Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Spis treści
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Wspólność majątkowa małżeńska ustaje w wyniku orzeczenia rozwodu (lub separacji). Można jednak doprowadzić do jej ustania wcześniej, ale wymaga to wytoczenia odrębnej sprawy sądowej.

Po co to robić? Po to, by zyskać przewagę w sprawie o rozwód.

Już tłumaczę…

Od chwili zawarcia związku małżeńskiego – o ile nie było żadnych umów majątkowych – małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej. Oznacza to m.in. że wszelkie Twoje zarobki oraz wszelkie nabyte przez Ciebie przedmioty majątkowe są wspólne.

Tak samo dzieje się nawet wtedy, kiedy sprawa o rozwód jest już w sądzie. Jeśli w toku sprawy rozwodowej kupisz sobie samochód lub mieszkanie, to będziesz się potem nim dzielił w sprawie o podział majątku.

Co więcej, jeśli Twój małżonek jest świadomy, że Twoje zarobki stale powiększają majątek wspólny może celowo przewlekać sprawę o rozwód żeby zwiększyć sumę podlegającą podziałowi.

Jeśli ustanowisz rozdzielność majątkową zanim skończy się sprawa o rozwód, wtedy wszystko co zarobisz lub nabędziesz po wyroku sądu będzie już tylko Twoje. Możesz w pełni wykorzystywać swoje możliwości zarobkowe i podejmować decyzje finansowe bez analizowania wszystkiego pod kątem rozwodu.

Podobnie nie będą Cię obciążać długi poczynione przez Twojego współmałżonka. Tymczasem w związku z tym, że rozwód pochłania znaczne środki finansowe, ryzyko zadłużenia jest całkiem realne.

W ten sposób czas nie będzie działał na Twoją niekorzyść. Możesz śmiało rozwijać firmę, dokonywać inwestycji, awansować, walczyć o premię w pracy, budować dom, a Twój przeciwnik nic z tego nie otrzyma. Oderwanie sytuacji finansowej od sprawy rozwodowej daje sporą ulgę. Sprawa może się przedłużać, ale Ty na tym nie stracisz, dzięki temu odsuwasz do siebie presję.

Po co z datą wsteczną?

Często jest tak, że istnieje jakiś okres czasu pomiędzy faktycznym rozstaniem, a wniesieniem sprawy o rozwód sądu. Być może w tym czasie jeszcze nie zdawałeś sobie sprawy ze skutków tego, że nadal pozostajesz we wspólności majątkowej.

Wnosząc o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną możesz naprawić ten błąd. Jeśli Ci się powiedzie Sąd ustali, że rozdzielność majątkowa ustała już z chwilą waszego faktycznego rozstania, a wszystko co nabyłeś od tego czasu stanowi Twoją wyłączną własność.

Będziesz musiał przekonać sąd, że istnieją ważne powody, do ustalenia rozdzielności majątkowej (jeden z małżonków nie powiększa majątku lub wręcz go trwoni), a także, że na skutek rozstania i panujących w związku relacji nie mogliście się porozumieć co do zarządu majątkiem wspólnym.

Na wielu blogach pisanych przez innych prawników trafiłem na stwierdzenia, że ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną jest bardzo trudne. Podobno w Warszawie sąd – dopatrując się możliwości pokrzywdzenia wierzycieli – wzywa nawet do udziału w sprawie prokuratora.

Szczerze mówiąc w dotychczas prowadzonych przeze mnie sprawach nie miałem takiego kłopotu. Nikt nie wzywał prokuratora, a sąd orzekał zgodnie z moim wnioskiem.

Przeczytaj także:

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

podział majątku wrocław