Czy separacja chroni przed długami męża?

Spis treści
Separacja a długi męża


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Separacja ma przełożenie na kwestie majątkowe małżonków. Nie zawsze jednak orzeczenie separacji powoduje, że nie odpowie się za długi małżonka. Jak uregulować sprawy majątkowe w trakcie separacji?

Czy będąc w separacji odpowiada się za długi męża?

Orzeczenie przez sąd separacji między małżonkami powoduje, że powstaje przymusowa rozdzielność majątkowa między małżonkami. A zatem powstaje sytuacja, w której małżonkowie mają oddzielne majątki i samodzielnie nimi zarządzają. Po powstaniu rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego. Ustrój rozdzielności majątkowej powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o separacji

Po orzeczeniu separacji każdy odpowiada za swoje zobowiązania, które powstały po jej orzeczeniu. I tutaj niezwykle ważny jest właśnie moment powstania długu. Odpowiedzialność za długi męża podczas separacji formalnej nie występuje. Jeżeli mąż lub żona już po orzeczeniu separacji zaciągnęli dług to za jego spłatę drugi małżonek, nie odpowiada. Jeżeli jednak dług został zaciągnięty przed orzeczeniem separacji, to co do zasady małżonkowie będą ponosić odpowiedzialność wspólnie. Inaczej będzie jednak wyglądała odpowiedzialność jeżeli strony, już wcześniej u notariusza ustanowiły rozdzielność majątkową.

Co mam zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża?

Separacja a długi męża to temat wielowątkowy. Odpowiedź na pytanie co należy zrobić, aby uwolnić się od długów męża zależy od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Jaki ustrój majątkowy łączy małżonków? Czy zobowiązania były zaciągane wspólnie, za zgodą małżonka czy bez jego wiedzy i zgody? Na co były zaciągane zobowiązania? Od udzielonych odpowiedzi będzie zależeć to czy i w jakim zakresie odpowiemy za długi współmałżonka.

Najczęściej małżonków łączy ustawowy ustrój wspólności majątkowej (małżonkowie nie zawierali tzw. intercyzy). Wówczas żona odpowiada za długi męża zaciągnięte w trakcie małżeństwa i odwrotnie. W niektórych przypadkach dług zaciągnięty bez zgody drugiego małżonka jest nieważny. Przy rozdzielności majątkowej małżonek nie będzie musiał regulować długów małżonka.

Kiedy żona nie odpowiada za długi męża?

Żona czy też mąż nie odpowie za długi współmałżonka przede wszystkim jeżeli posiadają rozdzielność majątkową. Możliwe jest także uniknięcie odpowiedzialności, gdy małżonek nie wiedział o zaciągnięciu zobowiązania, co ma miejsce najczęściej przy zaciąganiu tzw. chwilówek. Należy jednak wówczas wykazać, że rzeczywiście nie wiedziało się o istnieniu zobowiązania. W tym celu trzeba dokładnie przeanalizować umowę pożyczki czy kredytu, ale także okoliczności sprawy. Co jeszcze istotne, mimo braku zgody na zaciągnięcie zobowiązania małżonek odpowiada za zobowiązania zaciągnięte w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny np. pożyczka na zapłatę czynszu, naprawę samochodu.

Jak zabezpieczyć się przed długami męża?

Najprostszym sposobem, aby nie odpowiadać za długi małżonka, jest więc ustanowienie rozdzielności majątkowej. Można tego dokonać u notariusza. Wówczas od dnia podpisania aktu notarialnego każdy z małżonków będzie posiadał swój majątek osobisty. Jeżeli małżonkowie nie są zgodni w zakresie ustanowienia rozdzielności, to jest to i tak skutek orzeczenia przez sąd separacji. Rozdzielność majątkowa w wyniku orzeczenia separacji powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Wspomnieć należy także o dziedziczeniu. Małżonkowie, którzy pozostają w separacji formalnej, nie dziedziczą po sobie w przypadku śmierci, w tym nie odziedziczą też długów drugiego małżonka. Jeżeli natomiast żyjecie oddzielnie, ale nie sformalizowaliście separacji (tj. nie została ona orzeczona przez sąd) to dziedziczycie po sobie. Wówczas po śmierci małżonka można odziedziczyć nie tylko majątek, ale także jego długi. Zawsze jednak można odrzucić spadek po zmarłym. Należy pamiętać tylko, że jest na to określony termin.

Powody do separacji są naprawdę różnorodne, tak jak i powody do decyzji o rozwodzie. Pamiętać jednak należy, że warto nawet przed podjęciem decyzji udać się na poradę prawną. Dzięki temu unikniemy późniejszych zaskoczeń czy błędów procesowych. 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00