Cofnięcie pozwu o rozwód

Spis treści
Cofnięcie pozwu o rozwód


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Cofnięcie pozwu o rozwód umożliwia rezygnację ze sprawy sądowej. Powodów może być wiele. Dochodzisz do wniosku, że być może nie jest to dobry czas na rozwód, a być może znalazłeś inne sposoby na poprawę jakości małżeńskiego życia – mediacja, terapia, religia, inne?

Tak czy inaczej bardzo mnie to cieszy i chętnie wyjaśnię Ci jak cofnąć pozew o rozwód, bo mimo, że prowadzę bloga o rozwodach, to wcale nie jestem ich zwolennikiem. Wiem jednak, że ludzie rozwodzili się i będą się rozwodzić, a kiedy robią to źle, cierpią i sprowadzają to cierpienie na swoje dzieci, a czasem inne osoby. Dlatego warto się dobrze rozwieść, a jeszcze lepiej dogadać się, cofnąć pozew o rozwód i wyjechać razem na wakacje życia 🙂

Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód możesz cofnąć w każdym momencie, aż do uprawomocnienia się wyroku. Zatem w skrajnych przypadkach może to nastąpić już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, ale przed jego uprawomocnieniem. W takim wypadku potrzebne będzie współdziałanie obu małżonków.

Sytuacja jest dosyć prosta, jeśli Twój małżonek nie odpowiedział na pozew. Wówczas jeśli cofniesz pozew o rozwód przed pierwszą rozprawą nie potrzebujesz do tego zgody pozwanego małżonka. Możesz to nawet zrobić na pierwszej rozprawie, ale na samym początku.

Jeśli otrzymałeś odpowiedź na pozew rozwodowy, to sytuacja się nieco komplikuje.

Wówczas skuteczne cofnięcie pozwu o rozwód zależy od tego, jak na rozwód zapatruje się Twój małżonek.

W wypadku, gdy nie zgadza się na rozwód i wnosi on o oddalenie powództwa (co jest rzadkością), możesz cofnąć pozew (przed pierwszą rozprawą bez zgody pozwanego, a na dalszym etapie postępowania za jego zgodą).

Jeśli jednak małżonek odpowiadając na pozew również zażądał rozwodu wówczas cofnięcie pozwu możliwe jest tylko za jego zgodą. Jeśli tej zgody nie wyrazi, sąd będzie prowadził sprawę dalej.

Jak cofnąć pozew o rozwód?

Najlepiej zrobić to pisemnie – sporządzasz krótkie pismo, którego „główka” nie rożni się wiele od pozwu o rozwód.

Wskazujesz datę, sąd, strony (powoda i pozwanego), adresy. Nowym elementem jest sygnatura sprawy (taki numer nadany przez Sąd). Sygnaturę sprawy znajdziesz na wezwaniu z sądu lub możesz ustalić ją telefonicznie. Wygląda mniej więcej tak: XIII RC 187/17.

Pismo tytułujesz – Cofnięcie powództwa, a w treści piszesz: Niniejszym cofam pozew o rozwód przeciwko Antoniemu K. z dnia 31 stycznia 2017r.

Potem jeszcze podpis i takie pismo w dwóch egzemplarzach wysyłasz na adres sądu.

W wypadku jeśli możliwość cofnięcia pozwu będzie zależała od zgody Twojego małżonka, sąd wyśle mu Twoje pismo i zapyta o zgodę.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ