adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Pieniądze w banku, a podział majątku po rozwodzie

podział pieniędzy po rozwodzie

Moje konto bankowe, jego konto bankowe, jej konto bankowe…

W rozmowach ze mną Klienci często operują takimi zwrotami. Panie Mecenasie – mówią – ale to jest przecież moje konto bankowe.

Co jest nie tak?

Czyje konto, a może warto zapytać: czyje pieniądze?

Widzisz, nie chodzi o to czyje jest konto, czyli kto podpisał umowę na prowadzenie rachunku bankowego. Chodzi o to, skąd pochodzą pieniądze zgromadzone na tym rachunku.

Przypomnę tylko, że jeśli pozostajecie w ustroju wspólności majątkowej, to wszystkie Twoje zarobki trafiają do majątku wspólnego. Jeśli zarabiasz pieniądze, to one są wspólne, nawet jeśli pracodawca wypłaca Ci je na Twój rachunek bankowy.

Dla odmiany: jeśli otrzymujesz pewną kwotę w spadku, to trafia ona do majątku osobistego i nie zmieni tego fakt, że jest ona trzymana na waszym wspólnym koncie. Chociaż, akurat tutaj mogą się pojawić trudności dowodowe, ale o tym kiedy indziej.

Podział pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym

Pamiętaj, że wszędzie tam, gdzie mowa jest o majątku wspólnym prędzej czy później pojawi się temat podziału tego majątku. Czy więc można żądać podziału środków pieniężnych zgromadzonych na jej lub na jego rachunku bankowym małżonków?

Jakiej odpowiedzi się spodziewasz?

Oczywiście, że możesz. Wszystkie zgromadzone przez Was środki pieniężne wg stanu na dzień ustania wspólności majątkowej (czyli najczęściej na dzień uprawomocnienia się wyroku rozwodowego) będą podlegać podziałowi.

Dodatkowo, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na taką sytuację: Rozwodzicie się już od jakiegoś czasu. Sąd leniwie prowadzi postępowanie. Rozprawy wyznaczane są co kilka miesięcy.  Nie zawsze pojawiają się świadkowie, sąd ponownie ich wzywa, nakłada grzywny, odracza rozprawy…

Przez cały ten okres Wy nadal jesteście w ustroju wspólności majątkowej. Cały czas środki wpływające na „Twój” rachunek bankowy lub rachunek małżonka są wasze wspólne i za jakiś czas będzie trzeba się nimi podzielić.

Jak uzyskać przewagę i przygotować się do podziału majątku?

Jeśli to Ty zarabiasz więcej, możesz uzyskać przewagę. W czasie takiego długotrwałego rozwodu załóż sprawę o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Dzięki temu, wszystko co zarobisz i zgromadzisz na rachunku bankowym po dacie ustania rozdzielności wskazanej przez sąd, będzie tylko Twoje.

Więcej: Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Jeśli, to Ty zarabiasz mnie, nic nie rób. Chociaż, może inaczej…  Rób – postaraj się ustalić jakie są numery rachunków posiadanych przez Twojego małżonka, albo chociaż z usług jakich banków korzysta.

W sprawie o podział majątku będzie trzeba wykazać stan rachunku na dzień ustania wspólności majątkowej. To stosunkowo łatwe, bo wystarczy zwykły wyciąg z banku lub zaświadczenie o stanie środków na ten dzień, które można uzyskać w zasadzie od ręki.

Skoro rachunek jest na niego lub na nią, bank Ci takich informacji nie udzieli, ale nie o to chodzi. Wystarczy, że poprosisz żeby to sąd w sprawie o podział majątku wystąpił do banku z pytaniem o stan konta na dany dzień. Ty musisz tylko poinformować sąd o jaki bank chodzi, a najlepiej wskazać też numer rachunku.

Dlatego przejrzyj stare papiery, może będzie tam jakiś „świstek z banku”. Sprawdź też skąd otrzymujesz przelewy np. dotyczące alimentów. Jeśli ustalisz w jakim banku małżonek ma konto, będziesz mógł skutecznie podzielić zgromadzone przez niego środki.

To teoria, a teraz praktyka

Czytaj dalej:

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

podział majątku wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ