Miejsce zamieszkania za granicą, a rozwód w Polsce?

Spis treści
Miejsce zamieszkania za granicą, a rozwód w Polsce?


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Kiedy możliwy jest rozwód w Polsce?

W dzisiejszym świecie nikogo już nie dziwi wyjazd na stałe za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy czy szkoły, czy lepszych lub po prostu innych warunków do życia. To zupełnie normalne i wiele osób podejmuje taką decyzję.

Szczerze mówiąc sam chętnie pomieszkałbym – przynajmniej na jakiś czas – w innym kraju. Niestety, moja – zdobywana latami wiedza prawnicza i doświadczenie – nigdzie indziej nie będą nic znaczyć…

Ale do rzeczy. Często zdarza mi się sytuacja, kiedy z prośbą o pomoc zawraca się do mnie Klient mający miejsce zamieszkania za granicą. Czy w takiej sytuacji możliwe przeprowadzenie rozwodu w Polsce?

W zasadzie tak, jednak są przypadki trudne i łatwe.

Rozwód, gdy tylko jeden z małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą

Od razu chciałbym wyjaśnić, że Twoje miejsce zamieszkania jest tam, gdzie znajduje się centrum Twojego życia. Jeśli pracujesz za granicą, ale mieszkasz w hotelu lub wynajętym pokoju i bardzo często wracasz do kraju do rodziny, gdzie macie mieszkanie lub dom to raczej Twoje miejsce zamieszkania będzie w Polsce.

Jeśli „urządziłeś się” za granicą, praca, znajomi, może nawet rodzina są tam, dzieci tam chodzą do szkoły, mieszkanie jest Twoje lub wynajęte na długi okres czasu, a do kraju wracasz czasem na święta, to miejscem zamieszkania nie będzie Polska.

Jeśli Ty mieszkając za granicą chcesz zacząć sprawę o rozwód, a Twój małżonek mieszka w Polsce, to nie będzie z tym żadnego problemu. To jest właśnie przypadek łatwy.

Możesz złożyć pozew w sądzie właściwym ze względy na aktualne miejsce zamieszkania pozwanego małżonka.

Jeśli to małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą, również możesz przeprowadzić rozwód w Polsce, składając pozew w sądzie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania lub pobytu.

Co jeśli oboje małżonkowie mieszkają za granicą?

Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, to możecie przeprowadzić rozwód w Polsce nawet wówczas, gdy każde z was ma miejsce zamieszkania za granicą. Sytuację, w której jeden z małżonków jest obcokrajowcem wyjaśniam w innym miejscu.

Ale do jakiego sądu w Polsce macie złożyć pozew? No właśnie, to jest ten trudniejszy wypadek.

Będzie trzeba zapytać się Sądu Najwyższego o to, w którym sądzie możecie się rozwieść. Można wystąpić z takim wnioskiem jeszcze przed złożeniem powództwa, ale ja ma dla Ciebie inną propozycję.

Wybierz sąd w mieście, do którego masz łatwy dojazd, albo takie, w którym jest lotnisko i częste loty z Twojego kraju zamieszkania. Złóż pozew w sądzie okręgowym w tym mieście i zawnioskuj, ażeby ten sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie go właściwym do waszej sprawy rozwodowej.

To trochę potrwa, ale dzięki temu mieszkając za granicą będziesz mógł się rozwieść w Polsce.

O tym jak przeprowadzić rozwód mieszkając za granicą, wyjaśnię Ci w następnym wpisie.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ