Pozew o separację to pismo inicjujące postępowanie sądowe. Ważne jest, aby odpowiednio je skonstruować, tak aby nie zawierało ono braków formalnych, ale też, żeby było zrozumiałe dla sądu i zawierało spójną całość uzupełnioną dowodami. Wsparcie adwokata w sprawie o orzeczenie separacji często więc bywa niezwykle przydatne.
Jak złożyć pozew o separację?
Pozew o separację powinien oprócz podstawowych danych jak wskazanie stron, ich adresów i nr PESEL zawierać także żądanie i jego uzasadnienie. A zatem określmy czy żądamy orzeczenia separacji z wyłącznej winy małżonka, czy też bez orzekania o winie, w przypadku małoletnich dzieci wskażmy wysokość alimentów czy sposób kontaktów z dziećmi. Jeżeli mamy małoletnie dzieci, musimy wskazać ich dane i daty urodzenia. To czy złożymy pozew o separację z orzekaniem o winie, czy też pozew o separację bez orzekania o winie zazwyczaj ma przełożenie na czas trwania postępowania sądowego.
W uzasadnieniu powinniśmy wskazać, dlaczego wystąpiliśmy o separację, jakie są powody do separacji i jak obecnie wygląda sytuacja małżonków i małoletnich dzieci (gdzie zamieszkują, od kiedy, jak rodzice dzielą się opieką nad dziećmi itp.). Dobrze odwołać się do załączonych dowodów, które potwierdzają nasze twierdzenia. Pamiętaj, że w pozwie o separację możesz złożyć wniosek o wysłuchanie świadków. W tym celu wskaż ich dane i koniecznie adresy do doręczeń oraz określ, na jakie fakty chcesz, aby świadkowie zostali wysłuchani np. na fakt stosowania agresji przez małżonka.
Gdzie należy złożyć wniosek o separację?
Pozew czy też wniosek o separację należy złożyć do sądu okręgowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce wspólnego zamieszkiwania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich jeszcze w okręgu tego sądu zamieszkuje.
Pozew można wysłać pocztą tradycyjną do sądu, jak też udać się do siedziby sądu i złożyć go na biurze podawczym.
Wniosek a pozew o separację – czym się różnią?
I tutaj należy wtrącić kilka słów odnośnie formy pozwów o separację. Żądając separacji, możemy wnieść do sądu pismo zatytułowane „wniosek o separację” lub też „pozew o separację”. Różnica polega na tym, że wniosek składa się jeżeli oboje małżonkowie są zgodni co do orzeczenia separacji oraz nie posiadają małoletnich dzieci, zaś pozew złożymy w pozostałych przypadkach. Sąd rozpoznając wniosek o separację, rozpozna go w postępowaniu nieprocesowym, wydając postanowienie, zaś w przypadku pozwu sprawa toczyć się będzie w trybie procesowym i wówczas zapadnie wyrok.
Ile kosztuje złożenie wniosku o separację?
Oplata zależy od tego czy małżonkowie są zgodni co do orzeczenia separacji, czy też nie. W przypadku gdy separacja orzekana jest na zgodny wniosek stron, opłata sądowa wyniesie 100 zł. W innych wypadkach opłata to 600 zł.
Opłatę należy uiścić, robiąc przelew na konto sądu lub kupując znaki sądowe, przy czym dowód uiszczenia opłaty sądowej dobrze jest załączyć do wniosku o separację.
Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o separację?
Przede wszystkim należy pamiętać, że pozew wraz z załącznikami należy złożyć w dwóch egzemplarzach. Tak, aby jeden egzemplarz pozostał w aktach sądu, a drugi mógł być wysłany do małżonka. Jeżeli tego nie uczynimy, sąd będzie nas wzywał do uzupełnienia braków formalnych, co może nieco wydłużyć postępowanie.
To, jakie dokumenty dobrze jest załączyć, zależy od okoliczności sprawy. Jeżeli domagamy się orzeczenia o winie małżonka, to dobrze jest przedłożyć dokumenty o tym świadczące np. notatki z interwencji policji, dowody zdrady jak korespondencja smsowa itp.
Do pozwu o separację należy dołączyć:
- odpis aktu małżeństwa
- odpisy aktów urodzenia wspólnych małoletnich dzieci
- potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej
- dowody, na które powołujemy się w piśmie np. zaświadczenia lekarskie, w przypadku orzekania o alimentach wszelkie dokumenty obrazujące potrzeby, wydatki i zarobki stron;
- odpis pozwu (drugi egzemplarz)