adwokat Iwo Klisz

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu

ul. Kazimierza Wielkiego 1
(Budynek TIMES)
tel. 695 560 425

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 695 560 425

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 695 560 425

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 695 560 425

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody. Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód umożliwia rezygnację ze sprawy sądowej. Powodów może być wiele. Dochodzisz do wniosku, że być może nie jest to dobry czas na rozwód, a być może znalazłeś inne sposoby na poprawę jakości małżeńskiego życia – mediacja, terapia, religia, inne?

Tak czy inaczej bardzo mnie to cieszy i chętnie wyjaśnię Ci jak cofnąć pozew o rozwód, bo mimo, że prowadzę bloga o rozwodach, to wcale nie jestem ich zwolennikiem. Wiem jednak, że ludzie rozwodzili się i będą się rozwodzić, a kiedy robią to źle, cierpią i sprowadzają to cierpienie na swoje dzieci, a czasem inne osoby. Dlatego warto się dobrze rozwieść, a jeszcze lepiej dogadać się, cofnąć pozew o rozwód i wyjechać razem na wakacje życia 🙂

Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód możesz cofnąć w każdym momencie, aż do uprawomocnienia się wyroku. Zatem w skrajnych przypadkach może to nastąpić już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, ale przed jego uprawomocnieniem. W takim wypadku potrzebne będzie współdziałanie obu małżonków.

Sytuacja jest dosyć prosta, jeśli Twój małżonek nie odpowiedział na pozew. Wówczas jeśli cofniesz pozew o rozwód przed pierwszą rozprawą nie potrzebujesz do tego zgody pozwanego małżonka. Możesz to nawet zrobić na pierwszej rozprawie, ale na samym początku.

Jeśli otrzymałeś odpowiedź na pozew rozwodowy, to sytuacja się nieco komplikuje.

Wówczas skuteczne cofnięcie pozwu o rozwód zależy od tego, jak na rozwód zapatruje się Twój małżonek.

W wypadku, gdy nie zgadza się na rozwód i wnosi on o oddalenie powództwa (co jest rzadkością), możesz cofnąć pozew (przed pierwszą rozprawą bez zgody pozwanego, a na dalszym etapie postępowania za jego zgodą).

Jeśli jednak małżonek odpowiadając na pozew również zażądał rozwodu wówczas cofnięcie pozwu możliwe jest tylko za jego zgodą. Jeśli tej zgody nie wyrazi, sąd będzie prowadził sprawę dalej.

Jak cofnąć pozew o rozwód?

Najlepiej zrobić to pisemnie – sporządzasz krótkie pismo, którego „główka” nie rożni się wiele od pozwu o rozwód.

Wskazujesz datę, sąd, strony (powoda i pozwanego), adresy. Nowym elementem jest sygnatura sprawy (taki numer nadany przez Sąd). Sygnaturę sprawy znajdziesz na wezwaniu z sądu lub możesz ustalić ją telefonicznie. Wygląda mniej więcej tak: XIII RC 187/17.

Pismo tytułujesz – Cofnięcie powództwa, a w treści piszesz: Niniejszym cofam pozew o rozwód przeciwko Antoniemu K. z dnia 31 stycznia 2017r.

Potem jeszcze podpis i takie pismo w dwóch egzemplarzach wysyłasz na adres sądu.

W wypadku jeśli możliwość cofnięcia pozwu będzie zależała od zgody Twojego małżonka, sąd wyśle mu Twoje pismo i zapyta o zgodę.

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Prawnik, założyciel i wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, spadkowego oraz gospodarczego. Były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, autor wielu publikacji w prasie fachowej, bloger oraz YouTuber

tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

Interesują Cię kwestie związane z rozwodem i podziałem majątku? Zajrzyj na mój Kanał YouTube!

Klisz i Wspólnicy - Adwokaci i Radcowie Prawni - specjaliści od spraw o rozwód i o podział majątku po rozwodzie

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym. Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej. Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ