fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód a długi

W trakcie postępowania dotyczącego podziału majątku pomiędzy małżonkami (lub byłymi małżonkami) sąd dokonuje podziału jedynie aktywów (nieruchomości, samochodów, biżuterii, środków pieniężnych, mebli itd.).

W postępowaniu sądowym o podział majątku nie dochodzi do podziału długów. Jest to rozwiązanie stosunkowo logiczne, bo skoro wierzyciel małżonków nie bierze udziału w sprawie o podział majątku, to dlaczego sąd ma bez jego zgody, a nawet wiedzy ustalać, który z małżonków ma go spłacić. Skoro to oboje małżonkowie zawierali umowę z wierzycielem, to w jego najlepiej pojętym interesie jest posiadanie możliwości egzekucji swojej wierzytelności od obojga małżonków. W takiej sytuacji nawet jeśli jeden z małżonków okaże się niewypłacalny, to wierzyciel będzie mógł uzyskać zapłatę od drugiego małżonka.

Czyli za długi zaciągnięte zgodnie przez małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, będą oni odpowiadać solidarnie także po rozwodzie. Zatem wspólnie powinni dbać o terminowe regulowanie wszystkich należności.

Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może żądać spełnienia całego długu od jednego z byłych małżonków lub od każdego z nich w odpowiedniej części (niekoniecznie równej). Może być tak, że wierzyciel zażąda zapłaty 90 % długu od jednego z małżonków, a tylko 10 % od długiego.

Wierzyciel będzie z reguły kierował swoje żądanie do tego z byłych małżonków, od którego łatwiej będzie mu wyegzekwować wierzytelność. Może to być małżonek, który np. w ramach podziału majątku otrzymał nieruchomość, bądź ten który dobrze zarabia w oparciu o umowę o pracę (egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest również z stosunkowo łatwa).

Małżonek, który spłacił cały dług może żądać zwrotu odpowiedniej części od współodpowiedzialnego za niego drugiego małżonka. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy drugi z małżonków jest niewypłacalny. Wtedy małżonek, który spłacił wspólny dług zostanie na lodzie. Tak więc nawet po rozwodzie ryzyko i koszt niewypłacalności jednego z małżonków ponosi drugi.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku