebna jest mi zgoda drugiego małżonka na rozwód?

Co do zasady taka zgoda nie jest potrzebna. W sprawie o rozwód sąd bada przede wszystkim to, czy pomiędzy stronami doszło do całkowitego i trwałego rozpadu więzi charakterystycznej dla małżeństwa, czyli więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Ustalenie rozpadu tych więzi prowadzi z reguły do orzeczenia rozwodu.

Wszelkie odstępstwa od tej zasady mają raczej charakter sytuacji wyjątkowych.

W jednej szczególnej sytuacji dla orzeczenia rozwodu konieczna jest zgoda współmałżonka. Ma to miejsce wówczas, gdy z żądaniem orzeczenia rozwodu występuje małżonek będący wyłącznie winny rozkładu pożycia stron. Jak wiadomo małżonkowi można przypisać wyłączną winę w tym zakresie w sytuacji, gdy cała wina leży po jego stronie, natomiast drugi małżonek zupełnie nie przyczynił się do rozpadu małżeństwa. Stwierdzenie nawet kilku procent winy po stronie drugiego małżonka sprawia, że sąd ustali współwinę obojga małżonków.

Z tych przyczyn sytuacje, w których wymagana będzie zgoda drugiego z małżonków na rozwód, zdarzają się niezmiernie rzadko.

Ponadto należy także zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego sąd może rozwiązać w takiej sytuacji małżeństwo przez rozwód nawet bez zgody niewinnego małżonka jeśli uzna, że brak zgody jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Zasady współżycia społecznego to normy moralne lub inaczej: określone zasady słuszności uznawane powszechnie w społeczeństwie. Innymi słowy sąd może dać rozwód pomimo braku zgody, jeśli odmowa zgody w konkretnej sytuacji wydaje się niesłuszna, niesprawiedliwa lub niezasługująca na uwzględnienie.

Kiedy brak zgody na rozwód może zostać uznany za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego?

Taka sprzeczność zachodzi przede wszystkim wtedy, gdy brak zgody jest szykaną wobec drugiego małżonka lub ma na celu jedynie pokazanie mu swojej siły, czy pognębienie go.

Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał, że odwołanie się do zasad współżycia społecznego nie ma na celu utrzymania „martwych” małżeństw, ale zapobieżenie orzeczeniu rozwodu w sytuacji, kiedy wydaje się to niesłuszne.

Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy niewinny małżonek wymaga – np. ze względu na stan chorobowy – wzmożonej opieki oraz wsparcia i to nie tylko finansowego.

Warto wskazać, że za uzasadnioną – czyli nie sprzeczną z zasadami współżycia społecznego uznano –brak zgody na rozwód wynikający z pobudek religijnych.

Zwrot nakładów i wydatków następuje najczęściej w toku sprawy o podział majątku po przeliczeniu ich na wartość pieniężną.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku