fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem pozwala w czasie trwania sprawy o rozwód jednemu z rodziców na utrzymywanie stałych kontaktów z dzieckiem, które na co dzień przebywa z drugim.

Kontakty z dzieckiem

Po rozwodzie zwykle jest tak, że dzieci (lub dziecko) na stałe mieszka z jednym z małżonków, a z drugim spotyka się w określonych porach i o w określonym czasie. Te spotkania, to właśnie „kontakty z dzieckiem”. Ściślej mówiąc – jedna z form tych kontaktów, bo kodeks rodzinny przewiduje także inne formy (więcej: Kontakty z dzieckiem po rozwodzie)

Kontakty z dzieckiem na czas sprawy rozwodowej

Sąd wyda wyrok rozwodowy, kiedy rozstrzygnie wszystkie sporne kwestie pomiędzy małżonkami (kwestia winy, alimentów, pieczy nad dzieckiem i kontaktami z nim). Nie może regulować tych kwestii częściowo, dlatego np. zanim sąd nie ustali kto ponosi winę za rozwód (co może trwać długo), nie może uregulować zasad kontaktów, nawet jeśli co do tej kwestii nie ma większych wątpliwości.

„Zabezpieczenie kontaktów” polega więc na takim prowizorycznym ustaleniu zasad tych kontaktów na czas – do wydania wyroku.

Pamiętaj, że o ile sąd nie ma większych wątpliwości co do zdolności rodzicielskich rodziców, najczęściej w wyroku rozwodowym powtórzy zasady ustalone wcześniej w postanowieniu o zabezpieczeniu.

Jak uzyskać zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w sprawie rozwodowej

Musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić w treści pozwu lub w treści odpowiedzi na pozew. W treści wniosku musisz wskazać sposób tych kontaktów.

Przykład (ojciec pozwany, matka powódka):

Wnoszę o:

1) zabezpieczenie kontaktów z małoletnią Anną …. w ten sposób, że pozwany będzie miał prawo do spotkań z małoletnią córką w co drugi weekend od piątku od godziny 17.00 do niedzieli do godziny 17.00, poczynając od pierwszego weekendu od daty otrzymania postanowienia, w I i III wtorek oraz II i IV weekend miesiąca od godziny 16.00 do 19.00, a nadto prawo do spędzenia z córką dwóch tygodni wakacji w miesiącu lipcu (ostatnich dwóch tygodni lipca) i dwóch tygodni wakacji w miesiącu sierpniu (ostatnich dwóch tygodni sierpnia), z prawem zabierania dziecka do swojego miejsca zamieszkania, przy czym strony na zasadzie porozumienia będą mogły ustalić inne terminy spędzenia przez ojca z dzieckiem,

2) zobowiązanie powódki do wydawania ojcu dziecka w ustalonych terminach, zaś pozwanego do odbierania córki z miejsca zamieszkania i odwożenia do miejsca zamieszkania w ustalonych terminach.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów może też złożyć w osobnym piśmie w dowolnym momencie postępowania. Wówczas przepisz „główkę” pozwu lub odpowiedzi na pozew, podaj sygnaturę akt i wniosek za

Nie zapomnij o tym, że jeśli składasz taki wniosek w odpowiedzi na pozew lub w osobnym piśmie, musisz uiścić opłatę w kwocie 40 PLN.

W uzasadnieniu wniosku musisz wskazać dlaczego chcesz zabezpieczenia (np. dlatego, że drugi małżonek zabrania Ci utrzymywania kontaktów z dziećmi lub je utrudnia, ze względu na napiętą sytuację pomiędzy małżonkami nie możliwe jest porozumienie co sposobu i czasu odbywania kontaktów itp.)

Kiedy wystąpić o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi?

Jak najszybciej. Twój wniosek może zostać uwzględniony tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Pamiętasz, że na rozprawę z reguły czeka się 2 – 3 miesiące? Tyle będziesz musiał czekać, dlatego warto całą procedurę zacząć jak najszybciej.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku