fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód po separacji

Bardzo często spotykam się z pytaniami, czy dla uzyskania rozwodu konieczny jest jakiś okres, w którym małżonkowie nie mieszkają razem (pozostając w separacji faktycznej). Równie często zdarzają się pytania, czy przed rozwodem konieczne jest orzeczenie separacji.

Na oba powyżej wskazane pytania odpowiedź jest negatywna. Przepisy prawa nie wymagają ani okresu karencji, po którym można domagać się rozwodu, ani nie m konieczności uzyskania w pierwszej kolejności uzyskania orzeczenia o separacji.

Nie ma co ukrywać, że obie powyższe okoliczności w znaczny sposób ułatwiają uzyskanie rozwodu. Szczególnie dotyczy to wcześniejszego orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami.

Dlaczego małżonkowie pozostający w separacji mogą łatwiej i szybciej uzyskać rozwód?

Warunki uzyskania separacji i warunki uzyskania rozwodu są bardzo podobne. Pisałem już kilkakrotnie o tym, że rozwód jest możliwy w przypadku zupełnego i trwałego ustania pożycia małżeńskiego (na co składa się ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej).

Tymczasem sąd orzeka separację w przypadku całkowitego ustania pożycia małżeńskiego.

W jednym i drugim wypadku konieczne jest zatem stwierdzenie całkowitego ustania pożycia. Różnica pomiędzy warunkami uzasadniającymi orzeczenie rozwodu a separacji sprowadza się do trwałości stanu ustania pożycia.

Orzekając rozwód po separacji sąd będzie mógł zatem oprzeć się jedynie na zgodnych twierdzeniach stron, o tym, że nie widzą szans na dalsze utrzymanie małżeństwa.

Nadto wcześniejsze istnienie pomiędzy stronami separacji (ale takiej orzeczonej przez sąd) przed sprawą o rozwód pozwala na uregulowanie pomiędzy małżonkami kilku istotnych spraw już w orzeczeniu ustalającym separację.

Może to dotyczyć obowiązków alimentacyjnych wobec małżonków, ale także wobec dzieci stron. Zasad dotyczących kontaktów z dziećmi, a także kwestii władzy rodzicielskiej. Nadto fakt, że orzeczenie separacji powoduje ustanie wspólności majątkowej pomiędzy stronami pozwala także na przeprowadzenie podziału majątku jeszcze przed rozwodem.

Wszystkie powyższe okoliczności sprawiają, że uzyskanie rozwodu po separacji jest zdecydowanie łatwiejsze.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku