Jak uzgodnić wizyty z dziećmi po rozwodzie?

Spis treści
zabranie dziecka przed rozwodem


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Widzenie z dziećmi po rozwodzie jest bardzo ważne dla utrzymania więzi z rodzicem, z którym dzieci już nie mieszkają. Współpraca rodziców w ustalaniu wizyt po rozwodzie powinna mieć na uwadze dobro dzieci. Każdy z rodziców ma prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem, niezależnie od tego, który z nich ma przyznaną opiekę.

Planowanie spotkań z dziećmi po rozwodzie

Jak uzgodnić wizyty z dziećmi po rozwodzie? Rodzice powinni ustalić harmonogram spotkań rodzica z dzieckiem oraz zasady wykonywania kontaktów telefonicznych, oraz za pośrednictwem komunikatorów online.

W nawiązaniu do powyższego nasuwa się pytanie — jak ustalić harmonogram wizyt z dziećmi po rozwodzie? Harmonogram wizyt z dziećmi po rozwodzie powinien uwzględniać dobro dziecka oraz możliwości rodzica, który odwiedza dzieci. Ustalenie harmonogramu spotkań często wymaga od rodziców kompromisów. Celem rodziców powinno być zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju i utrzymania zdrowych relacji z obojgiem rodziców.

Najczęstsze formy realizacji kontaktów z dziećmi to:

  • spotkania weekendowe, gdy jeden z rodziców spędza czas z dzieckiem w określone weekendy,
  • wakacje i święta, gdy rodzice dzielą się czasem z dzieckiem podczas wakacji, świąt i ferii szkolnych,
  • widzenia w dni powszednie, gdy jeden z rodziców organizuje krótsze spotkania w tygodniu, np. jeden lub dwa dni w tygodniu po szkole,
  • komunikacja na odległość, gdy rodzic kontaktuje się z dzieckiem przez telefon, wideo rozmowy czy wiadomości tekstowe, szczególnie w przypadku dużych odległości między rodzicami.

Najlepsze praktyki ustalania wizyt z dziećmi po rozwodzie

Jakie są najlepsze praktyki w uzgodnieniu wizyt z dziećmi po rozwodzie? Do najlepszych praktyk ustalania wizyt z dziećmi należy:

  • kierowanie się dobrem dziecka – wszystkie decyzje dotyczące widzeń powinny być podejmowane z myślą o dobru dziecka,
  • elastyczność w ustalania terminów spotkań – plany mogą wymagać dostosowania w zależności od zmieniających się okoliczności, takich jak zmiana miejsca zamieszkania, szkoły czy pracy rodzica,
  • współpraca i komunikacja – efektywna komunikacja między rodzicami jest kluczowa dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dziecka oraz utrzymaniu stałej relacji dziecka z rodzicem, który z nim nie mieszka. 

Jakie są zasady ustalania spotkań z dziećmi po rozwodzie? Po rozwodzie kwestia widzeń z dziećmi jest jednym z najważniejszych i często najbardziej kontrowersyjnych tematów, z którym muszą zmierzyć się rodzice. Główną zasadą ustalania spotkań z dziećmi jest dobro dziecka i zapewnienie mu stabilnych oraz zdrowych relacji z obojgiem rodziców.

Mediacja w sprawie wizyt z dziećmi po rozwodzie

Jakie są sposoby na ustalenie harmonogramu wizyt z dziećmi po rozwodzie? Rodzice mogą samodzielnie uzgodnić harmonogram kontaktów z dziećmi, który będzie uwzględniał ich potrzeby i dobro. W tym celu rodzice zawierają porozumienia rodzicielskie dotyczące kontaktów z dziećmi, w którego opracowaniu często pomaga mediator. 

Zdarzają się sytuacje kiedy rodzice są skonfliktowani i nie mogą dojść do porozumienia w przedmiocie ustalenia kontaktów z dziećmi. 

Czy sąd może pomóc w ustaleniu wizyt z dziećmi po rozwodzie? Jeśli rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia, sąd określa sposób wykonywania kontaktów. Sąd ustalając sposób wykonywania kontaktów z rodzicami, bierze pod uwagę wiek dziecka, jego potrzeby, więzi emocjonalne z rodzicami oraz inne istotne czynniki. W napisaniu wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem pomocą służy adwokat rozwód Wrocław. Wniosek o ustalenie kontaktów można zawrzeć również w pozwie o rozwód bez orzekania o winie, jak i w pozwie o rozwód z orzeczeniem o winie. 

Jak rozwiązywać konflikty dotyczące wizyt z dziećmi po rozwodzie? 

Wielokrotnie zdarzają się przypadki utrudniania kontaktów dzieci z drugim z rodziców. Przyczyną takich sytuacji jest istniejący między byłymi małżonkami konflikt. 

Co zrobić, jeśli były małżonek nie przestrzega ustalonego harmonogramu wizyt? Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia, albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku

Jeżeli pomimo tego wciąż kontakty z dzieckiem są utrudniane, sąd nakaże zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej. Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ