fbpx

 • Wrocław
 • Poznań
 • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Co to jest porozumienie wychowawcze?

Plan wychowawczy, czy też porozumienie wychowawcze, to spisane przez rodziców zasady dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem.

Plan wychowawczy po zmianie przepisów

Porozumienie wychowawcze straciło nieco na znaczeniu po nowelizacji przepisów w 2015r.

Dotychczas możliwość powierzenia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom zależała od tego, czy przedstawią zgodny plan wychowawczy (porozumienie wychowawcze).

Jeśli planu nie było, sąd ograniczał władzę rodzicielską jednego z rodziców. Dlatego jeśli któremuś z małżonków zależało, na tym, żeby każde z rodziców utrzymało pełnie władzy rodzicielskiej naciskał na zawarcie takiego porozumienia i nie jednokrotnie udawało się je przygotować.

Obecnie sąd rozwodzący małżonków może powierzyć władzę obojgu rodzicom, nawet jeśli nie przygotowali planu rodzicielskiego, a także na ich wspólny wniosek może nie orzekać o kontaktach rodziców z dziećmi. W ten sposób przygotowanie planu wychowawczego przy okazji sprawy rozwodowej jest rozwiązaniem nieobowiązkowym.

Czy warto przygotowywać porozumienie wychowawcze?

To zależy od Twoich relacji z byłym współmałżonkiem. Jeśli nie ma pomiędzy wami żadnych nieporozumień dotyczących tego, kto i kiedy przebywa z dzieckiem, spotyka się z nim, wyjeżdża na wakacje czy ferie, u kogo z was dziecko spędza święta itd. to nie musicie tego robić.

Jeśli jednak przewidujecie, że mogą się w tym zakresie pojawić nieporozumienia, to warto takie podstawowe zasady spisać. Na końcu tego artykułu przedstawię Ci kilka pytań, na które musisz znaleźć odpowiedź, żeby przygotować plan wychowawczy.

Jak przygotować plan wychowawczy?

Nie ma żadnych przepisów, które regulowały by sposób czy formę przygotowania porozumienia wychowawczego, a także nie ma bezpośrednich wskazówek dotyczących tego, jakie rzeczy należy w nim uregulować.

Wszystkie plany wychowawcze jakie widziałem były na piśmie i swoim wyglądem przypominały zwykłą umowę, której stronami byli małżonkowie wymienienie z imienia i nazwiska. Porozumienie z reguły składa się z kilku części takich jak Kontakty, Opieka, Szkoła, Zdrowie, Finanse, a na końcu powinny znajdować się podpisy obojga rodziców.

W tych częściach zamieść odpowiedzi na poniżej wskazane pytania i będziesz miał/a gotowe porozumienie wychowawcze.

 • z którym z rodziców dziecko przebywa na co dzień?
 • kiedy drugi z rodziców ma możliwość widzenia się z dzieckiem poza jego miejscem zamieszkania (z reguły jest to jedno popołudnie w dzień powszedni w tygodniu i co drugi weekend)?
 • kiedy, w jaki sposób i z którym z rodziców dziecko spędza wakacje i ferie (z reguły ustalenia są takie, że każde z rodziców spędza z dzieckiem tydzień ferii i miesiąc wakacji)?
 • jeśli dzieci są małe, warto wskazać, kto jeszcze oprócz rodziców może się nimi zajmować (np. dziadkowie czy nowi partnerzy rodziców)?
 • jakie są zasady wyjazdu z dzieckiem za granicę i kto jest w posiadaniu paszportu dziecka?
 • jakie są zasady wyboru szkoły, zajęć dodatkowych, na które chodzi dziecko, wyjazdów, wycieczek i kto te rzeczy finansuje i w jakim zakresie?
 • jakie są zasady wyboru metod i sposobów leczenia czy rehabilitacji dziecka i kto je finansuje?

Możesz wpisać wszelkie zasady, które przychodzą Ci do głowy. Ile dziecko może spędzać czasu przed komputerem, jakich sportów nie może uprawiać, a jakie powinno itd.

Postaraj się odpowiedzieć na te pytania w miarę dokładnie. Rolą porozumienia wychowawczego – jak każdej umowy – jest wyeliminowanie przyszłych sporów i nieporozumień.

Dlatego nie pisz, że dziecko spędza z ojcem jedno popołudnie w tygodniu, tylko napisz jakie dzień (np. środa) i w jakich godzinach 17 – 19) i kto i skąd odbiera i kto i dokąd odwozi dziecko (może być tak, że ojciec odbiera dziecko prosto ze szkoły czy przedszkola, a następnie odwozi je do matki, a może być tak, że to matka przywozi ojcu dziecko itp. – zastanów się na tym)

Nie pisz tylko, że dziecko spędzi jeden tydzień ferii z ojcem, ale wskaż, czy to będzie pierwszy czy drugi tydzień. Co będzie jak oboje z byłym małżonkiem zamówicie i opłacicie wyjazd z dzieckiem na ferie w jednym terminie? A jak każde z was dostanie urlop tylko na pierwszy tydzień ferii, to kto będzie mógł wyjechać z dzieckiem?

Jeśli ojciec finansuje wycieczki czy zajęcia pozalekcyjne, to do jakiej wysokości itd.

To wszystko przykłady z życia wzięte. Dobrze skonstruowane porozumienie wychowawcze może Ci uniknąć wiele nieporozumień.

Nie ma też żadnego problemu z tym, żeby ustalone pomiędzy wami zasady się zmieniły lub ewoluowały. Takie porozumienie można zawsze „aneksować”.

Co więcej podpisanie porozumienia nie oznacza, że musicie się sztywno stosować do wszystkich wskazanych tam reguł jeśli oboje tolerujecie odstępstwa. Porozumienie wychowawcze – jak każda umowa – jest pisane na złe czasy. Jeśli strony dogadują się bez niego, to po spisaniu porozumienia może ono sobie spokojnie leżeć w szufladzie.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
 • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
 • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
 • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
 • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
 • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
 • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku