Dzielenie zwierząt po rozwodzie nie jest zadaniem prostym. Często przywiązujemy się do naszych pupili, traktując ich jak członków rodziny, dlatego też po rozwodzie kwestia to może wywoływać wiele emocji i sporów. Jako że zwierzęta zasługują na naszą troskę i uwagę, to warto poświęcić wysiłek na to, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nich najlepsze. Jakie są możliwe scenariusze co do uregulowania losów naszych pupili po rozwodzie? Kto otrzymuje zwierzę po rozwodzie?
Opieka nad zwierzętami po rozwodzie
Jak ustalić kto jest właścicielem psa? Na gruncie prawa do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Zasady dzielenia zwierząt są takie same odnośnie zwierząt jak też ruchomości takich jak meble, samochody itp. Jednak nie jest tak, że sądy nie zważają na to, że zwierzęta przecież mogą odczuwać zarówno ból, cierpienie jak i tęsknotę. Przy podziale zwierząt należy brać pod uwagę przede wszystkim dobro danego zwierzęcia.
To czyje jest zwierzę, zależy od momentu jego nabycia:
- Jeżeli pies został zakupiony lub adoptowany przed zawarciem małżeństwa jest składnikiem majątku osobistego danego małżonka.
- Jeżeli pies został zakupiony lub adoptowany, gdy pomiędzy małżonkami istniała rozdzielność majątkowa to jest składnikiem majątku osobistego danego małżonka.
- Jeżeli pies został zakupiony lub adoptowany w trakcie trwania małżeństwa, jest on własnością wspólną.
Pies a rozwód
Jak podzielić się psem po rozstaniu? Przede wszystkim chcąc podzielić się zwierzęciem po rozwodzie, warto zacząć od rozmowy. Małżonkowie mogą sporządzić pisemną umowę, na mocy której dokonają podziału opieki nad zwierzęciem. Co może zawierać taka umowa? Niemalże wszystko – może regulować kwestie opieki, obowiązków (np. wizyt u weterynarza) czy też dotyczyć kwestii finansowych.
Sprawdź również: Podział majątku po rozwodzie
Zwierzęta po rozwodzie
Do kogo trafi zwierzę po rozwodzie? Jeżeli byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, kto ma sprawować opiekę nad pupilem, to sprawę może rozstrzygnąć sąd. Przy założeniu, że pies stanowi majątek wspólny odbędzie się to w ramach sprawy o podział majątku wspólnego. Sąd decydując o tym z którym z małżonków powinien być pies, bierze pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy. Ważne jest to, jak dotychczas wyglądała opieka nad zwierzakiem (kto i jak często ją sprawował), kto ma lepsze warunki, ale także kwestie takie jak więź z małżonkami.
Decyzje dotyczące zwierząt po rozwodzie
Do kogo należy pies po rozstaniu? O losie psa po rozstaniu może decydować sąd. Sąd dzieląc majątek wspólny nie może przyznać przecież psa po połowie każdemu z małżonków. A więc w orzeczeniu sądu jeden małżonek zostanie wskazany jako właściciel psa. Co istotne, sąd nie może uregulować kwestii opieki nad zwierzęciem w ten sposób, że wskaże, że przez dany czas opiekę będzie sprawował jeden małżonek a przez np. kolejny tydzień drugi małżonek. Harmonogram opieki mogą ustalić jedynie małżonkowie w ramach porozumienia.
Ustalanie opieki nad zwierzętami w przypadku rozwodu
Jak sąd decyduje o losie zwierząt po rozwodzie? Rozwód to konieczność decydowania o dalszej opiece nad zwierzęciem. Sąd rozpatrując kwestie komu przyznać zwierzę, analizuje takie kwestie jak:
- kto dotychczas sprawował opiekę nad zwierzęciem;
- kto chodził ze zwierzęciem na wizyty do weterynarza, wyprowadzał na spacery itp.;
- gdzie dotychczas zwierzę przebywało;
- który z małżonków ma lepsze warunki bytowe dla zwierzaka;
- jaka jest więź między zwierzakiem a małżonkami;
Jeżeli zwierzę było związane z dzieckiem, to sąd także bierze pod uwagę, z którym z rodziców dziecko zamieszkuje. Wykazanie, iż dziecko czuję się związane ze swoim zwierzakiem, zwiększa szanse na przyznanie go właśnie małżonkowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem. W przypadku gdy małżeństwo posiadało kilka zwierząt, to ważne są także kwestie moralne i etyczne związane z rozdzieleniem zwierząt po rozwodzie. Takie rozdzielenie nie zawsze może być rozwiązaniem dobrym dla naszych pupili.