Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Spis treści
Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

W trakcie trwania sprawy rozwodowej relacje między rodzicami układają się bardzo różnie. Czasami rodzic, który zamieszkuje na stałe z dzieckiem utrudnia odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce zamieszkania np. do swojego domu – ma to być swoistą karą za rozwód.

Bywa też rodzic, który się wyprowadził nadużywa swojego prawa przyjeżdżając po dziecko bez uprzedzenia i nie odwożąc go w umówionym czasie. Właśnie po to, by uporządkować kontakty z dzieckiem istnieje możliwość zabezpieczenia kontaktów.

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem pozwala w czasie trwania sprawy o rozwód jednemu z rodziców na utrzymywanie stałych kontaktów z dzieckiem, które na co dzień przebywa z drugim.

Kontakty z dzieckiem

Po rozwodzie zwykle jest tak, że dzieci (lub dziecko) na stałe mieszka z jednym z małżonków, a z drugim spotyka się w określonych porach i o w określonym czasie. Te spotkania, to właśnie „kontakty z dzieckiem”. Ściślej mówiąc – jedna z form tych kontaktów, bo kodeks rodzinny przewiduje także inne formy (więcej: Kontakty z dzieckiem po rozwodzie)

Kontakty z dzieckiem na czas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów polega na prowizorycznym ustaleniu zasad tych kontaktów do momentu wydania wyroku. Postępowanie o rozwód może trwać latami. Zabezpieczenie ma na celu ustalenie kontaktów tu i teraz, zanim sąd rozstrzygnie inne kwestie dotyczące rozwodu, którymi musi się zająć.

Pamiętaj, że o ile sąd nie ma większych wątpliwości co do zdolności rodzicielskich rodziców, najczęściej w wyroku rozwodowym powtórzy zasady ustalone wcześniej w postanowieniu o zabezpieczeniu.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania postępowania uwzględniał potrzeby Twoje i Twojego dziecka.

Postaraj się także dobrze go uargumentować. Jeżeli nie wiesz jak to z robić, z pewnością pomoże Ci w tym kancelaria adwokacka.

zabezpieczenie kontaków z dzieckiem

Jak uzyskać zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w sprawie rozwodowej

Musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić w treści pozwu lub w treści odpowiedzi na pozew. W treści wniosku musisz wskazać sposób tych kontaktów.

Przykład (ojciec pozwany, matka powódka):

Wnoszę o:

1) zabezpieczenie kontaktów z małoletnią Anną …. w ten sposób, że pozwany będzie miał prawo do spotkań z małoletnią córką w co drugi weekend od piątku od godziny 17.00 do niedzieli do godziny 17.00, poczynając od pierwszego weekendu od daty otrzymania postanowienia, a nadto prawo do spędzenia z córką dwóch ostatnich tygodni lipca, z prawem ojca do zabierania dziecka do swojego miejsca zamieszkania, przy czym strony na zasadzie porozumienia będą mogły ustalić inne terminy spotkań ojca z dzieckiem,

2) zobowiązanie powódki do wydawania ojcu dziecka w ustalonych terminach, zaś pozwanego do odbierania córki z miejsca zamieszkania i odwożenia w ustalonych terminach.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów może też złożyć w osobnym piśmie w dowolnym momencie postępowania.

Wówczas przepisz „główkę” pozwu lub odpowiedzi na pozew, podaj sygnaturę akt i wniosek. Nie zapomnij o tym, że jeśli składasz taki wniosek w odpowiedzi na pozew lub w osobnym piśmie, musisz uiścić opłatę w kwocie 40 PLN.

Sąd rozstrzyga o wniosku w drodze postanowienia.

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem za pośrednictwem komunikacji elektronicznej

Podobnie jak kontakty z dzieckiem po rozwodzie, kontakty uregulowane w postanowieniu zabezpieczającym mogą odbywać się w innej formie niż zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu.

Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzica dzieli duża odległość od dziecka i nie może bezpośrednio widywać się z z synem, czy córką tak często jakby tego chciał.

Pamiętaj, że niezależnie od sytuacji masz prawo do utrzymywania kontaktów ze swoim dzieckiem i możesz ubiegać się o ustalenie kontaktów w inny sposób, niż tradycyjne spotkania.

Masz prawo złożyć wniosek o kontakty z dzieckiem za pomocą komunikatora internetowego np. Skype lub Messengera lub po prostu w formie rozmowy telefonicznej. Jest to tzw. bezpośrednie porozumiewanie się na odległość. Taka forma kontaktów może być „dodatkiem” do spotkań bezpośrednich.

Postaraj się, by taki wniosek był jak najbardziej doprecyzowany, by w razie konfliktu z drugim rodzicem, Twoje prawo do kontaktów z dzieckiem było zachowane. Powinieneś wskazać nie tylko dni i godziny rozmów, a także kto odpowiada za dostarczenie sprzętu i dopilnowanie, by w czasie kontaktu był on w pełni sprawny i by miał włączoną kamerkę internetową.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem – jak go uzasadnić

W uzasadnieniu wniosku musisz wskazać dlaczego chcesz zabezpieczenia (np. dlatego, że drugi małżonek zabrania Ci utrzymywania kontaktów z dziećmi lub je utrudnia, ze względu na napiętą sytuację pomiędzy małżonkami nie możliwe jest porozumienie co sposobu i czasu odbywania kontaktów itp.)

Jeżeli domagasz się zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem w formie innej niż bezpośrednie spotkania, powinieneś uzasadnić dlaczego taka forma będzie dla Ciebie i dziecka bardziej pożądana.

Kiedy wystąpić o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi?

Jak najszybciej. W sprawach rozwodowych sąd może uwzględnić Twój wniosek tylko po przeprowadzeniu rozprawy.

Pamiętasz, że na rozprawę z reguły czeka się 2 – 3 miesiące? Tyle będziesz musiał czekać na udzielenie zabezpieczenia, dlatego warto całą procedurę zacząć jak najszybciej.

Co jeżeli postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów nie będzie realizowane?

W myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kontakty z dzieckiem to nie tylko prawo ale również obowiązek.

Dla jednego rodzica będzie oznaczać to, że musi wydać dziecko na kontakt, a dla drugiego, że musi dziecko wówczas odebrać.

Jeżeli któraś ze stron lekceważy prawo do kontaktów jednego z rodziców, sąd może prowadzić postępowanie zmierzające do realizacji tego prawa, pod warunkiem, że kontakty są formalnie uregulowane.

Niezależnie od tego, który z rodziców naruszył postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem, karą może być zagrożenie przez sąd nakazem zapłaty określonej sumy pieniędzy.

Niestety uregulowanie kontaktów z dzieckiem i zagrożenie nakazem zapłaty to dwa osobne postępowania sądowe i jeżeli rodzic nagminnie nie dopuszcza Cię do syna, czy córki należy rozważyć zainicjowanie nowej sprawy samodzielnie lub z pomocą kancelarii.

W sprawach tego rodzaju należy udowodnić, że do kontaktu z dzieckiem nie doszło z winy jednej ze stron, a nie ze względu na obiektywne przyczyny (np. chorobę dziecka).

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ