Rozwód po separacji

Spis treści
Rozwód po separacji


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Bardzo często spotykam się z pytaniami, czy dla uzyskania rozwodu konieczny jest jakiś okres, w którym małżonkowie nie mieszkają razem (pozostając w separacji faktycznej). Równie często zdarzają się pytania, czy przed rozwodem konieczne jest orzeczenie separacji.

Szybszy rozwód po separacji?

Na oba powyżej wskazane pytania odpowiedź jest negatywna. Przepisy prawa nie wymagają ani okresu karencji, po którym można domagać się rozwodu, ani nie m konieczności uzyskania w pierwszej kolejności uzyskania orzeczenia o separacji.

Nie ma co ukrywać, że obie powyższe okoliczności w znaczny sposób ułatwiają uzyskanie rozwodu. Szczególnie dotyczy to wcześniejszego orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami.

Dlaczego małżonkowie pozostający w separacji mogą łatwiej i szybciej uzyskać rozwód?

Warunki uzyskania separacji i warunki uzyskania rozwodu są bardzo podobne. Pisałem już kilkakrotnie o tym, że rozwód jest możliwy w przypadku zupełnego i trwałego ustania pożycia małżeńskiego (na co składa się ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej).

Tymczasem sąd orzeka separację w przypadku całkowitego ustania pożycia małżeńskiego.

W jednym i drugim wypadku konieczne jest zatem stwierdzenie całkowitego ustania pożycia. Różnica pomiędzy warunkami uzasadniającymi orzeczenie rozwodu a separacji sprowadza się do trwałości stanu ustania pożycia.

Orzekając rozwód po separacji sąd będzie mógł zatem oprzeć się jedynie na zgodnych twierdzeniach stron, o tym, że nie widzą szans na dalsze utrzymanie małżeństwa.

Nadto wcześniejsze istnienie pomiędzy stronami separacji (ale takiej orzeczonej przez sąd) przed sprawą o rozwód pozwala na uregulowanie pomiędzy małżonkami kilku istotnych spraw już w orzeczeniu ustalającym separację.

Może to dotyczyć obowiązków alimentacyjnych wobec małżonków, ale także wobec dzieci stron. Zasad dotyczących kontaktów z dziećmi, a także kwestii władzy rodzicielskiej. Nadto fakt, że orzeczenie separacji powoduje ustanie wspólności majątkowej pomiędzy stronami pozwala także na przeprowadzenie podziału majątku jeszcze przed rozwodem.

Wszystkie powyższe okoliczności sprawiają, że uzyskanie rozwodu po separacji jest zdecydowanie łatwiejsze.

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ