Czy nałogi partnera mogą być powodem do rozwodu?

Spis treści
Nałogi a rozwód


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Nałogi małżonka mogą być, i niejednokrotnie są, powodem do rozwodu. Uzależniania mogą zrujnować małżeństwo. Często małżonkowie podejmują próby ratowania małżeństwa jednak gdy małżonek dalej powraca do nałogu, rozwód może okazać się jedynym wyjściem. Nałogi a rozwód to temat wymagający jeszcze kilku słów.

Czy nałogi partnera mogą być przyczyną rozwodu?

Jak najbardziej. Wszelkiego rodzaju nałogi, jak alkoholizm, narkomania, hazard, uzależnienie od pornografii czy gier komputerowych, mogą być przyczyną orzeczenia rozwodu i to z wyłącznej winy małżonka. Trzeba pamiętać jednak, że żądając orzeczenia o wyłącznej winie małżonka, należy tę winę wykazać. Można to wykazać zarówno poprzez złożenie dokumentów, jak też zeznaniami świadków.

Jeżeli niewłaściwe zachowanie małżonka stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponosi on tego skutki w postaci możliwości przypisania mu winy rozkładu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Co warte podkreślenia małżonek niewinny może domagać się alimentów na swoją rzecz.

Kiedy nałogi partnera stanowią powód do rozwodu?

Aby sąd orzekł rozwód, musi nastąpić trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. To sytuacja, gdy stron nie łączy ani więź duchowa, ani fizyczna, ani gospodarcza. Wszystkie trzy przesłanki muszą wystąpić równocześnie. Jeżeli małżonek jest osobą uzależnioną, lecz wyżej wskazane trzy więzi nie zostały zerwane, sąd nie orzeknie rozwodu.

Co istotne, przesłankę rozwodową może stanowić również nieumiejętność zerwania z nałogiem. Jeżeli małżonek odrzuca pomoc rodziny w wyjściu z uzależnienia, jest to okoliczność przemawiająca za orzeczeniem rozwodu.

Nałóg małżonka nie zawsze oznacza orzeczenie o jego winie przy rozwodzie. Winę w rozwodzie należy wykazać. Często drugi małżonek próbuje dowieść, że wina leży po obu stronach. Przy czym sąd w wyroku nie rozróżnia stopnia zawinienia, nie różnicuje winy większej i mniejszej. Wnosząc o rozwód z orzeczeniem o winie, należy przeanalizować wszystkie okoliczności sprawy, w tym dowody. Niezwykle przydatna jest wówczas pomoc prawna.

Jakie nałogi mogą wpływać na małżeństwo?

Uzależnienia to problem, który wymaga specjalistycznego leczenia, które zazwyczaj jest leczeniem długotrwałym. Trwanie w nałogu prowadzi do zmian nie tylko w psychice czy zachowaniu uzależnionego, ale także do prowadzi do zaburzenia relacji małżeńskiej. W przypadku gdy jeden z małżonków jest osobą uzależnioną, w konsekwencji pojawiają się problemy z komunikacją, zrozumieniem wzajemnych potrzeb, przejęciem większości obowiązków domowych przez jednego z małżonków, brakiem wsparcia i zrozumienia i utratą zaufania. To z kolei prowadzi do zerwania więzi uczuciowej między małżonkami. Alkoholizm jako przyczyna rozwodu wymieniany jest najczęściej. W przypadku uzależnienia od alkoholu i narkotyków zazwyczaj dochodzi również do przemocy domowej. Konsekwencje nałogów partnera dla związku są widoczne gołym okiem.

Czy nałogi partnera mogą zniszczyć małżeństwo?

Nałogi to pogromcy małżeństw. Prowadzą one bowiem licznych problemów w relacji małżeńskiej, w tym kłótni i innych destrukcyjnych zachowań. W konsekwencji często nieleczony nałóg doprowadza do zerwania wszelkich więzi między małżonkami, a w efekcie rozpadu małżeństwa. Podstawą bowiem małżeństwa jest zaufanie, które w przypadku uzależniania małżonka zostaje utracone. Jego odbudowanie zaś nie zawsze jest możliwe. Jak radzić sobie z nałogami partnera w małżeństwie? Przezwyciężenie nałogu wymaga wsparcia, terapii i często profesjonalnej pomocy. Ważne jest, aby zarówno osoba uzależniona, jak i jej partner szukali pomocy i wsparcia, aby spróbować uratować małżeństwo i poprawić jakość życia rodzinnego.

W tym kontekście warto zastanowić się, czy nałogi partnera mogą prowadzić do separacji? Nałogi mogą prowadzić zarówno do decyzji o rozwodzie, jak też stanowić powody do separacji. Przy czym zarówno rozwód, jak i separacja przeprowadzona może być tylko przed sądem.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ