Nie wiem czy wiesz, ale co do zasady rozprawy przed sądem są jawne. Oznacza to, że każdy kto chce może na się na taką rozprawę stawić, usiąść na publiczności i oglądać przebieg rozprawy, słuchać zeznań stron i świadków, a także mowy końcowe pełnomocników stron.
Nie mówię już o tym, że na rozprawie mogą pojawić się przedstawiciele prasy, a potem relacjonować w mediach jej przebieg.
Co prawda nie zdarza to się często. Dosłownie kilka razy zdarzyło mi się występować na sali wypełnionej po brzegi publicznością. Mimo to, przyznasz, że takie publiczne przesłuchanie w sprawie o rozwód czy separację mogłoby być nieco krępujące.
Jak wyłączyć jawność rozprawy rozwodowej lub o separację?
Jest i dobra wiadomość. Powyższa zasada nie dotyczy sprawy o rozwód i o separację. Tego typu sprawy zawsze toczą się z wyłączeniem jawności. Nie dotyczy to jednak postępowania w przedmiocie podziału majątku.
Co więcej nie musisz nawet składać w tym zakresie żadnego wniosku, ani uzasadniać swojego stanowiska.
Jeszcze jedna dobra wiadomość jest taka, że publiczne rozpowszechnianie informacji uzyskanych w toku rozprawy prowadzonej z wyłączeniem jawności jest przestępstwem.
Kto będzie na obecny na rozprawie prowadzonej z wyłączeniem jawności?
To, że sprawa toczy się z wyłączeniem jawności nie oznacza, że na sali rozpraw będziesz tylko Ty, Twój małżonek i sędzia.
Po pierwsze, w składzie sędziowskim będą trzy osoby. Jeden zawodowy sędzia i dwóch ławników.
Po drugie na sali rozpraw może być obecny pełnomocnik Twojego małżonka i Twój.
Po trzecie każda ze stron może wskazać po dwóch tzw. „mężów zaufania”, czyli osoby, które mają prawo być obecne podczas rozprawy o rozwód i separację.
Uprzedzam jednak, że wśród tych osób nie powinni znajdować się osoby, które mają być, albo chociaż mogą zostać przesłuchane w sprawie w charakterze świadków. Zatem zastanów się zanim wprowadzisz takie osoby na salę rozpraw.
Czy mogę wnosić o jawne rozpoznanie sprawy o rozwód, czy separację?
Jeśli oboje małżonkowie złożą zgodny wniosek, a jawne rozpatrzenie sprawy nie będzie stanowić zagrożenia dla moralności, sąd może rozpatrywać sprawę jawnie.