fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Rozwód z winy obu stron

Rozwód z winy obu stron, czyli taki, w którym każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia to najczęstszy wynik długotrwałego postępowania rozwodowego. Taki wyrok zapada z reguły wtedy, gdy małżonkowie wzajemnie obwiniają się o doprowadzenie do rozwodu.

Jeśli zarzuty każdej ze stron zostaną potwierdzone w toku sprawy rozwodowej (choćby nawet tylko częściowo) może zapaść tylko wyrok rozwodowy z winy obu stron. No chyba, że przed zapadnięciem wyroku oboje zgodzicie się na to, żeby sąd nie orzekał o tym, kto z was ponosi winę.

Rozwód z winy obu stron zapadnie zawsze wtedy, gdy zachowanie każdego z małżonków doprowadziło do rozpadu pożycia. Co najważniejsze – nie chodzi o to, kto bardziej się do tego przyłożył.

Może tak być, że większość przyczyn rozwodu, a także ich waga, będą obciążać tylko jednego małżonka. Jeśli jednak zachowania drugiego również nie były odpowiednie, rozwód zostanie orzeczony z winy obu stron.

Jakie są skutki rozwodu z winy obu stron?

Wskazanie jednego, czy obu małżonków jako winnych rozwodu lub też niewskazanie małżonka winnego, nie ma żadnego wpływu na orzeczenie sądu co do władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów na rzecz dzieci stron, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie, czy podziału majątku.

Oczywiście nieraz określone zachowania małżonka mogą jednocześnie powodować rozkład pożycia, a także wpływać na inne rozstrzygnięcia wyroku rozwodowego. Będzie tak jeśli np. powodem rozpadu związku była ciągła i długotrwała fizyczna przemoc jednego z małżonków wobec drugiego z nich oraz wspólnych małoletnich dzieci. To samo zachowanie będzie miało wypływ na to, kto zostanie wskazany jako winny, a także na orzeczenie dotyczące władzy rodzicielskiej czy kontaktu z dziećmi.

Jednak nawet w powyżej wskazanym przypadku, dla orzeczenia o władzy rodzicielskiej czy o kontaktach bez znaczenia będzie to, czy małżonek został uznany za wyłącznie winnego w rozwodzie, czy też rozwód został orzeczony z winy obu stron. Tak samo będzie nawet wówczas, gdy sąd – na wspólny wniosek małżonków – w ogóle nie orzekałby o tym, czy i kto ponosi winę za rozkład pożycia.

Jedyne na co ma wpływ ten sposób orzeczenia rozwodu (z winy obu stron) to zasady przyznania alimentów na rzecz drugiego z małżonków. Przy rozwodzie z winy obu stron, alimentów może żądać tylko ten z małżonków, który popadł w niedostatek. Obowiązują tu te same zasady jak wtedy, gdy sąd wcale nie orzeka o winie.

Jedyna różnica jest taka, że w przypadku rozwodu z winy obu stron czas trwania obowiązku alimentacyjnego nie jest ograniczony w czasie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie trwa on jedynie przez 5 lat od rozwiązania małżeństwa.

Jednak w obu powyżej wskazanych przypadkach, obowiązek alimentacyjny ustanie z chwilą ponownego małżeństwa małżonka cierpiącego niedostatek.

Czy warto wnosić o orzeczenie rozwodu z winy obu stron?

No cóż, czasem tak.

Załóżmy, że nie masz szans na wyłączną winę drugiego małżonka, a jednocześnie wiesz o tym, że po rozstaniu nie możesz liczyć na dobrą pracę i kłopoty z uzyskaniem środków na utrzymanie będą całkiem realne. Być może zdrowie nie pozwala Ci na uzyskanie dobre, a może nawet żadnej pracy. Grozi Ci niedostatek.

W takim wypadku rozwód z winy obu stron będzie dla Ciebie korzystny, bo drugi małżonek będzie Cię wspierał alimentami do końca życia.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku