Jak zachowywać się w separacji?

Spis treści
Jak zachowywać się w separacji


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Wiele małżeństw istnieje tylko na papierze, w rzeczywistości zaś małżonkowie żyją oddzielnie. W świetle prawa małżonkowie pozostający w separacji nadal są małżeństwem. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się tematowi separacji i temu jak zachowywać się w separacji.

Jakie są kluczowe zasady postępowania podczas separacji?

Separacja z założenia ma być czasem na przemyślenie i ewentualne ratowanie małżeństwa. Wpływ separacji na związek może być zatem zarówno pozytywny (powrót małżonków), jak i negatywny (decyzja o rozwodzie).

Warto także wiedzieć, że separacja może być formalna (czyli orzeczona przez sąd) lub nieformalna. Separacja nieformalna (faktyczna) nie wywołuje żadnych skutków prawnych w porównaniu z separacją sądową.

Strony zawierając małżeństwo, zobowiązują się do wzajemnej pomocy i wierności (art. 23 k.r.o.). Obowiązujące przepisy prawne nie normują w żaden sposób sytuacji małżonków pozostających w separacji faktycznej. A zatem jeżeli małżonkowie pozostają w separacji faktycznej (ale zgodnie z przeważającym poglądem w separacji formalnej także) to obowiązują ich małżeńskie obowiązki, w tych dochowania wierności czy wzajemnej pomocy. W przypadku separacji orzeczonej przez sąd małżonkowie także mają wobec siebie obowiązek wzajemnej pomocy, o ile wymagają tego względy słuszności.

Jak komunikować się z drugą osobą podczas separacji?

Małżonkowie, w szczególności jeżeli posiadają małoletnie dzieci, powinni potrafić się ze sobą właściwie komunikować. Nie jest to jednak zadanie proste, biorąc pod uwagę, że małżonkowie zdecydowali się na stan rozłączenia. Wielu małżonków decyduje się na terapię, która ma pomóc im nie tylko w wyjaśnieniu wzajemnych spraw, ale także w wyrażaniu własnych myśli, w taki sposób, aby był on zrozumiały dla drugiego małżonka. Powody do separacji mogą obejmować wiele różnych kwestii od problemów z uzależnieniami, zdradą po brak wsparcia i problemy w komunikacji.

Najwięcej małżonków pozostaje w separacji faktycznej, mieszkając oddzielnie, jednak bez formalnego uregulowania swoich spraw. Pozostawanie w takim stanie tj. separacji faktycznej z punktu widzenia prawa nic nie zmienia. Małżonków traktuje się tak samo czy żyją razem jak małżeństwo, czy też oddzielnie. Pomoc prawna w przypadku spraw rozwodowych często jest nieoceniona, bowiem doświadczony prawnik często potrafi rzucić nowe światło na sprawę.

Jak postępować w kwestiach prawnych i finansowych?

Stan separacji faktycznej między małżonkami – nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Inaczej jest w przypadku separacji stwierdzonej przez sąd. Separacja prawna (formalna) powoduje, że formalnie pozostaje się małżeństwem — jest jednak ono niejako zawieszone. Dzieje się tak dlatego, że separacja jest rozwiązaniem z założenia czasowym, które ma dać małżonkom szansę na pojednanie. Istnieje możliwość zniesienia separacji i powrót małżonków do siebie, ale także możliwość złożenia pozwu rozwodowego. A zatem czy separacja zawsze prowadzi do rozwodu? Nie zawsze, bowiem zdarza się, że małżonkowie dają sobie drugą szansę.  

W sferze majątkowej orzeczenie przez sąd separacji oznacza powstanie z mocy prawa ustroju rozdzielności majątkowej. Co więcej, formalna separacja powoduje, że małżonkowie nie będą po sobie dziedziczyć w razie swojej śmierci.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00