+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz

Rozwód i podział majątku

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko nie koniecznie wiążą się z rozwodem. Zasady, które zaraz Ci wyjaśnię są identyczne w przypadku, gdy sprawa o alimenty toczy się przed rozwodem, po rozwodzie, a także kiedy w ogóle nie jest związana z małżeństwem (np. alimentów żąda pełnoletnie dziecko, czy rodzic dziecka, z którym nie jesteś i nigdy nie byłeś w związku małżeńskim).

Mimo, że opieka naprzemienna ma coraz więcej zwolenników, nadal stosowana jest bardzo rzadko, dlatego w dalszej części będę rozważał typowy scenariusz – dziecko mieszka z jednym rodzicem, a tylko widuje się z drugim i otrzymuje od niego alimenty.

Jak ustala się wysokość alimentów na dziecko?

Po pierwsze nie ma jakiegoś ścisłego wzoru, czy sposobu wyliczeń, które pozwolą Ci co do złotówki wyliczyć należne alimenty. W każdej sprawie jest inaczej, każdy sędzia orzekający w danej sprawie jest inny, ma inną wrażliwość, a czasem inny humor.

Nie oznacza, to że obowiązuje całkowity brak zasad, bo pewne zasady są, o czym niżej. Wysokość alimentów w konkretnej sprawie zależy od kilku rzeczy, a jedną z nich jest też zachowanie i zakres rozsądnych żądań stron. Pamiętaj o tym kiedy zażądasz 4000 PLN dla dwulatka, albo stwierdzisz, że zgadzasz się na 150 PLN dla 17 letniego dziecka.

Wysokość alimentów ustala się biorąc pod uwagę dwa, a tak naprawdę to trzy czynniki:

  1. potrzeby dziecka;
  2. zdolności zarobkowe i majątkowe matki i ojca dziecka.

Potrzeby dziecka, a wysokość alimentów

Potrzeby dziecka to przede wszystkim wyżywienie, ubrania, środki higieny, podręczniki szkolne i dojazdy do szkoły, oraz – w odpowiedniej części – koszty mieszkania, w którym mieszka małżonek zajmujący się dzieckiem. To też koszty np. leczenia, czy innych zabiegów (np. dentysta) oraz wyjazdów wakacyjnych.

Mówi się też o tym, że w podstawowe potrzeby dziecka wchodzą również uzasadnione koszty związane z zainteresowaniami i hobby (dodatkowe lekcje językowe, zajęcia czy sprzęt sportowy, lekcje gry na instrumencie, jazda konna itp.)

Co ważne, dziecko ma prawo do życia na podobnej stopie życiowej jak rodzice. Dlatego nie zdziw się, że jeśli sąd na rozprawie zapyta Cię o to jaki masz telefon komórkowy, czy masz laptopa, jaki lubisz pić alkohol (np. dobre whisky), czy i jakie palisz papierosy, jakim jeździsz autem i gdzie byłeś na wakacjach i ile razy w roku wyjeżdżasz, czy nosisz markowe ubrania itp. To wszystko ma znaczenie, bo jeśli Ty dobrze się ubierasz, Twoje dziecko też ma do tego prawo.

Czasem zdarza się, że wydatki związane z wyżywieniem dokumentowane są za pomocą paragonów, czy faktur ze sklepu spożywczego. Moim zdaniem te dowody są niepotrzebne. Sędziowie bardzo dobrze wiedzą ile wynosi średni koszt utrzymania dziecka w określonym wieku.

Udowodnij tylko te wydatki, które są istotne i niecodzienne. Np. koszty mieszkania, specjalistycznego leczenia, czy nietypowego hobby.

Wiadomo też, że im dziecko starsze, tym potrzeby większe.

Pamiętaj, że osobisty udział w utrzymaniu i wychowaniu dzieci też ma wymiar finansowy. Dlatego nie spodziewaj się, że sąd zasądzi alimenty w wysokości połowy uzasadnionych potrzeb dziecka. Z reguły ten rodzic, który osobiście nie opiekuje się dzieckiem będzie płacił więcej.

Zdolności zarobkowe i majątkowe rodziców

Druga rzecz to zdolności zarobkowe i majątkowe rodziców. Jednego i drugiego, dlatego pisałem, że tak naprawdę to są trzy czynniki, które sąd bierze pod uwagę.

Zwróć uwagę na pierwsze słowo klucz – „zdolności”. Nie chodzi o to ile obecnie zarabiasz, ale o to, jakie masz w tym zakresie możliwości. Jeśli celowo lub też z braku staranności czy chęci nie wykorzystujesz w pełni swoich możliwości zarobkowych – sąd naliczy alimenty, od tego co możesz zarobić, a nie tego co zarabiasz.

Druga strona może zażądać przedstawienia przez Ciebie rozliczeń podatkowych czy umów o pracę z poprzednich lat. Nadto fakt zaniżonych zarobków drugiego rodzica można wykazać prezentując dane z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) lub innych wiarygodnych źródeł dotyczące standardowych wynagrodzeń w danym zawodzie, czy danej branży. Ten sam fakt można wykazać prezentując przykładowe ogłoszenia o pracę.

Zdolności majątkowe to pożytki, jakie może dostarczyć posiadany przez Ciebie majątek. Masz dwa mieszkania, które stoją puste? Wynajmij je jak najszybciej, bo sąd ustalając wysokość alimentów i tak weźmie pod uwagę potencjalne dochody z najmu.

Jak zyskać przewagę w kwestii alimentów?

Na rozprawy ubieraj się schludnie i skromnie. Nie epatuj mocnym makijażem, długimi paznokciami, markowymi okularami czy drogim telefonem.

Pokaż, że rozumiesz i akceptujesz potrzeby dziecka i że starasz się je zaspokajać nie tylko pieniędzmi, ale też osobistym wkładem w jego wychowanie. Udowodnij swoim zachowaniem, że jeśli chodzi o sprawy dziecka, potrafisz wznieść się ponad niechęć do drugiego rodzica.

Ile sądy zasądzają?

Wysokość alimentów zależy od wielu bardziej lub mniej precyzyjnych zmiennych. Wszelkie analizy statystyczne są pozbawione większego znaczenia.

Jedynie w charakterze ciekawostki mogę na bazie tych spraw, które prowadziłem (zarówno jako pełnomocnik uprawnionych do alimentów jak i zobowiązanych) stwierdzić, że alimenty na jedno zdrowe dziecko o standardowych zainteresowaniach raczej rzadko przekraczają 1000 – 1200 PLN. Ostatnio jeden z sądów z ledwością zgodził się na ugodę dotyczącą takiej kwoty, gdzie ojciec mieszkał i pracował na co dzień w Wielkiej Brytanii, a alimenty dotyczyły kilkunastoletniej dziewczyny.

Z kolei dolna granica to 300 – 400 PLN w wypadkach małego dziecka i niewysokich dochodów zobowiązanego rodzica.

Jeśli macie inne doświadczenia w tym zakresie, podzielcie się w komentarzach.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW