fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód a podział majątku

Zakończenie sprawy rozwodowej poprzez uprawomocnienie się wyroku rozwodowego jest często chwilą wielkiej ulgi. W tym momencie kończy się dramatyczny okres związany z formalnym potwierdzeniem rozpadu małżeństwa.

Wyrok rozwodowy – czy to na pewno koniec czy dopiero początek?

Często jednak jest to jednocześnie początek dalszej walki, tym razem, o podział wspólnego majątku.

Rozwód powoduje ustnie wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że przedmioty majątkowe i środki pieniężne nabyte przez małżonków po rozwodzie pozostają już tylko ich własnością. Jednak ten majątek, który nabyli w trakcie trwania małżeństwa nadal pozostaje łącznie ich własnością (a w dokładniej: współwłasnością).

Zniesienie tej współwłasności następuje poprzez podział majątku wspólnego. Podział ten może w wyjątkowych wypadkach nastąpić już w sprawie o rozwód. Taka sytuacja należy do rzadkości, albowiem w sprawie rozwodowej sąd może nie uwzględnić wniosku stron o podział majątku, w przypadku, gdyby miało to nadmiernie przedłużyć postępowanie w sprawie o rozwód. W praktyce sprowadza się to do tego, że w przeważającej większości uwzględniane są tylko zgodne wnioski o podział majątku, który – dodatkowo – nie składa się z nadmiernej ilości przedmiotów.

Kiedy można złożyć wniosek o podział majątku?

Warunkiem założenia sprawy o podział majątku jest ustanie pomiędzy małżonkami ustroju wspólnoty majątkowej, co następuje m.in. w wypadku orzeczenia rozwodu lub separacji, zawarcia odpowiedniej umowy majątkowej pomiędzy małżonkami, a czasem także poprzez sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej na wniosek jednego z małżonków lub nawet wierzyciela jednego z małżonków.

Jak widać, zdarzenia powodujące powstanie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej małżeńskiej mogą nastąpić również przed rozwodem. Zatem w zależności od konkretnych okoliczności podział majątku wspólnego małżonków może nastąpić już przed rozwodem, w trakcie rozwodu, ale najczęściej następuje po rozwodzie.

Istotne jest to, że nie ma żadnego terminu, który ograniczałby możliwość dokonania podziału majątku po rozwodzie. Sprawę o podział majątku można rozpocząć zaraz po orzeczeniu rozwodu, ale równie dobrze postępowanie może się toczyć także wiele lat po zakończeniu małżeństwa.

Znaczny upływ czasu pomiędzy rozwodem, a sprawą o podział majątku nie jest – w moim odczuciu – korzystny. Po pierwsze pojawiają się komplikacje natury dowodowej  (świadkowie zapominają określone sytuacje, giną dokumenty itp.), a po nadto wartość niektórych przedmiotów diametralnie spada (np. wartość samochodu).

Dlatego jeśli podział majątku następuje po wielu latach po rozwodzie, to z reguły nie udaje się osiągnąć zaspokojenia w takim stopniu, w jakim nastąpiłoby to gdy sprawa o podział toczyła się zaraz po rozwodzie.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku