fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód z orzekaniem o winie, czy bez?

Jedną z podstawowych decyzji jaką należy podjąć kierując pozew o rozwód jest kwestia tego, czy sąd będzie miał obowiązek orzekać o tym czy i kto ponosi winę rozpadu małżeństwa. Już w pozwie można złożyć wniosek o to, aby Sąd odstąpił od orzekania o winie.

Przed podobnym dylematem staje także osoba, która została pozwana o rozwód. Należy przypomnieć, że Sąd może zaniechać orzekania o winie tylko na zgodny wniosek obojga małżonków. Jeśli pozew zawiera taki wniosek, to pozwany małżonek w odpowiedzi na pozew może zgodzić się na nie orzekanie o winie.

Jeśli strony zgadzają się co do tego, żeby o winie nie orzekać nie ma potrzeby, aby oboje małżonkowie podpisywali pozew o rozwód zawierający taki wniosek. Bardziej prawidłowe jest wyrażenie zgody na ten sposób zakończenia sprawy w odpowiedzi na pozew.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strony dopiero na rozprawie sądowej wskazały, że wnoszą o nieorzekanie o winie.

Rozwód z orzekaniem o winie – po co?

Co daje orzeczenie, czy i który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia?

Po pierwsze oznacza to moralne zwycięstwo w sprawie sądowej. Może mieć to znaczenie ambicjonalne, a także ewentualny argument dla rodziny, dzieci czy bliskich przyjaciół rodziny.

Po za tym przesądzenie o winie drugiego z małżonków ma wymiar finansowy. Wyłącznie winny małżonek nie może domagać się alimentów od małżonka nie winnego. Małżonek niewinny może żądać od drugiego małżonka alimentów nie tylko wtedy gdy popadnie w niedostatek, ale także również gdy na skutek rozwodu jego stopa życiowa ulegnie pogorszeniu. Co więcej, niewinny małżonek może otrzymywać takie alimenty dożywotnio.

Kiedy opłaca się żądać rozwodu z orzekaniem o winie?

W zależności od sytuacji korzyści z uzyskania orzeczenia o winie współmałżonka mogą być wymierne lub nie. Należy jednak pamiętać, że z reguły rozwód z orzekaniem o winie jest trudnym (szczególnie dla rozwodzących się stron) i długotrwałym procesem sądowym. Sąd ustala kto ponosi winę za rozpad małżeństwa po przesłuchaniu świadków (z reguły osób bliskich dla stron – rodziny i przyjaciół), co z reguły bywa bolesne co najmniej dla jednej ze stron.

Przeczytaj także: Podział majątku wspólnego po rozwodzie

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku