fbpx

 • Wrocław
 • Poznań
 • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozliczenie nakładów i wydatków

W poprzednich wpisach wyjaśniłem już czym są nakłady i wydatki. Ogólnie mówiąc są to wszelkiego rodzaju koszty związane z nabyciem (wydatki) lub utrzymaniem w stanie należytym (nakłady) określonych przedmiotów majątkowych.

Żeby wyjaśnić kiedy w ogóle mówimy o nakładach i wydatkach, należy przypomnieć, że w trakcie trwania związku małżeńskiego (przy wspólności ustawowej) małżonkowie posiadają dwa odrębne majątki:

 1. majątek wspólny – należący do nich obojga
 2. majątek osobisty – należący osobno do każdego z nich

O tym, co wchodzi w skład poszczególnych majątków możesz przeczytać we wpisie Ustawowa wspólność majątkowa.

Rozliczenia dotyczą nakładów i wydatków pochodzących z jednego z powyżej wskazanych majątków i przeznaczonych na potrzeby innego z majątków. Możemy mówić o nakładach i wydatkach jeśli jeden z byłych już małżonków samodzielnie pokrywa koszty związane z utrzymaniem przedmiotu stanowiącego współwłasność obojga byłych małżonków.

Dla przykładu:

W przypadku gdy jeden z małżonków pieniądze zarobione przed ślubem przeznacza na zakup wspólnego mieszkania, który następuje już po zawarciu małżeństwa to mamy do czynienia z nakładem pochodzącym z majątku osobistego tego małżonka, na majątek wspólny obojga małżonków.

Jeśli jeden z małżonków sprzedaje mieszkanie, które odziedziczył, a środki ze sprzedaż przekazuje na spłatę długu, który drugi z małżonków zaciągnął jeszcze przed ślubem, to wówczas nakłady czynione są z majątku osobistego jednego z małżonków ma majątek osobisty drugiego z małżonków.

W sytuacji, gdy małżonkowie wspólnymi siłami i za zarobione podczas trwania małżeństwa środki pieniężne budują dom na działce należącej do jednego z małżonków mamy do czynienia z nakładem pochodzącym z majątku wspólnego na majątek jednego z małżonków (należy pamiętać, że budynek wzniesiony na cudzym gruncie stanowi własność właściciela gruntu).

Nakłady te mogą być rozliczane w trakcie trwania małżeństwa, ale zazwyczaj – kiedy małżonkowie są zgodni – nie ma takiej potrzeby. Kwestia nabiera znaczenia dopiero w sprawie o podziału majątku.

Należy pamiętać, że wydatki i nakłady rozlicza się wg innych zasad w zależności od tego, czy:

– zostały dokonane w trakcie trwania wspólności majątkowej (jak te, wskazane w przykładach powyżej)

– jedna ze stron poniosła je po ustaniu wspólności majątkowej (np. wydatki poniesione na konieczny remont mieszkania należącego do obojga stron już po rozwodzie, ale przed dokonaniem podziału majątku)

Zasady dotyczące rozliczania wydatków i nakładów zostaną przedstawione w kolejnych wpisach.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
 • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
 • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
 • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
 • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
 • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
 • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku