adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – co zrobić?

Rozstanie rodziców – niezależnie od tego, czy byli oni małżeństwem, czy nie – jest zarówno dla byłych partnerów, jak i dla ich dzieci bardzo trudnym doświadczeniem. Zwłaszcza dla małoletnich potomków zmiany mogą okazać się trudne do zaakceptowania. Co gorsza, skonfliktowani rodzice czasami próbują odegrać się na byłym partnerze i utrudniają kontakty z dzieckiem. Sprawdź, jak można walczyć o swoje prawa i zachować dobre relacje z potomkiem mimo rozstania.

Przeczytaj: Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Problemy w kontaktach z dzieckiem. Jak sobie z nimi poradzić?

Problemy w kontaktach z dzieckiem mogą pojawić się niezależnie od przyczyn rozstania. Czasami może się okazać, że żadna ze stron nie jest bez winy i poprawa relacji może być osiągnięta poprzez działania polubowne. Jeśli widzisz, że kontakty z dzieckiem nie wyglądają tak, jakbyś sobie tego życzył, zacznij od rozmowy z byłym partnerem. Czasami ugoda jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy w grę wchodzi konflikt rodzicielski co do kontaktów z dzieckiem. Jeśli sprawy nie uda się rozwiązać polubownie, w zakresie ustalenia władzy rodzicielskiej konieczne może okazać się orzeczenie sądu.

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem może nastąpić w drodze:

  • słownego porozumienia rodziców;
  • ugody sądowej;
  • ugody przed mediatorem;
  • wyroku sądu;
  • postanowienia sądu.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem – jak zabezpieczyć kontakty ze swoim dzieckiem?

Prawo do kontaktów z dzieckiem jest niezależne od władzy rodzicielskiej. Obejmuje co do zasady zarówno przebywanie z dzieckiem – w tym m.in. spotkania i odwiedziny, a także zabieranie poza miejsce zamieszkania – jak i prawo do porozumiewania się, nie tylko bezpośrednio, ale również w formie telefonicznej czy elektronicznej.

W sytuacji, gdy kontakty rodzica z dzieckiem są naruszone ze względu na działania drugiego z rodziców, sprawę rozstrzygnąć może sąd opiekuńczy. W tym celu należy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z małoletnim. Właściwy jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka. W piśmie musisz oznaczyć sąd oraz strony. To, jaką formę kontaktów z dzieckiem sąd uzna za odpowiednią, zależy m.in. od jego wieku, stanu psychiki i zdrowia. Podobnie w zakresie częstotliwości i długości kontaktów sąd orzeka na podstawie ogółu zgromadzonego materiału dowodowego.

Gdzie zgłosić utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Jeśli mimo wydania przez sąd orzeczenia, w którym uregulowane zostały zasady kontaktów z dzieckiem, małżonek dalej utrudnia relacje z potomkiem, konieczne może się okazać podjęcie dalszych kroków. Niestety, tutaj również pozostaje droga sądowa.

Złóż wniosek o egzekucję kontaktów. W swojej istocie przypomina ona nieco egzekucję komorniczą. Dzięki temu właściwe organy zadbają o przywrócenie poprawnych kontaktów z dzieckiem i umożliwią wykonywanie orzeczenia wydanego przez sąd. W założeniu egzekucja kontaktów ma przywrócić spokój rodzinie i zadbać o dobro małoletniego.

Czy warto wzywać policję, gdy jeden z rodziców utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem?

W przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem pierwszą drogą, na której większość rodziców próbuje szukać pomocy, jest policja. Organy ścigania mają jednak za zadanie interweniować przede wszystkim w przypadku naruszenia przepisów prawa karnego oraz kodeksu wykroczeń. Wydaje się więc, że o ile rodzic nie narusza prawa – np. nie grozi byłemu partnerowi czy nie używa przemocy – to pole interwencji policji nie jest zbyt szerokie.

Okazuje się jednak, że wezwanie policji może w praktyce nie być złym rozwiązaniem. Funkcjonariusze mają obowiązek sporządzić notatkę z każdej interwencji. Jeżeli więc policja przyjedzie na wezwanie (bo nie ma takiego obowiązku w przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem), dokument potwierdzający zdarzenie może okazać się przydatny w sądzie w przyszłości.

Upomnienie czy grzywna? Kary i konsekwencje za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów z dziećmi

W przypadku egzekucji kontaktów możliwe jest zastosowanie bolesnych sankcji, w tym finansowych. Na początku sąd stosuje upomnienia. Wezwanie do polubownego wykonywania orzeczenia ma przekonać osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem do zmiany swojego postępowania. Jeżeli jednak nie przyniesie skutków, w grę może wejść nakaz zapłaty kary finansowej.

Każde z naruszeń może wiązać się z obowiązkiem zapłaty określonej sumy. Jej wysokość jest ustalana na podstawie warunków finansowych stron oraz zakresu naruszeń. Najczęściej grzywna za utrudnianie kontaktów z dzieckiem wynosi od 100 do 500 złotych. O ile jednorazowa kara tego typu może nie robić wrażenia, to w przypadku wielokrotnych problemów może okazać się znacznym obciążeniem finansowym, które ma szansę skłonić byłego partnera do zmiany postępowania.

Jeśli uważasz, że postawa eks małżonka negatywnie odbija się na dobru dziecka, możesz również rozważyć wystąpienie do sądu z żądaniem ograniczenia władzy rodzicielskiej. Powodzenie takiej drogi zależy jednak również od ogólnego zachowania rodzica w stosunku do dziecka i zakresu wypełniania jego obowiązków rodzicielskich.

Czy raz wydane orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem może zostać zmienione?

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem wiąże rodziców od chwili jego uprawomocnienia. W praktyce więc po zakończeniu postępowania rodzic sprawujący pieczę nad małoletnim musi wykonywać je zgodnie z ustaleniami. Ewentualne modyfikacje mogą mieć miejsce, ale w tym przypadku również niezbędne jest zwrócenie się do sądu. W postępowaniu w sprawie egzekucji kontaktów z dzieckiem (o ile sąd może zbadać, z jakich powodów rodzic nie wykonuje orzeczenia) nie ma możliwości ustalenia zasad w inny sposób. Przyczyny naruszeń mogą wpływać m.in. na wysokość kar finansowych.

Jeśli uważasz, że dotychczasowy system kontaktów jest niezgodny z dobrem dziecka, zwróć się do sądu. Zaproponuj nową metodę kontaktów. Zadbaj również o to, aby swoje stanowisko odpowiednio uargumentować. Przedstaw, dlaczego dotychczasowe kontakty z dzieckiem były ustalone nieodpowiednio i wykaż, jak zmiana wpłynie na dobro małoletniego.

Wsparcie adwokata w sprawie o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Sprawy z zakresu prawa rodzinnego wymagają nie tylko świetnej znajomości przepisów prawa, ale również odpowiedniego podejścia i doświadczenia. Jeśli nie wiesz, jak złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem i co zrobić w sytuacji, gdy jeden z rodziców zdecydował się utrudniać Twoje relacje z potomkiem, skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata. Wsparcie kancelarii pozwoli przeprowadzić postępowanie sprawnie i skutecznie rozwiązać problem.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ