fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest obowiązkowe. Raczej nie uda Ci się go uniknąć, nawet przyznasz wszystkie twierdzenia przeciwnika. Dlaczego tak jest? Otóż sąd musi ustalić, czy faktycznie doszło pomiędzy wami do rozpadu związku.

Jeśli rozwodzicie się z innych powodów niż rozpad pożycia (np. żeby dostać mieszkanie, liczyć na wyższe świadczenia itp.) to sąd nie powinien udzielić wam rozwodu. Dlatego właśnie o te powodu sędzia musi was zapytać.

Czasem rozwodzący się małżonkowie ze strachu przed przesłuchaniem nie przychodzą na rozprawę.

To nie jest dobra strategia. Jeśli to ty składałeś pozew o rozwód Twoja nie obecność może doprowadzić do zawieszenia postępowania i znacznego przedłużenia sprawy.

Po drugie sąd może na Ciebie nałożyć grzywnę. Po trzecie jeśli nie stawisz się na rozprawię, to sąd przesłucha tylko Twojego małżonka i uwierzy w jego wersję.

Jak zyskać przewagę? Po prostu przyjedź na sprawę rozwodową. Nie pozwól, żeby ktoś decydował Tobie bez Ciebie.

Czy można dostać rozwód tylko na podstawie przesłuchania stron?

Często bywa tak, że to jest jedyny dowód jaki jest przeprowadzany przez sąd. Rozwód może zostać orzeczony tylko na podstawie tego przesłuchania.

Zasada jest taka, że dowód z przesłuchania stron przeprowadzany jest na samym końcu postępowania – jako ostatni ze wszystkich dowodów. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz przesłuchany już na pierwszej rozprawie. Stanie się tak jeśli nie przedstawiłeś zbyt wiele innych dowodów, albo sąd zdecyduje, że są one niepotrzebne.

W bardziej skomplikowanych sprawach może się zdarzyć, że sąd zarządzi na pierwszej rozprawie wasze przesłuchanie. Będzie to tzw. przesłuchanie informacyjne, w trakcie którego sąd będzie chciał z grubsza zorientować się jakie są wasze stanowiska, szczególnie jeśli pozew czy odpowiedź na pozew były chaotyczne.

Nawet w takim wypadku wasze właściwe przesłuchanie będzie na końcu sprawy, więc nie denerwuj się jeśli nie powiedziałeś/aś wszystkiego. Jeszcze będzie okazja.

O co zapyta sąd podczas przesłuchania stron?

Po pierwsze przygotuj się na pytania techniczne: kiedy wzięliście ślub, ile macie dzieci, czy zawieraliście umowy majątkowe, czy pomiędzy wami toczyły się już jakieś sprawy o alimenty, o zaspokojenie potrzeb rodziny, o kontakty z dziećmi, zniesienie wspólności małżeńskiej itp.

Po drugie na pewno pojawią się pytania o powody rozwodu. Twoja odpowiedź musi być logiczna i zgodna z doświadczeniem życiowym. W tym miejscu możesz trochę się rozwinąć i wyjaśnić szersze tło.

Po trzecie dalsze pytania techniczne: kiedy ustała więź duchowa (od kiedy nie kochasz współmałżonka), kiedy ostatni raz doszło do pożycia małżeńskiego, od kiedy razem nie mieszkacie lub nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa, czy widzicie szanse na odbudowę małżeństwa.

Jeśli w grę wchodzą alimenty na dzieci, czy kwestia wykonywania władzy rodzicielskiej przygotuj się na pytania dotyczące Twoich dochodów, kosztów utrzymania dziecka, więzi z nim i warunków mieszkaniowych.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku