fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód za porozumieniem stron

Rozwód za porozumieniem stron jest preferowanym i zdecydowanie polecanym przeze mnie sposobem na zakończenie małżeństwa. Nie chodzi o to, że są to sprawy proste, bo w ten sposób można rozwiązać spory bardzo skomplikowane. Po prostu wolę rozwiązywać sprawy za pomocą negocjacji, które uwzględniają interesy obu stron, a wynikiem takich negocjacji może być właśnie rozwód za porozumieniem stron.

Zalety rozwodu za porozumieniem stron

Pierwszą zaletą jest krótki czas trwania postępowania przed sądowego. Jak wiesz, czas to pieniądz. Rozwód za porozumieniem stron to też oszczędność pieniędzy.

W wielu wypadkach, jeśli strony porozumieją się we wszystkich istotnych kwestiach, rozwód wraz z podziałem majątku można uzyskać już na pierwszej rozprawie, czyli ok. 3 miesiące po złożenia pozwu rozwodowego.

Potrafisz to sobie wyobrazić?

Niecałe 100 dni od dzisiaj dzieli Cię od nowego początku. Potem będziesz wolny i niezależny finansowo (lub wolna i niezależna).

Czas i energię, którą musiał(a)byś poświęcić na niekończące się postępowanie rozwodowe, a potem odrębną sprawę o podział majątku poświęć dziecku (dzieciom) i sobie. Zamiast płacić adwokatowi za kolejne rozprawy weź dzieciaki i pojedźcie na kilka dni w góry…

Musisz przyznać, że taka wizja jest całkiem przyjemna. Jeśli tak, to czytaj dalej …

Rozwód za porozumieniem stron – jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że podstawowym warunkiem udzielania przez sąd rozwodu jest całkowite i trwałe ustanie pomiędzy małżonkami więzi właściwych dla małżeństwa (czyli więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej). Sąd musi ustalić te okoliczności nawet wtedy, gdy małżonkowie ustalą w drodze porozumienia, że takie więzi pomiędzy nimi ustały.

Dlatego w każdej sprawie o rozwód – nawet za porozumieniem – sąd będzie musiał wyznaczyć rozprawę i przesłuchać małżonków celem ustalenia, że rzeczywiście nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa. Mając powyższe na uwadze warto – idąc na sprawę rozwodową – być gotowym na wyjaśnienie, że tego typu więzi zostały zerwane, a także ewentualnych i wiarygodnych przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Wypada także pamiętać, że sąd może „nie dać rozwodu”, jeśli sprzeciwia się on dobru wspólnych małoletnich dzieci stron. Warto zatem być przygotowanym na wyjaśnienie w trakcie sprawy rozwodowej lub w ramach wywiadu przeprowadzanego przez kuratora, że rozwód nie spowoduje znacznego osłabienia więzi rodziców z dziećmi, a nawet – że doprowadzi do oczyszczenia atmosfery pomiędzy rodzicami, co będzie zgodne z dobrem dzieci.

Jeśli nie macie dzieci to w zasadzie poza tym, że musicie porozumieć się co to tego, żeby sąd nie orzekał o winie, niczego więcej nie trzeba ustalić. No chyba, że przewidujecie alimenty dla jednego z małżonków. Moja rada jest taka, żeby się przy tym nie upierać. W przypadku braku wyłącznej winy jednego z małżonków alimenty będą należeć się tylko wówczas, gdy drugi małżonek znajdzie się w niedostatku. Jeśli jesteś zdrowy i w sile wieku, to nie licz na alimenty w sprawie sądowej. W takiej samej sytuacji nie żądaj ich w ramach porozumienia.

Jeśli po rozwodzie planujecie mieszkać w jednym wspólnym mieszkaniu możecie ustalić sposób korzystania z tego mieszkania, ale nie musicie.

Rozwód za porozumieniem stron a dzieci

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Powinniście porozumieć się co najmniej co do miejsca pobytu dziecka (przy matce, czy przy ojcu) oraz co do wysokości alimentów na (każde) dziecko.

Obecnie nie ma obowiązku regulowania kontaktów z dziećmi w wyroku rozwodowym. Ja bym jednak radził spróbować coś w tym zakresie ustalić, przynajmniej jeśli dzieci są małe.

Nie będziecie musieli kurczowo trzymać się ustaleń ze sprawy rozwodowej. Jednak takie porozumienie warto ustalić „na złe” albo przynajmniej na „ciche dni”.

Rozwód za porozumieniem stron a podział majątku

W tym zakresie musicie być precyzyjni. Dlaczego? Sąd w sprawie rozwodowej może, ale nie musi orzekać o podziale wspólnego majątku.

Z mojego doświadczenia wynika, że sędziowie pod byle pretekstem odmawiają zajmowania się tą kwestią. Jeśli tak się stanie będziecie musieli założyć drugą sprawę sądową (i znowu czekać ok. 3 miesiące na rozprawę), albo załatwić wszystko u notariusza (drożej).

Nie dajcie sędziemu pretekstu. Dokładnie określcie składniki majątku wspólnego (mieszkanie, dom, samochód, meble, obrazy, komputer, telewizor, pieniądze itd.) miejsce ich położenia, przybliżoną wartość oraz wskażcie komu przypadną po rozwodzie.

A co jeśli nie możemy się dogadać?

W niektórych kwestiach (np. wysokość alimentów, sposób kontaktów z dzieckiem) może wam pomóc sędzia na rozprawie (o ile będzie miał dobry dzień i nie będzie opóźnienia na wokandzie).

Drugim sposobem jest zawnioskowanie już w pozwie o tzw. mediację. Doświadczony mediator pomoże wam dojść do porozumienia i sformułować ugodę. Oczywiście to kosztuje.

Zwróć się do prawnika (adwokata lub radcy prawnego). Każde z was może mieć swojego prawnika i w takim gronie możecie się spotkać i porozmawiać.

Zawodowy prawnik potrafi przewidzieć wynika sprawy na podstawie krótkiej rozmowy z wami. Potem pozostaje już tylko zrozumieć i wyważyć istotne potrzeby drugiej strony. Oczywiście, to też kosztuje.

Przekonałem Cię, że rozwód za porozumieniem stron to zdecydowanie najlepszy sposób zakończenia małżeństwa? Jeśli, tak to daj lajka na końcu postu. To zawsze miłe. Jeśli nie, koniecznie przeczytaj jeszcze to:

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku