Moment uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód jest bardzo istotny. To z tą datą powstają wszystkie skutki wyroku rozwodowego. Z tym samym momentem wygasa możliwość zaskarżenia tego wyroku.
Jak ustalić moment prawomocności wyroku?
Chwila, z którą wyrok orzekający rozwód staje się prawomocny jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze inny jest moment uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji i II instancji. Sąd, do którego kierowany jest pozew o rozwód jest sądem I instancji. Sąd, do którego sprawa trafia po złożeniu apelacji jest sądem II instancji. Wyroki sądu II instancji stają się prawomocne z chwilą ich ogłoszenia na rozprawie.
Inaczej wygląda moment uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji. Zależy on od zachowania stron postępowania w ramach procedury między instancyjnej. Wydając wyrok sąd I instancji poucza strony, że w ciągu 7 dni od chwili ogłoszenia wyroku mogę złożyć wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Taki wniosek nazywany jest też „zapowiedzą apelacji”. Z reguły jeśli chcemy złożyć apelację od zapadłego wyroku składamy taki wniosek dlatego, że dopiero z pisemnego uzasadnienia dowiadujemy się jakie były podstawy decyzji sądu. Znając te podstawy, możemy je kwestionować w apelacji.
Teoretycznie Sąd ma 30 dni, żeby sporządzić uzasadnienie wyroku. Teoretycznie, bo strony nic nie mogą zrobić, jeśli sąd ten termin przekroczy. Po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia wyroku sąd wysyła pocztą do strony, która złożyła wniosek o jego sporządzenie. Od chwili doręczenia stronie uzasadnienia wyroku, ma ona 14 dni na sporządzenie apelacji od tego wyroku.
Co ciekawe, jeśli strona nie złoży wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku, może złożyć apelację w terminie 14 dni od chwili upływy 7 dniowego terminu na wystąpienie z wnioskiem o uzasadnienie wyroku, czyli w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia wyroku na rozprawie.
Wyrok Sądu I instancji stanie się prawomocny dopiero po upływie tych terminów. Oczywiście pod warunkiem, że strona nie złoży skutecznie apelacji. W takim wypadku dopiero uprawomocnienie się wyroku II instancji według właściwych dla niego reguł spowoduje powstanie wszystkich skutków wyroku rozwodowego.
Istnieje taka możliwość, że na skutek złożonej apelacji sąd apelacyjny uchyli zaskarżony wyrok sądu I instancji i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania. Wtedy sprawa wraca do sądu I instancji i toczy się od początku.