Rozwód Bez Orzekania O Winie czyli Pozew o Szybki Rozwód

Spis treści
rozwód bez orzekania o winie


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Rozwód Bez Orzekania O Winie, czyli Jak Dostać Szybki Rozwód

Rozwód bez orzekania o winie — taki wyrok rozwodowy najczęściej kończy się sprawę o rozwód. Ten wniosek wynika z mojego doświadczenia zawodowego adwokata prowadzącego sprawy rozwodowe od piętnastu lat.

To samo wynika także, ze statystyk publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jeżeli rozpad małżeństwa jest oczywisty, strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci, nie chcą dzielić majątku i nie grozi im niedostatek, taki rozwód można uzyskać nawet na pierwszej rozprawie

Bez świadków i bez kancelarii adwokackiej. Jest tylko jeden mały szczegół — rozwód bez orzekania o winie może być orzeczony wyłącznie za zgodą obojga małżonków

Konsekwencje, korzyści i skutki, czyli rozwód bez orzekania o winie, a alimenty od drugiej strony

To, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozwód, ma bezpośrednie przełożenie tylko na kwestie alimentacyjne i tylko pomiędzy małżonkami.

W przypadku braku orzeczenia o winie, alimenty od byłego małżonka należą się tylko w przypadku, gdy rozwiedziony małżonek popadnie w niedostatek (stan, w którym osiągane dochody nie umożliwiają pokrycia podstawowych potrzeb). Taka sama zasada obowiązuje w przypadku rozwodu z winy obu stron.

Po drugie w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny będzie – co do zasady – ograniczony w czasie. Po upływie 5 lat od uprawomocnienia wyroku rozwodowego nie będziesz już płacić, ani otrzymywać alimentów. 

Co musisz wiedzieć, decydując się na rozwód bez orzekania o winie?

Wyłączną winę za rozkład małżeństwa ponosi tylko ta strona, której można przypisać 100% „zasługi” rozbicia związku. Jeśli sąd dojdzie do wniosku, że druga strona – np. poprzez nieodpowiednie zachowanie wobec współmałżonka – ponosi choćby 5 % winy, zapadnie wyrok rozwiązujący małżeństwo z winy obu stron.

Jedną ze strategii w sprawach rozwodowych jest właśnie próba wykazania tych 5% winy drugiemu małżonkowi. Jeśli związek psuł się od jakiegoś czasu, taka strategia często okazuje się skuteczna. W większości takich spraw zapadają wyroki z winy obu stron.

Taki wyrok w zakresie kwestii alimentacyjnych ma podobny skutek, jak wyrok, w którym nie orzekano o winie stron. Jedyna różnica polega na tym, że obowiązek alimentacyjny (powstający tylko w przypadku niedostatku drugiego małżonka) nie jest ograniczony w czasie.

Wybierając wątpliwą opcję „z wyłącznej winy drugiej strony” sprawisz, że Twoja sprawa będzie trwała latami. Musisz wiedzieć, że rozwód z orzekaniem o winie kosztuje. I nie chodzi tylko o opłatę sądową czy wynagrodzenie adwokata.

Koszty polegają na tym, że zrazisz do siebie dzieci, albo zafundujesz im koszmarne dzieciństwo z rozwodem rodziców tle. Osiągniesz taki sam wynik, jak w przypadku szybkiego rozwodu bez orzeczenia o winie z tym, że ewentualne alimenty będziesz płacił dożywotnio.

Nie boisz się alimentów, bo drugi małżonek nie znajdzie się w niedostatku? A jeśli będzie miał wypadek lub podupadnie na zdrowiu? Będzie wtedy go wspierał do końca życia. Jeśli godzisz się na takie ryzyko, walcz o rozwód z orzeczeniem o winie, a jeśli nie, postaw na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.

Możliwość uniknięcia tych wszystkich kosztów — zarówno emocjonalnych, jak i finansowych — to prawdziwe zalety rozwodu bez orzekana o winie. 

Przeczytaj także:

Szybki rozwód bez orzekania o winie, czyli zalety rozwodu bez orzekania winy?

Mówi się, że rozwód bez orzekania o winie jest mniej stresogenny, a także, że to najszybszy sposób na zakończenie małżeństwa.

Zwykle to prawda.

Jednak zanim zdecydujesz się na rozwód bez winy, musisz wiedzieć, że kwestia winy to nie wszystko. Orzekając rozwód i rozwiązując związek małżeński, sąd musi także uregulować także inne kwestie, które mogą budzić równie duże emocje, a także znacznie wydłużyć czas trwania rozwodu. 

Mowa tu o obowiązku alimentacyjnym, kwestii kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i władzy rodzicielskiej. Pamiętaj także, że w macie do ustalenia także aspekt majątkowy, czyli określenie wysokości udziałów w majątku wspólnym oraz sposobu jego podziału

Pamiętaj, że osiągając porozumienie w tych kwestiach, będziesz musiał negocjować. Jeżeli na samym początku odpuścisz kwestie winy, Twoja pozycja negocjacyjna będzie słabsza. Zrezygnuj z winy, ale uzyskaj coś w zamian. Wyższe alimenty na dzieci, częstsze kontakty z nimi itd.

No, chyba że to Ty jesteś winny rozpadu małżeństwa. Wtedy postaraj się uzgadniać każdy z tych elementów osobno. Najpierw przekonaj małżonka do tego, rozwód z winy to zły pomysł. Dopiero w drugim kroku przejdź do dalszych kwestii. 

Kiedy zamkniesz sprawy związane z rozwodem, przejdź do ustalania kwestii majątkowych. Pamiętaj też, że negocjując warunki rozstania, warto skorzystać z pomocy adwokata lub mediatora

Przeczytaj również:

Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie do sądu?

W mojej Kancelarii zwykle przyjmujemy strategię, która polega na tym, że pozew rozwodowy bez orzekania o winie formułujemy w sposób bardzo powściągliwy. Często jako przyczynę rozpadu małżeństwa podajemy niezgodność charakterów i wygaśnięcie więzi uczuciowej, bez wdawania się w szczegóły.

 Podkreślamy, że strony nie mają wspólnych zainteresowań, nie spędzają ze sobą czasu, a ich rozwój emocjonalny i duchowy przebiega w zupełnie inny sposób. 

Te ogólnikowe sformułowania mają na celu dwie rzeczy:

  • przekonanie sądu, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia (bez tego nie dostaniecie rozwodu)
  • utrzymanie porozumienia między małżonkami w czasie, kiedy buzują emocje
 

Wnosząc do sądu o rozwód, musisz wyjaśnić, dlaczego Wam nie wyszło. Ale uwierz mi, że roztrząsanie szczegółów rozpadu pożycia małżeńskiego nie będzie służyć sprawie. Powstrzymaj się przed dogryzaniem drugiej stronie i wylewaniem swoich żali. 

Pamiętaj, że jeśli liczysz na szybki rozwód małżonków i chcesz, żeby sąd nie orzekał o winie, musi się na to zgodzić Twój małżonek. Nie chcesz, żeby pod wpływem Twoje go uzasadnienia pozwu, zmienił zdanie. Pamiętaj, że pozwany będzie miał prawo wnieść odpowiedź na pozew. Nie chcesz tam przeczytać czegoś niemiłego na swój temat. 

Pamiętaj, że dla sądu ważne jest tylko to, czy pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. 

Rozpad pożycia jest zupełny, jeżeli nie łączny Was już więź fizyczna, ekonomiczna i duchowa (nie dzielicie wspólnej sypialni, nie gospodarujecie wspólnym budżetem, nie ma pomiędzy Wami ciepłych uczuć). By rozpad związku był trwały, stan taki musi istnieć od dłuższego czasu i brak jest perspektyw, by uległo to zmianie.

Przeczytaj również: Jak złożyć pozew o rozwód

Rozwód bez orzekania o winie a dzieci

Gdy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sprawa rozwodowa bez orzekania o winie, wymaga także przeprowadzenia dowodów w celu wykazania kosztów ich utrzymania.

Pamiętaj jednak, że wysokość alimentów na dzieci, nie ma żadnego związku ze sposobem orzeczenia rozwodu. Podobnie orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy Twojego współmałżonka nie jest równoznaczne z tym, że zostanie on „ukarany” pozbawieniem albo ograniczeniem władzy rodzicielskiej, czy wąskim zakresem kontaktów. 

No chyba, że przyczyna rozpadu pożycia małżeńskiego dotyczyła też bezpośrednio małoletnich dzieci (np. przemoc domowa).

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie – szybki rozwód na jednej rozprawie bez świadków?

Do zakończenia sprawy często wystarczą jedna, góra dwie rozprawy. Mając na uwadze to, że rozprawy wyznaczane są średnio co 2 – 3 miesiące, sprawa o rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się nawet przed upływem pół roku od chwili złożenia powództwa o rozwód.

Trzeba pamiętać o tym, że to ten, kto twierdzi, iż drugi małżonek ponosi wyłączną winę za rozpad małżeństwa musi ten fakt udowodnić.

W tym obowiązku nie będzie Cię wyręczał Sąd. Strony same muszą przedstawiać i powoływać odpowiednie dowody. Pamiętaj, że Twoje twierdzenia to bardzo słaby dowód.

W sytuacji, gdy domagasz się rozwodu bez orzekania o winie, czeka Cię tylko złożenie zeznań, na postawie których, sąd stwierdzi, że w Waszym małżeństwie nastąpił rozkład pożycia.  Zazwyczaj przesłuchanie świadków w ogóle nie jest konieczne.

Orzeczenie winy wymaga większej inicjatywy dowodowej. Średnio każda ze stron wskazuje około trzech do pięciu świadków, choć zdarza się, że małżonkowie zgłaszają wniosek o przesłuchanie ośmiu lub więcej osób. 

Pamiętaj też, że świadkowie chorują, mają plany wakacyjne, wyjazdy służbowe. Jeśli świadek usprawiedliwi swoją nieobecność na rozprawie, sąd odroczy sprawę. Czyli przesłucha ponownie tego świadka za 2 – 3 miesiące.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ