adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Zaświadczenie o rozwodzie

zaświadczenie o rozwodzie

Wiele razy w trakcie udzielania porad prawnych spotykam się z pytaniem o możliwość uzyskania „zaświadczenia o rozwodzie. Klientom  z reguły chodzi o to, aby posiadać dokument, z którego będzie wynikać, że orzeczono już rozwód i że nie pozostają już w związku z małżeńskim ze swoim byłym partnerem.

Zaświadczenie o rozwodzie ma nieco inne przeznaczenie niż to, o którym chodzi Klientom. Jest to jeden z formalnych dokumentów potrzebny do uznania za granicą wyroku rozwodowego zapadłego w Polsce (o tym jak zdobyć taki dokument poniżej).

Wystarczającym dokumentem zaświadczającym na terenie naszego kraju, że pomiędzy określonymi osobami doszło do rozwodu jest sam wyrok rozwodowy. Ten sam fakt można również udowodnić aktem małżeństwa z USC zawierającym adnotację o zapadłym orzeczeniu rozwodowym.

Wyrok rozwodowy jest przechowywany w sądzie, który orzekał o rozwodzie. Z reguły sąd sam nie doręcza takiego wyroku. Dlatego, żeby go uzyskać należy złożyć w sądzie odpowiedni wniosek i dokonać odpowiednich opłat.

Wniosek o wydanie takiego wyroku można złożyć w zasadzie w dowolnym czasie po uzyskaniu rozwodu. Oryginał wyroku znajduje się bowiem w aktach sądowych, które są zgodnie z odpowiednimi przepisami archiwizowane.

Możemy wystąpić o doręczenie odpisu wyroku lub o jego kserokopii. Z oczywistych względów lepiej wnosić o odpis wyroku. Kserokopia wyroku może wzbudzać wątpliwości co do jej prawdziwości. Natomiast odpis wyroku posiada pieczęcie sądu i podpisy, co w instytucjach które będą żądać „zaświadczenia o rozwodzie” wzbudza większe zaufanie.

Warto wnieść o doręczenie odpisu wyroku wraz ze stwierdzeniem jego prawomocności. Dopiero prawomocny wyrok powoduje ustanie małżeństwa. Wyrok sądu pierwszej instancji może być zaskarżony apelacją, a postępowanie wszczęte w ten sposób może się toczyć jeszcze przez kilka lat po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji. Tymczasem uczynienie przez sąd na wyroku wzmianki o jego prawomocności stanowi dowód na to, że małżeństwo faktycznie uległo już rozwiązaniu.

Doręczenie odpisu wyroku czy nawet jego kserokopii nie jest bezpłatne. Taki wniosek musi zostać opłacony w wysokości 6 PLN (w przypadku odpisu) i 1 PLN (w przypadku kserokopii) za każdą stronę wyroku. Ze względu na to, że wyrok rozwodowy rozstrzyga o wielu istotnych kwestiach (przeczytaj wpis: Jak wygląda wyrok rozwodowy) często ma on więcej niż jedną kartkę. W związku z tym warto przed wysłaniem wniosku zadzwonić (lub przyjść) do sekretariatu sądu z pytaniem o ilość stron wyroku.

Można uniknąć konieczności wnoszenia opłaty za odpis wyroku. W wypadku, gdy strona w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku wniesie o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku i doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem uzyska odpis wyroku bez żadnych opłat, a dodatkowo otrzyma także pisemne uzasadnienie tego wyroku.

Składając wniosek o doręczenie odpisu wyroku lub jego kserokopię powinniśmy podać sygnaturę akt sprawy. Jest ona na wszystkich pismach z sądu (wezwaniach na rozprawy, zawiadomieniach itp.). Jeśli nie mamy tych pism i nie pamiętamy sygnatury możemy ją ustalić telefonicznie w sekretariacie sądu. Jeśli podamy imiona i nazwiska stron sprawy o rozwód, sekretariat ustali sygnaturę sprawy.

Zaświadczenie o rozwodzie przeznaczone na cele uznania wyroku rozwodowego zapadłego w Polsce wydaje również ten sam sąd, który orzekał o rozwodzie.

Przeczytaj także:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ