Zakończenie sprawy rozwodowej poprzez uprawomocnienie się wyroku rozwodowego jest często chwilą wielkiej ulgi. W tym momencie kończy się dramatyczny okres związany z formalnym potwierdzeniem rozpadu małżeństwa.
Wyrok rozwodowy – czy to na pewno koniec czy dopiero początek?
Często jednak jest to jednocześnie początek dalszej walki, tym razem, o podział wspólnego majątku.
Rozwód powoduje ustnie wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że przedmioty majątkowe i środki pieniężne nabyte przez małżonków po rozwodzie pozostają już tylko ich własnością. Jednak ten majątek, który nabyli w trakcie trwania małżeństwa nadal pozostaje łącznie ich własnością (a w dokładniej: współwłasnością).
Zniesienie tej współwłasności następuje poprzez podział majątku wspólnego. Podział ten może w wyjątkowych wypadkach nastąpić już w sprawie o rozwód. Taka sytuacja należy do rzadkości, albowiem w sprawie rozwodowej sąd może nie uwzględnić wniosku stron o podział majątku, w przypadku, gdyby miało to nadmiernie przedłużyć postępowanie w sprawie o rozwód. W praktyce sprowadza się to do tego, że w przeważającej większości uwzględniane są tylko zgodne wnioski o podział majątku, który – dodatkowo – nie składa się z nadmiernej ilości przedmiotów.
Kiedy można złożyć wniosek o podział majątku?
Warunkiem założenia sprawy o podział majątku jest ustanie pomiędzy małżonkami ustroju wspólnoty majątkowej, co następuje m.in. w wypadku orzeczenia rozwodu lub separacji, zawarcia odpowiedniej umowy majątkowej pomiędzy małżonkami, a czasem także poprzez sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej na wniosek jednego z małżonków lub nawet wierzyciela jednego z małżonków.
Jak widać, zdarzenia powodujące powstanie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej małżeńskiej mogą nastąpić również przed rozwodem. Zatem w zależności od konkretnych okoliczności podział majątku wspólnego małżonków może nastąpić już przed rozwodem, w trakcie rozwodu, ale najczęściej następuje po rozwodzie.
Istotne jest to, że nie ma żadnego terminu, który ograniczałby możliwość dokonania podziału majątku po rozwodzie. Sprawę o podział majątku można rozpocząć zaraz po orzeczeniu rozwodu, ale równie dobrze postępowanie może się toczyć także wiele lat po zakończeniu małżeństwa.
Znaczny upływ czasu pomiędzy rozwodem, a sprawą o podział majątku nie jest – w moim odczuciu – korzystny. Po pierwsze pojawiają się komplikacje natury dowodowej (świadkowie zapominają określone sytuacje, giną dokumenty itp.), a po nadto wartość niektórych przedmiotów diametralnie spada (np. wartość samochodu).
Dlatego jeśli podział majątku następuje po wielu latach po rozwodzie, to z reguły nie udaje się osiągnąć zaspokojenia w takim stopniu, w jakim nastąpiłoby to gdy sprawa o podział toczyła się zaraz po rozwodzie.