Do jakiego sądu należy złożyć wniosek o podział majątku wspólnego?
Sądem, który rozstrzyga sprawy o podział majątku wspólnego jest w każdym przypadku Sąd Rejonowy. Inaczej niż w większości innych wypadków, bez znaczenia jest wartość majątku wspólnego. Do jego podziału będzie właściwy Sąd Rejonowy niezależnie od tego, czy podziałowi będzie podlegać majątek złożony z wielu nieruchomości, kont bankowych, samochodów itp. bądź majątek składający się jedynie z rzeczy codziennego użytku.
Zasada ta jest zatem całkowicie przeciwna do tej, która obowiązuje w postępowaniu o rozwód, bo – o czym warto przypomnieć – pozew o rozwód każdorazowo należy kierować do Sądu Okręgowego.
Sądem właściwym do orzekania o podziale majątku wspólnego będzie sąd w okręgu, którego znajduje się majątek wspólny. Najmniejszy problem z ustaleniem sądu właściwego będzie wtedy, gdy do majątku wspólnego wchodzi np. jedna nieruchomość (mieszkanie), w której znajdują się przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego.
Jeśli majątek jest większy, a wchodzące w jego skład przedmioty znajdują się w różnych miejscach, to wnioskodawcy służy możliwość wyboru sądu, do którego złoży wniosek. Oczywiście wybór ograniczony jest do tych sądów, w okręgu których znajdują się przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego małżonków.
W obu przypadkach chodzi o miejsce, gdzie znajduje się majątek w wspólny w dniu składania wniosku.
Warto podpowiedzieć, że w niektórych przypadkach można prosić sąd właściwy do rozstrzygnięcia sprawy o podział majątku, aby przekazał sprawę do innego sądu, w okręgu którego także znajduje się majątek wspólny lub jego część, lub sądu przy którym mieszkają wszyscy uczestnicy.
Powyższe reguły doznają wyjątku w sytuacji, kiedy jeden z małżonków nie żyje. Wówczas właściwy do dokonania podziału majątku wspólnego jest sąd spadku – czyli właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkani zmarłego.