fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Nie chcę rozwodu, co mogę zrobić?

Bardzo rzadko się zdarza, że strona pozwana nie chce rozwodu. Mimo wszystko musisz wiedzieć, że jest taka możliwość. Co możesz zrobić, żeby sąd oddalił pozew o rozwód?

W odpowiedzi na pozew musisz zgłosić takie żądanie: Wnoszę o oddalenie pozwu w całości. Pamiętaj jednak, że muszą istnieć ściśle określone warunki, żeby sąd uwzględnił Twoje żądanie.

Brak rozpadu więzi małżeńskiej

Pierwszy sposób, to wykazywać, że pomiędzy małżonkami nie doszło do zupełnego i trwałego rozpadu więzi małżeńskiej. To trudne, bo musiałbyś udowodnić, że nadal (oboje) darzycie się uczuciem, dochodzi pomiędzy wami do pożycia fizycznego, oraz pozostajecie we wspólnocie gospodarczej, albo że ewentualne problemy mają charakter przejściowy.

Problem jest taki, że jeśli drugi z małżonków zaprzeczy i stwierdzi, że jego zdaniem tego związku nie da się już uratować, sąd wyda orzeczenie o rozwodzie.

Względy wiary i niewinność małżonka

Drugi sposób jest nieco bardziej skomplikowany. Po pierwsze nie możesz ponosić winy za rozkład pożycia. To Twój małżonek musi być wyłącznie winny.
Wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe. Pisałem już o tym, że nawet jeśli jedne z małżonków podnosi winę w 90% a drugi w 10%, to sąd i tak wyda orzeczenie, w którym stwierdzi, że rozwód nastąpił z winy obu stron. Tak naprawdę, to właśnie wykazanie wyłącznej winy współmałżonka jest najtrudniejszym elementem tej układanki.

Przeczytaj również:

Drugim elementem – formalnym – jest Twój sprzeciw. Musisz – najlepiej w treści odpowiedzi na pozew – napisać, że nie chcesz i nie zgadzasz się na rozwód.

Brak zgody na rozwód a zasady współżycia społecznego

Nawet jeśli uda Ci się udowodnić, że to Twój małżonek wyłącznie ponosi winę za rozpad waszego małżeństwa, sąd będzie badał, czy nie jest tak, że jesteś po prostu złośliwy/złośliwa i dlatego nie chcesz zgodzić się na rozwód (fachowo: czy Twój bark zgody na rozwód nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego).

Sposobem na to, żeby sąd nie mógł uznać, że brak zgody na rozwód to jedynie wyraz Twojej złej woli będzie powołanie się na to, że nie chcesz rozwodu ze względów religijnych. Jeśli jesteś praktykującym katolikiem, taka argumentacja jest logiczna.

Sąd Najwyższy, a także sądy apelacyjne kilka razy już potwierdziły, że brak chęci na rozwód motywowany kwestiami wiary, jest podstawą do oddalenia powództwa.
Pytanie o to czy jest sens trwać w martwym związku pozostawiam Tobie do głębszego namysłu.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku