fbpx

 • Wrocław
 • Poznań
 • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jak dostać rozwód pomimo braku zgody drugiego małżonka?

Nie jest tak, że brak zgody na rozwód zupełnie uniemożliwia wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo.

Zgoda na rozwód potrzebna jest tylko w sytuacji, kiedy z żądaniem orzeczenia rozwodu występuje małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa przy czym sąd może pomimo braku takiej zgody orzec rozwód, jeśli uzna ten brak zgody za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Bliżej na ten temat pisałem tutaj.

W niniejszym wpisie chciałem przybliżyć sposoby obrony przed takim zachowaniem drugiego małżonka. Oto one:

 1. Złożenie wniosku o ustalenie, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozkład małżeństwa. Nawet jeśli małżonek występujący z żądaniem orzeczenia rozwodu jest niezaprzeczalnie winny rozkładu małżeństwa, może zawsze wskazać zachodzący po stronie drugiego małżonka powód, który także przyczynił się do rozpadu małżeństwa. Nie musi to być biblijna belka tkwiąca w oku bliźniego. Znajdźmy źdźbło (kilka procent winy po drugiej stronie). Tyle wystarczy, żeby orzec rozwód z winy obu stron. Jakie to mogę być powody? Agresja, nieróbstwo, nieporozumienia na tle seksualnym, uzależnienie od Internetu, zaniedbywanie współmałżonka lub rodziny, złe relacje z rodziną współmałżonka.
 1. Podniesienie, że brak zgody jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Taki zarzut będzie skuteczny, jeśli drugi z małżonków odmawia zgody jedynie przez złośliwość lub np. celem wymuszenia korzystniejszego podziału majątku. Przy wykazywaniu winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego sąd bierze pod uwagę tylko te zachowania, które doprowadziły do tego rozpadu. Nieodpowiednie zachowania małżonków względem siebie już po rozpadzie małżeństwa nie mają wpływu na ustalanie winy. Zachowania te mają już znacznie przy ustaleniu, że brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zatem celem uzyskania rozwodu pomimo braku zgody współmałżonka możemy skutecznie powoływać się na obecne okoliczności i zachowania drugiego małżonka. Jeśli drugi małżonek przejawia złośliwość również w innych aspektach (np. nie pozwala na kontakty z dziećmi) możemy to wykorzystać na jego niekorzyść.
 2. Udowodnienie, że małżeństwo jest już „martwe”, a także, że drugi małżonek nie potrzebuje naszej opieki, a także, że ma inne osoby, które dają mu moralne wsparcie.
 1. Wykazanie, że brak zgody ma jedynie podłoże finansowe. Należy bowiem pamiętać, że braku zgody na rozwód nie może uzasadniać trudna sytuacja finansowa drugiego małżonka. Te kwestie mogą być przecież rozwiązane przy ustaleniu określonych zobowiązań alimentacyjnych w wyroku rozwiązującym małżeństwo.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
 • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
 • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
 • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
 • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
 • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
 • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku