Jednymi z najczęściej prowadzonych przeze mnie spraw z zakresu prawa rodzinnego są z pewnością sprawy o alimenty. Obowiązek alimentacyjny uregulowany jest w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Alimenty mogą zostać ustalone w drodze pozasądowej umowy, jak również mogą zostać orzeczone przez sąd w odrębnym postępowaniu lub w toku sprawy o rozwód bez orzekania o winie, czy z orzeczeniem winy.
Ustalenie wysokości alimentów to jedno, drugą sprawą pozostaje faktyczna realizacja obowiązku alimentacyjnego. Co zrobić w sytuacji, gdy zobowiązany do alimentów uchyla się od ich płatności? Dzisiaj przybliżę Państwu instytucję tzw. funduszu alimentacyjnego i wyjaśnię, na jakich zasadach on funkcjonuje. Fundusz alimentacyjny a pomoc dla osób w trudnej sytuacji – czy każdy może skorzystać ze wsparcia funduszu? Wyrównywanie zaległych alimentów przez fundusz alimentacyjny – czy to w ogóle możliwe? Na te i inne pytania odpowiadam w dzisiejszym tekście.
Jak uzyskać pomoc finansową od funduszu alimentacyjnego?
Żeby uzyskać pomoc finansową, należy złożyć wniosek do organu gminy tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca zamieszkania wierzyciela (dziecka uprawnionego do otrzymywania alimentów). W pewnych wypadkach realizacja wniosku może być powierzona innemu podmiotowi np. ośrodkowi pomocy społecznej.
Organ powinien udostępnić wnioskodawcy stosowne formularze wniosku o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wniosek i załączniki mogą być składane zarówno w formie papierowej, jak i drogą elektroniczną. Co istotne prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane jest na okres świadczeniowy tj. od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski na nowy okres przyjmowane są od 1 lipca (wnioski składane drogą elektroniczną) oraz od 1 sierpnia (wnioski składane w formie papierowej) danego roku.
Warto przy tym pamiętać, że jeżeli po przyznaniu świadczenia doszło do zmiany sytuacji uprawnionego, mające wpływ na wymiar świadczenia z funduszu alimentacyjnego np. zwiększyły się dochody rodziny, zmieniła się liczba członków gospodarstwa domowego itp. to o zmianach tych, należy poinformować organ. W przypadku braku takiej informacji istnieje realne ryzyko, że organ zażąda zwrotu alimentów w zakresie nienależnie pobranym wraz z odsetkami.
Jakie są warunki uzyskania środków z funduszu alimentacyjnego?
Jak uzyskać środki z funduszu alimentacyjnego? Uzyskiwanie wsparcia od funduszu alimentacyjnego obwarowane jest jednak pewnymi warunkami i wymogami. Fundusz alimentacyjny wypłacić alimenty może jedynie na podstawie należycie wypełnionego wniosku. Z treści wniosku musi wynikać, że wnioskodawca spełnia kryteria do uzyskania wsparcia od funduszu alimentacyjnego.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że mechanizm działania funduszu alimentacyjnego powoduje, że wsparcie z funduszu przysługuje jedynie dziecku do ukończenia przez nie 18 roku życia (do 25 roku życia w przypadku kontynuowania nauki). Ta zasada, jak większość, ma jednak pewien wyjątek – w sytuacji gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, fundusz alimentacyjny wypłaca alimenty bezterminowo.
Ważnym kryterium warunkującym wypłatę alimentów przez fundusz alimentacyjny jest kryterium dochodowe. Fundusz alimentacyjny przyznaje świadczenie gdy dochód na rodzinę w gospodarstwie domowym dziecka nie przekracza kwoty 1 209,00 zł. W przypadku gdy dochód jest wyższy, nadwyżkę odejmuje się od kwoty alimentów. Wreszcie należy pamiętać, że fundusz alimentacyjny wypłaca świadczenie jedynie gdy wykażemy, że egzekucja alimentów od zobowiązanego okazała się bezskuteczna.
Czy fundusz alimentacyjny pokrywa wszystkie zaległe płatności alimentacyjne?
Jak już wskazywałem wsparcie finansowe dla rodzin przez fundusz alimentacyjny, ma ograniczony charakter i to na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze mechanizm działania funduszu alimentacyjnego pozwala wyłącznie na wsparcie w zakresie alimentów, których obowiązek płatności powstał nie wcześniej niż w dacie złożenia wniosku o wsparcie. Drugie ograniczenie w zakresie pomocy, jakiej może nam udzielić fundusz alimentacyjny, dotyczy maksymalnego wymiaru świadczenia. Środki z funduszu alimentacyjnego wypłacane są w maksymalnej wysokości 500,00 zł miesięcznie.
Tym samym łatwo zauważyć, że uzyskanie wsparcia finansowego od funduszu alimentacyjnego z reguły nie będzie równoznaczne ze stanem, w którym obowiązek alimentacyjny jest realizowany w pełnym zakresie. W związku z powyższym, jeżeli chcą Państwo zawalczyć o pełną kwotę zasądzonych alimentów, polecam zwrócenie się o pomoc do specjalistów. Wsparcia m.in. w sprawach z zakresu alimentów udzielić może adwokat rozwód Wrocław, zapraszam do kontaktu.