Kiedy możliwy jest rozwód w Polsce?
W dzisiejszym świecie nikogo już nie dziwi wyjazd na stałe za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy czy szkoły, czy lepszych lub po prostu innych warunków do życia. To zupełnie normalne i wiele osób podejmuje taką decyzję.
Szczerze mówiąc sam chętnie pomieszkałbym – przynajmniej na jakiś czas – w innym kraju. Niestety, moja – zdobywana latami wiedza prawnicza i doświadczenie – nigdzie indziej nie będą nic znaczyć…
Ale do rzeczy. Często zdarza mi się sytuacja, kiedy z prośbą o pomoc zawraca się do mnie Klient mający miejsce zamieszkania za granicą. Czy w takiej sytuacji możliwe przeprowadzenie rozwodu w Polsce?
W zasadzie tak, jednak są przypadki trudne i łatwe.
Rozwód, gdy tylko jeden z małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą
Od razu chciałbym wyjaśnić, że Twoje miejsce zamieszkania jest tam, gdzie znajduje się centrum Twojego życia. Jeśli pracujesz za granicą, ale mieszkasz w hotelu lub wynajętym pokoju i bardzo często wracasz do kraju do rodziny, gdzie macie mieszkanie lub dom to raczej Twoje miejsce zamieszkania będzie w Polsce.
Jeśli „urządziłeś się” za granicą, praca, znajomi, może nawet rodzina są tam, dzieci tam chodzą do szkoły, mieszkanie jest Twoje lub wynajęte na długi okres czasu, a do kraju wracasz czasem na święta, to miejscem zamieszkania nie będzie Polska.
Jeśli Ty mieszkając za granicą chcesz zacząć sprawę o rozwód, a Twój małżonek mieszka w Polsce, to nie będzie z tym żadnego problemu. To jest właśnie przypadek łatwy.
Możesz złożyć pozew w sądzie właściwym ze względy na aktualne miejsce zamieszkania pozwanego małżonka.
Jeśli to małżonek ma miejsce zamieszkania za granicą, również możesz przeprowadzić rozwód w Polsce, składając pozew w sądzie właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania lub pobytu.
Co jeśli oboje małżonkowie mieszkają za granicą?
Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, to możecie przeprowadzić rozwód w Polsce nawet wówczas, gdy każde z was ma miejsce zamieszkania za granicą. Sytuację, w której jeden z małżonków jest obcokrajowcem wyjaśniam w innym miejscu.
Ale do jakiego sądu w Polsce macie złożyć pozew? No właśnie, to jest ten trudniejszy wypadek.
Będzie trzeba zapytać się Sądu Najwyższego o to, w którym sądzie możecie się rozwieść. Można wystąpić z takim wnioskiem jeszcze przed złożeniem powództwa, ale ja ma dla Ciebie inną propozycję.
Wybierz sąd w mieście, do którego masz łatwy dojazd, albo takie, w którym jest lotnisko i częste loty z Twojego kraju zamieszkania. Złóż pozew w sądzie okręgowym w tym mieście i zawnioskuj, ażeby ten sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie go właściwym do waszej sprawy rozwodowej.
To trochę potrwa, ale dzięki temu mieszkając za granicą będziesz mógł się rozwieść w Polsce.
Sprawdź również: rozwód z obcokrajowcem