Jak wygląda pierwsza sprawa rozwodowa? Podobnie jak w innych procesach przed sądem cywilnym pierwsza rozprawa ma najczęściej – chodź nie zawsze – charakter „zapoznawczy”. Sąd ustala stanowiska stron, a także rozmawia ze stronami pytając o możliwości szybkiego zakończenia sporu bez orzekania o tym, czy i która ze stron ponosi winę w rozpadzie pożycia.Nawet jeśli strony już w pismach procesowych (w pozwie o rozwód i odpowiedzi na pozew o rozwód) żądają stwierdzenia w wyroku rozwodowym, która z nich ponosi winę i przedstawiają na tę okoliczności dowody z przesłuchania świadków, to sąd najczęściej na pierwszą rozprawę nie wzywa świadków. Nie jest to jednak regułą.
Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?
Najlepszym sposobem na ustalenie co się będzie działo na pierwszej rozprawie, jest telefoniczny kontakt z sekretariatem sądu. Należy zapytać, czy sąd wzywał świadków na rozprawę i ile czasu przewidziano na posiedzenie. Tego rodzaju informacje powinniśmy z powodzeniem uzyskać przez telefon. Z reguły pierwsze posiedzenie trwa około 30 minut. Jeśli sąd przeznaczył na nie godzinę lub ponad godzinę, a strony godzą się na nie orzekanie o winie, można przypuszczać, że sąd zamierza je przesłuchać, a cała sprawa zakończy się na tym jednym posiedzeniu.
Jeśli strony nie mają wspólnych dzieci i nie wnoszą o orzeczenie o winie, sąd z reguły ogranicza się do przesłuchania stron. Sąd może to zrobić już na pierwszym posiedzeniu, co w zasadzie wystarcza, żeby orzec rozwiązanie małżeństwa.
Jeśli strony posiadają dzieci, na pierwszej rozprawie sąd może zobowiązać strony do wskazania dowodów na okoliczności związane z kosztami utrzymania dziecka (dzieci) oraz zdolnościami majątkowymi i zarobkowymi rodziców, oraz ewentualnie — na okoliczność — warunków bytowych każdego z rodziców, w tym dowodu z opinii OZZS. W celu przeprowadzeniu tych dowodów sąd odracza rozprawę na kolejny termin (z reguły za 2 – 3 miesiące)
Jeśli strony wnoszą o orzekanie o winie, sąd na pierwszej rozprawie może przesłuchać strony informacyjnie (czyli tak, żeby z grubsza ustalić, co jest pomiędzy stronami sporne), następnie w toku rozmowy ze stronami ustala adresy świadków i wyznacza termin kolejnej rozprawy, na której przeprowadzane są dowody. Strony przesłuchiwane są dopiero na samym końcu po przeprowadzeniu wszystkich pozostałych dowodów.