adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Rozwód bez obecności powoda

Rozwód bez obecności powoda

Jakiś czas temu otrzymałem mailowo pytanie, czy możliwe jest uzyskanie wyroku rozwodowego bez obecności strony powodowej na rozprawie.

Szczerze mówiąc nie zdarzył mi się taki przypadek, ale też nigdy nie próbowałem przeprowadzić takiego rozwodu „na odległość”.

Dlaczego?

Ryzyko jest z reguły zbyt duże, żeby ktoś chciał się na nie zgodzić.

Przeczytaj sam.

Po pierwsze decydując się na sprawę o rozwód musisz udowodnić przed sądem, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu związku małżeńskiego. Akurat w sprawie o rozwód okoliczności te nie mogą zostać przyznane przez drugą stronę, ale wynikać z przeprowadzonych w sprawie dowodów.

Najczęściej dowodem na te okoliczności jest właśnie przesłuchanie stron. Rozpad więzi gospodarczej możesz wykazać za pomocą świadków, ale masz jakiś pomysł na to, żeby udowodnić od kiedy nie kochasz męża (żony) i od kiedy ze sobą nie sypiacie?

Teoretycznie, te fakty można wykazać za pośrednictwem przesłuchania drugiego z małżonków, oczywiście o ile pojawi się na sprawie rozwodowej i o ile sąd zadecyduje się przesłuchać tylko jedną stronę. Ryzykujesz jednak to, że sąd pozna tylko jedna wersję tego, z jakich przyczyn doszło do rozpadu małżeństwa, co będzie miało przełożenie na treść wyroku. No chyba, że Ci na tym nie zależy.

Poza tym zanim sąd zdecyduje się przesłuchać tylko może tak być, że raz, albo dwa razy (albo więcej) będzie Cię wzywał na kolejne rozprawy. Każda Twoja nieobecność to 3 – 4 miesiące dołożone do czasu trwania procesu.

Co więcej, jeśli – wbrew wezwaniu sądu – nie stawisz się na rozprawę rozwodową ryzykujesz ukaranie grzywną do pięciu tysięcy złotych. 5 tyś. za każde wezwanie. Może być jedno, dwa, trzy wezwania, może więcej. Liczysz?

Nadto jeśli – jako strona powodowa – nie stawisz się na pierwszą rozprawę rozwodową sąd musi zawiesić postępowanie, które podejmie na nowo dopiero na Twój wniosek zgłoszony po upływie co najmniej trzech miesięcy. W praktyce, jeśli sąd zawiesi sprawę na pierwszej rozprawie, to kolejna rozprawa odbędzie się za ok. 7 – 8 miesięcy. Zawieszenia można uniknąć wynajmując pełnomocnika, który zamiast Ciebie stawi się na pierwszą rozprawę, ale to rozwiązuje tylko część problemów.

Jak widzisz decydując się na przeprowadzenie rozwodu bez obecności powoda ryzykujesz wysokie grzywny i możliwość przyjęcia przez sąd wyłącznie optyki Twojego małżonka. Z reguły też musisz liczyć się z tym, że postępowanie nie będzie trwało 3 miesięcy, tylko znacznie dłużej.

Jak zatem przeprowadzić rozwód, gdy dojazd na rozprawę jest problemem?

Tak jak pisałem powyżej bez pełnomocnika się nie obejdzie, ponieważ dzięki niemu unikniesz zawieszenia postępowania na pierwszej rozprawie. Twój pełnomocnik przedstawi odpowiednie dokumenty, przesłucha świadków, wyjaśni wszystkie wątpliwości sądu i doprowadzi proces do takiego etapu, w którym do jego zakończenia wystarczy tylko Twoje przesłuchanie.

Następnie ustali z Tobą dogodny termin, w którym możesz pojawić się w kraju (np. tuż przed świętami, w czasie wakacji czy Twojego urlopu itd.) i zawnioskuje, żeby sąd przesłuchał Cię właśnie wtedy.

Ten sposób jest o znacznie bezpieczniejszy. Do tej pory nie prowadziłem rozwodu bez obecności powoda, bo wszyscy moi Klienci akceptowali opisane powyżej rozwiązanie.

Przeczytaj także:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ