fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Wspólny dom na działce jednego z małżonków

Budowa wspólnego domu to jedno z większych przedsięwzięć, które czeka małżonków. Jego wynik to powód do wielkiej i uzasadnionej dumy. W pewnym sensie to przecież symbol sukcesu, bo nie każdemu się to udaje.

Z budową domu wiąże się tyle obowiązków, wydatków i czynności, że mało kto zawraca sobie głowę formalnościami związanymi z prawem własności działki, na której wznoszony jest dom.

Ważne, że jest gdzie budować. Kto by się przejmował tym, czy działkę udało się nabyć w spadku, w ramach umowy darowizny, czy w zamian za środki pochodzące ze sprzedaży małej kawalerki, będącej własnością jednego z małżonków jeszcze przed ślubem.

Tymczasem po rozwodzie, to będą bardzo istotne kwestie.

Kto jest rzeczywiście właścicielem domu?

Zasada jest taka: ten kto jest właścicielem działki (gruntu), jest jednocześnie właścicielem wszystkiego co na tej działce stoi i jest z nią na stałe związane – czyli np. właściciel działki zawsze będzie właścicielem znajdującego się na niej budynku.

Po rozwodzie okazuje się, że nie masz żadnych praw do domu…

No nie zupełnie. Czytaj dalej.

Żądanie rozliczenia nakładów

Pierwsza rzecz jaką możesz zrobić, to we wniosku o podział majątku wspólnego możesz zażądać zwrotu nakładów na wasz „wspólny” dom. Przecież budowaliście go ze wspólnych pieniędzy (tzn. zarobionych w trakcie trwania małżeństwa). Połowa tych środków była Twoja.

Nie musisz przy tym wykazywać ile kosztowała budowa. Możesz żądać połowy obecnej wartości domu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy pieniądze na budowę domu nie pochodziły z majątku wspólnego, tylko były własnością jednego z was. A co jeśli środki wspólne tylko częściowo sfinansowały budowę domu?

Inne rozwiązanie – żądanie podziału domu

Jeśli dom jest wystarczająco duży i nadaje się do podziału na dwa osobne mieszkania (nie koniecznie wyodrębnione lokale), a przy tym działka nie była zbyt droga, możesz żądać, ażeby małżonek przeniósł na Ciebie własność części działki i wraz z częścią domu. Oczywiście, jeśli nie przeszkadza Ci takie sąsiedztwo.

Co ciekawe, jeśli środki pieniężne przeznaczone na budowę domu były tylko Twoje (np. otrzymałeś je w darowiźnie od rodziców, potrafisz to udowodnić, a przy tym darowizna miała być tylko dla Ciebie) możesz żądać własności całej nieruchomości (czyli działki wraz z domem).

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku