Wyłączenie jawności sprawy o rozwód i separację

Spis treści
Wyłączenie jawności sprawy o rozwód i separację


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Nie wiem czy wiesz, ale co do zasady rozprawy przed sądem są jawne. Oznacza to, że każdy kto chce może na się na taką rozprawę stawić, usiąść na publiczności i oglądać przebieg rozprawy, słuchać zeznań stron i świadków, a także mowy końcowe pełnomocników stron.

Nie mówię już o tym, że na rozprawie mogą pojawić się przedstawiciele prasy, a potem relacjonować w mediach jej przebieg.

Co prawda nie zdarza to się często. Dosłownie kilka razy zdarzyło mi się występować na sali wypełnionej po brzegi publicznością. Mimo to, przyznasz, że takie publiczne przesłuchanie w sprawie o rozwód czy separację mogłoby być nieco krępujące.

Jak wyłączyć jawność rozprawy rozwodowej lub o separację?

Jest i dobra wiadomość. Powyższa zasada nie dotyczy sprawy o rozwód i o separację. Tego typu sprawy zawsze toczą się z wyłączeniem jawności. Nie dotyczy to jednak postępowania w przedmiocie podziału majątku.

Co więcej nie musisz nawet składać w tym zakresie żadnego wniosku, ani uzasadniać swojego stanowiska.

Jeszcze jedna dobra wiadomość jest taka, że publiczne rozpowszechnianie informacji uzyskanych w toku rozprawy prowadzonej z wyłączeniem jawności jest przestępstwem.

Kto będzie na obecny na rozprawie prowadzonej z wyłączeniem jawności?

To, że sprawa toczy się z wyłączeniem jawności nie oznacza, że na sali rozpraw będziesz tylko Ty, Twój małżonek i sędzia.

Po pierwsze, w składzie sędziowskim będą trzy osoby. Jeden zawodowy sędzia i dwóch ławników.

Po drugie na sali rozpraw może być obecny pełnomocnik Twojego małżonka i Twój.

Po trzecie każda ze stron może wskazać po dwóch tzw. „mężów zaufania”, czyli osoby, które mają prawo być obecne podczas rozprawy o rozwód i separację.

Uprzedzam jednak, że wśród tych osób nie powinni znajdować się osoby, które mają być, albo chociaż mogą zostać przesłuchane w sprawie w charakterze świadków. Zatem zastanów się zanim wprowadzisz takie osoby na salę rozpraw.

Czy mogę wnosić o jawne rozpoznanie sprawy o rozwód, czy separację?

Jeśli oboje małżonkowie złożą zgodny wniosek, a jawne rozpatrzenie sprawy nie będzie stanowić zagrożenia dla moralności, sąd może rozpatrywać sprawę jawnie.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ