Rozwód to niezwykle ważna i budząca wiele emocji decyzja. W naszych realiach rozwód wiąże się z koniecznością przeprowadzenia postępowania sądowego, co często dla małżonków samo w sobie jest stresujące. Czy obecne czasy to czasy, w których rozwodów jest coraz więcej? Jak wygląda liczba rozwodów w Polsce? Spójrzmy na statystyki rozwodów.
Ile procent małżeństw się rozwodzi w Polsce?
Zgodnie z danymi GUS w 2022 r. zawarto prawie 156 tys. nowych związków małżeńskich – o prawie 13 tys. mniej niż rok wcześniej; współczynnik małżeństw kształtował się na poziomie 4,1‰. Spadła również liczba rozwodów – rozwiodło się ponad 60 tys. par małżonków i było to o ok. 0,5 tys. mniej niż w 2021 r. Współczynnik rozwodów wyniósł 1,6‰.
Co to jest współczynnik rozwodów?
Współczynnik rozwodów w Polsce to inaczej stosunek liczby rozwodów, które zostały orzeczone przez sądy w danym okresie do liczby ludności w połowie okresu lub średniej liczby ludności. Wyrażony jest on w promilach (‰) (tj. na 1000 ludności). Współczynniki rozwodów co do zasady oblicza się w stosunku rocznym.
Jaki jest odsetek rozwodów w Polsce?
Współczynnik zawierania małżeństw w Polsce nie przekracza w ostatnich latach 5 promili. Zaobserwować można, że maleje liczba małżeństw istniejących. Co roku zawieranych małżeństw jest mniej niż małżeństw rozwiązanych. Przy czym małżeństwa rozwiązane to małżeństwa zakończone nie tylko w wyniku rozwodu, ale także ze względu na śmierć małżonka. Obecnie zakończenie małżeństwa przez rozwód stanowi około 23% rozwiązanych małżeństwa. Rozwody domeną dużych miast są nadal. Wiąże się to poniekąd z tym, że to właśnie w dużych miastach zamieszkuje najwięcej ludności.
Ile pozwów rozwodowych składają Polacy?
Szacuje się, że w 2023 roku do sądów wpłynęło około 80 tysięcy pozwów o rozwód. Zauważalny jest niewielki wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Społecznym skutkiem rozwodów są losy małoletnich dzieci, których liczba zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w rozwiedzionych małżeństwach w 2022 r. wyniosła ok. 52 tys. Coraz częściej jednak sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2022 r. takich rozstrzygnięć było 71%, opieka przyznana wyłącznie matce to 25% przypadków (w 2000 r. udział ten wynosił 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to tylko niespełna 3% przypadków. Statystyki i najczęstsze powody rozpadu małżeństwa to m.in. zdrada, przemoc czy niezrozumienie wzajemnych potrzeb.
Warto wskazać, że decyzja o rozwodzie zazwyczaj nie jest podejmowana „na szybko”. Małżonkowie, zwłaszcza którzy mają małoletnie dzieci, często zastanawiają się nad rozwodem przez jakiś czas. Postępowanie rozwodowe zwykle toczy się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Rozwód bez orzekania o winie, może zostać udzielony już na pierwszej rozprawie, jeżeli jednak między stronami istnieje rozbieżność stanowisk, postępowanie o rozwód może wymagać wielu rozpraw. Adwokat rozwód Wrocław od lat pomaga w sprawach rozwodowych, znając specyfikę tych postępowań. W sprawach rozwodowych warto skorzystać z pomocy prawnej.