fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Wspólność majątkowa małżeńska ustaje w wyniku orzeczenia rozwodu (lub separacji). Można jednak doprowadzić do jej ustania wcześniej, ale wymaga to wytoczenia odrębnej sprawy sądowej.

Po co to robić? Po to, by zyskać przewagę w sprawie o rozwód.

Już tłumaczę…

Od chwili zawarcia związku małżeńskiego – o ile nie było żadnych umów majątkowych – małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej. Oznacza to m.in. że wszelkie Twoje zarobki oraz wszelkie nabyte przez Ciebie przedmioty majątkowe są wspólne.

Tak samo dzieje się nawet wtedy, kiedy sprawa o rozwód jest już w sądzie. Jeśli w toku sprawy rozwodowej kupisz sobie samochód lub mieszkanie, to będziesz się potem nim dzielił w sprawie o podział majątku.

Co więcej, jeśli Twój małżonek jest świadomy, że Twoje zarobki stale powiększają majątek wspólny może celowo przewlekać sprawę o rozwód żeby zwiększyć sumę podlegającą podziałowi.

Jeśli ustanowisz rozdzielność majątkową zanim skończy się sprawa o rozwód, wtedy wszystko co zarobisz lub nabędziesz po wyroku sądu będzie już tylko Twoje. Możesz w pełni wykorzystywać swoje możliwości zarobkowe i podejmować decyzje finansowe bez analizowania wszystkiego pod kątem rozwodu.

Podobnie nie będą Cię obciążać długi poczynione przez Twojego współmałżonka. Tymczasem w związku z tym, że rozwód pochłania znaczne środki finansowe, ryzyko zadłużenia jest całkiem realne.

W ten sposób czas nie będzie działał na Twoją niekorzyść. Możesz śmiało rozwijać firmę, dokonywać inwestycji, awansować, walczyć o premię w pracy, budować dom, a Twój przeciwnik nic z tego nie otrzyma. Oderwanie sytuacji finansowej od sprawy rozwodowej daje sporą ulgę. Sprawa może się przedłużać, ale Ty na tym nie stracisz, dzięki temu odsuwasz do siebie presję.

Po co z datą wsteczną?

Często jest tak, że istnieje jakiś okres czasu pomiędzy faktycznym rozstaniem, a wniesieniem sprawy o rozwód sądu. Być może w tym czasie jeszcze nie zdawałeś sobie sprawy ze skutków tego, że nadal pozostajesz we wspólności majątkowej.

Wnosząc o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną możesz naprawić ten błąd. Jeśli Ci się powiedzie Sąd ustali, że rozdzielność majątkowa ustała już z chwilą waszego faktycznego rozstania, a wszystko co nabyłeś od tego czasu stanowi Twoją wyłączną własność.

Będziesz musiał przekonać sąd, że istnieją ważne powody, do ustalenia rozdzielności majątkowej (jeden z małżonków nie powiększa majątku lub wręcz go trwoni), a także, że na skutek rozstania i panujących w związku relacji nie mogliście się porozumieć co do zarządu majątkiem wspólnym.

Na wielu blogach pisanych przez innych prawników trafiłem na stwierdzenia, że ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną jest bardzo trudne. Podobno w Warszawie sąd – dopatrując się możliwości pokrzywdzenia wierzycieli – wzywa nawet do udziału w sprawie prokuratora.

Szczerze mówiąc w dotychczas prowadzonych przeze mnie sprawach nie miałem takiego kłopotu. Nikt nie wzywał prokuratora, a sąd orzekał zgodnie z moim wnioskiem.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku