Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód

Spis treści
Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest obowiązkowe. Raczej nie uda Ci się go uniknąć, nawet przyznasz wszystkie twierdzenia przeciwnika. Dlaczego tak jest? Otóż sąd musi ustalić, czy faktycznie doszło pomiędzy wami do rozpadu związku.

Jeśli rozwodzicie się z innych powodów niż rozpad pożycia (np. żeby dostać mieszkanie, liczyć na wyższe świadczenia itp.) to sąd nie powinien udzielić wam rozwodu. Dlatego właśnie o te powodu sędzia musi was zapytać.

Czasem rozwodzący się małżonkowie ze strachu przed przesłuchaniem nie przychodzą na rozprawę.

To nie jest dobra strategia. Jeśli to ty składałeś pozew o rozwód Twoja nie obecność może doprowadzić do zawieszenia postępowania i znacznego przedłużenia sprawy.

Po drugie sąd może na Ciebie nałożyć grzywnę. Po trzecie jeśli nie stawisz się na rozprawię, to sąd przesłucha tylko Twojego małżonka i uwierzy w jego wersję.

Jak zyskać przewagę? Po prostu przyjedź na sprawę rozwodową. Nie pozwól, żeby ktoś decydował Tobie bez Ciebie.

Czy można dostać rozwód tylko na podstawie przesłuchania stron?

Często bywa tak, że to jest jedyny dowód jaki jest przeprowadzany przez sąd. Rozwód może zostać orzeczony tylko na podstawie tego przesłuchania.

Zasada jest taka, że dowód z przesłuchania stron przeprowadzany jest na samym końcu postępowania – jako ostatni ze wszystkich dowodów. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz przesłuchany już na pierwszej rozprawie. Stanie się tak jeśli nie przedstawiłeś zbyt wiele innych dowodów, albo sąd zdecyduje, że są one niepotrzebne.

W bardziej skomplikowanych sprawach może się zdarzyć, że sąd zarządzi na pierwszej rozprawie wasze przesłuchanie. Będzie to tzw. przesłuchanie informacyjne, w trakcie którego sąd będzie chciał z grubsza zorientować się jakie są wasze stanowiska, szczególnie jeśli pozew czy odpowiedź na pozew były chaotyczne.

Nawet w takim wypadku wasze właściwe przesłuchanie będzie na końcu sprawy, więc nie denerwuj się jeśli nie powiedziałeś/aś wszystkiego. Jeszcze będzie okazja.

O co zapyta sąd podczas przesłuchania stron?

Po pierwsze przygotuj się na pytania techniczne: kiedy wzięliście ślub, ile macie dzieci, czy zawieraliście umowy majątkowe, czy pomiędzy wami toczyły się już jakieś sprawy o alimenty, o zaspokojenie potrzeb rodziny, o kontakty z dziećmi, zniesienie wspólności małżeńskiej itp.

Po drugie na pewno pojawią się pytania o powody rozwodu. Twoja odpowiedź musi być logiczna i zgodna z doświadczeniem życiowym. W tym miejscu możesz trochę się rozwinąć i wyjaśnić szersze tło.

Po trzecie dalsze pytania techniczne: kiedy ustała więź duchowa (od kiedy nie kochasz współmałżonka), kiedy ostatni raz doszło do pożycia małżeńskiego, od kiedy razem nie mieszkacie lub nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa, czy widzicie szanse na odbudowę małżeństwa.

Jeśli w grę wchodzą alimenty na dzieci, czy kwestia wykonywania władzy rodzicielskiej przygotuj się na pytania dotyczące Twoich dochodów, kosztów utrzymania dziecka, więzi z nim i warunków mieszkaniowych.

Może Cię zainteresuje:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ