W postępowaniu rozwodowym należy wykazać, że w małżeństwie nastąpił brak pożycia małżeńskiego. Sama separacja małżonków nie zawsze jest wystarczająca. Jak udokumentować rozpad małżeństwa?
Czy brak pożycia może być podstawą do rozwodu?
Rozwód może zostać orzeczony jeżeli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej. A zatem składając pozew rozwodowy, musimy wykazać, że między małżonkami ustała:
- więź fizyczna
- więź gospodarcza
- więź uczuciowa.
Jeżeli między małżonkami nadal istnieje, któraś z tych więzi sąd nie orzeknie rozwodu. Brak zupełności rozkładu oznacza, iż nie można go kwalifikować jako trwałego. Czy brak pożycia to podstawa do rozwodu?
Zazwyczaj tak, jednak są sytuacje, w których sąd mimo braku pożycia małżeńskiego nie orzeknie rozwodu (np. jeżeli ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego).
Warto wskazać, że zamieszkiwania razem nie oznacza, że sąd nie orzeknie rozwodu. Często małżonkowie nie mając wyjścia mieszkają razem, jednak wszystkie więzi między nimi zostały zerwane.
Jakie dowody sąd uznaje za brak pożycia małżeńskiego?
Dowody w sprawie rozwodowej, jakie pomogą wykazać małżonkowi trwały i zupełny rozkład pożycia zależą od indywidualnej sytuacji. Ważną rolę odgrywają świadkowie w sprawie o rozwód, którzy mogą przytoczyć sytuacje świadczące o rozpadzie małżeństwa. Dowody na rozkład pożycia małżeńskiego to np.:
- Zeznania samych małżonków
- Zeznania świadków
- Umowa rozdzielności majątkowej
- Wydruki wiadomości sms, mailowych, z komunikatorów
- Zapisy odnośnie terapii małżeńskiej
- Dowody na złe stosunki małżeńskie np. stosowanie przemocy, zdrady, kłótnie, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych
- Dowody na osobne gospodarowanie finansami np. brak wspólnych kont, wspólnych inwestycji, osobne deklaracje PIT
Jakie dokumenty mogą potwierdzić brak pożycia?
Nie ma ściśle określonej listy takich dokumentów, może być nimi tak naprawdę wszystko co będzie świadczyło o zerwaniu więzi duchowej, gospodarczej i fizycznej. W przypadku gdy oboje małżonkowie są zgodni co do chęci rozwodu, a jednocześnie nie wnoszą o orzekanie o winie sąd może orzec rozwód także bez załączania dokumentów (konieczny jest jednak zawsze akt małżeństwa). Wówczas sąd opiera się jedynie na zgodnych oświadczeniach stron. Jeżeli rozwód jest zgodny i strony też zgadzają się co do opieki nad dziećmi to zazwyczaj ma miejsce jedynie jedna rozprawa rozwodowa.
Co ważne, jeżeli jeden z małżonków chce, aby małżeństwo dalej trwało, sąd może orzec rozwód. Odmowa rozwodu przez małżonka, która jest jedynie chęcią zemsty lub przeszkodzeniu w ułożeniu sobie przez drugiego małżonka życia osobistego, nie zasługuje na uwzględnienie.