adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Miejsce zamieszkania za granicą, a rozwód w Polsce?

Miejsce zamieszkania za granicą, a rozwód w Polsce?

Kiedy możliwy jest rozwód w Polsce?

W dzisiejszym świecie nikogo już nie dziwi wyjazd na stałe za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy czy szkoły, czy lepszych lub po prostu innych warunków do życia. To zupełnie normalne i wiele osób podejmuje taką decyzję.

Szczerze mówiąc sam chętnie pomieszkałbym – przynajmniej na jakiś czas – w innym kraju. Niestety, moja – zdobywana latami wiedza prawnicza i doświadczenie – nigdzie indziej nie będą nic znaczyć…

Ale do rzeczy. Często zdarza mi się sytuacja, kiedy z prośbą o pomoc zawraca się do mnie Klient mający miejsce zamieszkania za granicą. Czy w takiej sytuacji możliwe przeprowadzenie rozwodu w Polsce?

W zasadzie tak, jednak są przypadki trudne i łatwe.

Rozwód, gdy tylko jeden z małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą

Od razu chciałbym wyjaśnić, że Twoje miejsce zamieszkania jest tam, gdzie znajduje się centrum Twojego życia. Jeśli pracujesz za granicą, ale mieszkasz w hotelu lub wynajętym pokoju i bardzo często wracasz do kraju do rodziny, gdzie macie mieszkanie lub dom to raczej Twoje miejsce zamieszkania będzie w Polsce.

Jeśli „urządziłeś się” za granicą, praca, znajomi, może nawet rodzina są tam, dzieci tam chodzą do szkoły, mieszkanie jest Twoje lub wynajęte na długi okres czasu, a do kraju wracasz czasem na święta, to miejscem zamieszkania nie będzie Polska.

Jeśli Ty mieszkając za granicą chcesz zacząć sprawę o rozwód, a Twój małżonek mieszka w Polsce, to nie będzie z tym żadnego problemu. To jest właśnie przypadek łatwy.

Możesz złożyć pozew w sądzie właściwym ze względy na aktualne miejsce zamieszkania pozwanego małżonka.

Jeśli to małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą, również możesz przeprowadzić rozwód w Polsce, składając pozew w sądzie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania lub pobytu.

Co jeśli oboje małżonkowie mieszkają za granicą?

Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, to możecie przeprowadzić rozwód w Polsce nawet wówczas, gdy każde z was ma miejsce zamieszkania za granicą. Sytuację, w której jeden z małżonków jest obcokrajowcem wyjaśniam w innym miejscu.

Ale do jakiego sądu w Polsce macie złożyć pozew? No właśnie, to jest ten trudniejszy wypadek.

Będzie trzeba zapytać się Sądu Najwyższego o to, w którym sądzie możecie się rozwieść. Można wystąpić z takim wnioskiem jeszcze przed złożeniem powództwa, ale ja ma dla Ciebie inną propozycję.

Wybierz sąd w mieście, do którego masz łatwy dojazd, albo takie, w którym jest lotnisko i częste loty z Twojego kraju zamieszkania. Złóż pozew w sądzie okręgowym w tym mieście i zawnioskuj, ażeby ten sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie go właściwym do waszej sprawy rozwodowej.

To trochę potrwa, ale dzięki temu mieszkając za granicą będziesz mógł się rozwieść w Polsce.

O tym jak przeprowadzić rozwód mieszkając za granicą, wyjaśnię Ci w następnym wpisie.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ