Budowa wspólnego domu to jedno z większych przedsięwzięć, które czeka małżonków. Jego wynik to powód do wielkiej i uzasadnionej dumy. W pewnym sensie to przecież symbol sukcesu, bo nie każdemu się to udaje.
Z budową domu wiąże się tyle obowiązków, wydatków i czynności, że mało kto zawraca sobie głowę formalnościami związanymi z prawem własności działki, na której wznoszony jest dom.
Ważne, że jest gdzie budować. Kto by się przejmował tym, czy działkę udało się nabyć w spadku, w ramach umowy darowizny, czy w zamian za środki pochodzące ze sprzedaży małej kawalerki, będącej własnością jednego z małżonków jeszcze przed ślubem.
Tymczasem po rozwodzie, to będą bardzo istotne kwestie.
Kto jest rzeczywiście właścicielem domu?
Zasada jest taka: ten kto jest właścicielem działki (gruntu), jest jednocześnie właścicielem wszystkiego co na tej działce stoi i jest z nią na stałe związane – czyli np. właściciel działki zawsze będzie właścicielem znajdującego się na niej budynku.
Po rozwodzie okazuje się, że nie masz żadnych praw do domu…
No nie zupełnie. Czytaj dalej.
Żądanie rozliczenia nakładów
Pierwsza rzecz jaką możesz zrobić, to we wniosku o podział majątku wspólnego możesz zażądać zwrotu nakładów na wasz „wspólny” dom. Przecież budowaliście go ze wspólnych pieniędzy (tzn. zarobionych w trakcie trwania małżeństwa). Połowa tych środków była Twoja.
Nie musisz przy tym wykazywać ile kosztowała budowa. Możesz żądać połowy obecnej wartości domu.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy pieniądze na budowę domu nie pochodziły z majątku wspólnego, tylko były własnością jednego z was. A co jeśli środki wspólne tylko częściowo sfinansowały budowę domu?
Inne rozwiązanie – żądanie podziału domu
Jeśli dom jest wystarczająco duży i nadaje się do podziału na dwa osobne mieszkania (nie koniecznie wyodrębnione lokale), a przy tym działka nie była zbyt droga, możesz żądać, ażeby małżonek przeniósł na Ciebie własność części działki i wraz z częścią domu. Oczywiście, jeśli nie przeszkadza Ci takie sąsiedztwo.
Co ciekawe, jeśli środki pieniężne przeznaczone na budowę domu były tylko Twoje (np. otrzymałeś je w darowiźnie od rodziców, potrafisz to udowodnić, a przy tym darowizna miała być tylko dla Ciebie) możesz żądać własności całej nieruchomości (czyli działki wraz z domem).