Sprawy rozwodowe zawsze ściśle wiążą się z rozkładem pożycia małżeńskiego. Przyczyny rozkładu mogą być różne – niezgodność charakterów, zdrady, przemoc, czy jednak przyczyną taką może być bezpłodność? To kwestia dosyć złożona, ale dzisiaj postaram się ją nieco przybliżyć. Wyjaśnię również, jak bezpłodność wpływa na małżeństwo kościelne oraz jakie są kryteria stwierdzenia nieważności małżeństwa z tytułu bezpłodności?
W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że sprawy o rozwód są z reguły mocno skomplikowane, stąd też warto każdorazowo omówić swój własny przypadek z profesjonalistą posiadającym szeroką wiedzę z zakresu spraw rodzinnych, jakim jest adwokat rozwód Wrocław.
Kiedy możemy starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego z powodu bezpłodności?
Stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu bezpłodności jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli fakt bezpłodności był znany przed zawarciem związku małżeńskiego i został zatajony przez małżonka, małżeństwo zostało zawarte na skutek wprowadzenia w błąd. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy bezpłodność wyszła na jaw już po ślubie, a małżonek nią dotknięty nie wiedział wcześniej, że jest bezpłodny. W takim wypadku, co do zasady stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest możliwe.
Zbliżonym przypadkiem do omówionego powyżej jest wystąpienie impotencji. Impotencja zaliczana jest do jednej z tzw. przeszkód zrywających, uzasadniających stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. W kodeksie prawa kanonicznego określone jest to mianem niemocy płciowej, przez którą rozumieć należy uprzednią i trwałą impotencję prowadzącą do niemożności współżycia seksualnego.
Jak bezpłodność wpływa na decyzję o rozwodzie?
Często pojawiającą się wątpliwością jest wpływ bezpłodności na pożycie małżeńskie w szczególności możliwość orzeczenia rozwodu na skutek bezpłodności jednego z małżonków. Bezpłodność a rozwód to zagadnienie bardzo trudne dla osób pozostających w małżeństwie. Orzecznictwo stoi na stanowisku, że bezpłodność może odpowiadać za rozkład pożycia małżeńskiego, ale nie w sposób zawiniony.
Oznacza to, że warunki rozwodu z powodu bezpłodności powinny ograniczać się do wyroku, którym sąd orzeknie rozwód bez orzekania o winie. Ewentualny rozwód z orzeczeniem winy mógłby wchodzić w grę w przypadku gdy małżonek wiedział o bezpłodności przed ślubem i podstępnie zataił ten fakt. Każdorazowo sprawy tego rodzaju, z uwagi na złożony charakter, wymagają szczegółowej i indywidualnej analizy.
Czy małżeństwo może być unieważnione z powodu bezpłodności?
Podstawy do unieważnienia małżeństwa cywilnego wymienione są w KRO. Wśród nich możemy znaleźć wady oświadczeń woli i to ta przesłanek interesuje nas najbardziej w kontekście bezpłodności. Bezpłodność jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa musi być zatajona przez małżonka. W takim wypadku małżonek żądający unieważnienia małżeństwa może wykazać, że zgodę na ślub wyraził pod wpływem błędu. Innymi słowy, gdyby wiedział, że jego partner jest bezpłodny, nigdy nie zgodziłby się na wejście w związek małżeński.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu bezpłodności jest więc możliwe, ale musimy pilnować terminów na wniesienie pozwu. Zgodnie z KRO nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą -a w każdym wypadku po upływie lat trzech od zawarcia małżeństwa. Oznacza to, że niezależnie od przyczyny na pozew o unieważnienie małżeństwa mamy ściśle określony czas.
Jakie są konsekwencje prawne stwierdzenia nieważności małżeństwa z powodu bezpłodności?
Unieważnienie małżeństwa pociąga za sobą bardzo daleko idące konsekwencje. Nie powinno to dziwić, wszak wyrok unieważniający małżeństwo prowadzi do powstania stanu rzeczy, w którym małżeństwo traktowane jest jak nigdy niezawarte. Osoby, względem których orzeczono unieważnienie małżeństwa, m.in. wracają do pierwotnych nazwisk i stanów cywilnych, ustaje pomiędzy nimi stosunek powinowactwa, ustają ich prawa i obowiązki wynikające z małżeństwa, ustaje również istniejący wcześniej pomiędzy nimi ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.