fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Miejsce zamieszkania za granicą, a rozwód w Polsce?

Kiedy możliwy jest rozwód w Polsce?

W dzisiejszym świecie nikogo już nie dziwi wyjazd na stałe za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy czy szkoły, czy lepszych lub po prostu innych warunków do życia. To zupełnie normalne i wiele osób podejmuje taką decyzję.

Szczerze mówiąc sam chętnie pomieszkałbym – przynajmniej na jakiś czas – w innym kraju. Niestety, moja – zdobywana latami wiedza prawnicza i doświadczenie – nigdzie indziej nie będą nic znaczyć…

Ale do rzeczy. Często zdarza mi się sytuacja, kiedy z prośbą o pomoc zawraca się do mnie Klient mający miejsce zamieszkania za granicą. Czy w takiej sytuacji możliwe przeprowadzenie rozwodu w Polsce?

W zasadzie tak, jednak są przypadki trudne i łatwe.

Rozwód, gdy tylko jeden z małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą

Od razu chciałbym wyjaśnić, że Twoje miejsce zamieszkania jest tam, gdzie znajduje się centrum Twojego życia. Jeśli pracujesz za granicą, ale mieszkasz w hotelu lub wynajętym pokoju i bardzo często wracasz do kraju do rodziny, gdzie macie mieszkanie lub dom to raczej Twoje miejsce zamieszkania będzie w Polsce.

Jeśli „urządziłeś się” za granicą, praca, znajomi, może nawet rodzina są tam, dzieci tam chodzą do szkoły, mieszkanie jest Twoje lub wynajęte na długi okres czasu, a do kraju wracasz czasem na święta, to miejscem zamieszkania nie będzie Polska.

Jeśli Ty mieszkając za granicą chcesz zacząć sprawę o rozwód, a Twój małżonek mieszka w Polsce, to nie będzie z tym żadnego problemu. To jest właśnie przypadek łatwy.

Możesz złożyć pozew w sądzie właściwym ze względy na aktualne miejsce zamieszkania pozwanego małżonka.

Jeśli to małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą, również możesz przeprowadzić rozwód w Polsce, składając pozew w sądzie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania lub pobytu.

Co jeśli oboje małżonkowie mieszkają za granicą?

Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, to możecie przeprowadzić rozwód w Polsce nawet wówczas, gdy każde z was ma miejsce zamieszkania za granicą. Sytuację, w której jeden z małżonków jest obcokrajowcem wyjaśniam w innym miejscu.

Ale do jakiego sądu w Polsce macie złożyć pozew? No właśnie, to jest ten trudniejszy wypadek.

Będzie trzeba zapytać się Sądu Najwyższego o to, w którym sądzie możecie się rozwieść. Można wystąpić z takim wnioskiem jeszcze przed złożeniem powództwa, ale ja ma dla Ciebie inną propozycję.

Wybierz sąd w mieście, do którego masz łatwy dojazd, albo takie, w którym jest lotnisko i częste loty z Twojego kraju zamieszkania. Złóż pozew w sądzie okręgowym w tym mieście i zawnioskuj, ażeby ten sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie go właściwym do waszej sprawy rozwodowej.

To trochę potrwa, ale dzięki temu mieszkając za granicą będziesz mógł się rozwieść w Polsce.

O tym jak przeprowadzić rozwód mieszkając za granicą, wyjaśnię Ci w następnym wpisie.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku