fbpx

  • Wrocław
  • Poznań
  • Gdańsk

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o prawnych aspektach rozwiązania małżeństwa

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o rozwód, podział majątku i alimenty

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Wiedza i doświadczenie pozwolą Ci uzyskać przewagę w trakcie sprawy o rozwód czy podział majątku.

To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją zmierzając do rozwiązania siłowego i uzyskania korzystnego tylko dla Ciebie wyroku, czy też doprowadzisz do zawarcia uwzględniającej interesy obu stron i akceptowanej przez nie ugody.

Zacznij jednak od tego, żeby zyskać przewagę, a o tym właśnie jest mój blog.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Zawierając małżeństwo, jeden z małżonków może przyjąć nazwisko drugiego. Wydanie wyroku rozwodowego nie prowadzi automatycznie do powrotu tego małżonka do swojego starego nazwiska.

Małżonek, który przyjął nazwisko drugiego małżonka może po rozwodzie sam zdecydować czy pozostać przy swoim obecnym nazwisku, czy też wrócić do poprzedniego. Z różnych względów małżonek może chcieć pozostać przy obecnym nazwisku. Może tak być w przypadku, gdy to właśnie pod tym nazwiskiem udało mu się zdobyć określoną renomę (np. jako lekarz, dziennikarz, polityk itp.)

Czasem pozostanie przy dawnym nazwisku jest przydatne ze względu na to, że strony posiadały wspólne dzieci. Należy bowiem wskazać, że tylko małżonek może powrócić do poprzedniego nazwiska. Nazwiska dzieci pozostaną bez zmian. Może być zatem tak, że matka (której najczęściej ten problem dotyczy) będzie nosić inne nazwisko niż dzieci. Może to przeszkadzać w bardzo prozaicznych sprawach (przedszkole, szkoła itp.)

Decyzja o powrocie do dawnego nazwiska nie jest zatem łatwa, zaś czasu na jej dokonanie nie ma zbyt wiele. W ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego małżonek chcący zmienić nazwisko musi złożyć odpowiednie oświadczenie przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego (miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym zawierane było małżeństwo).

Bezskuteczny upływ tego terminu wyklucza możliwość skorzystania z uproszczonej procedury powrotu do dawnego nazwiska. Nie oznacza to jednak, że małżonek już nie ma szans zmiany swojego nazwiska. Można to zrobić w oparciu o przepisy ustawy z 17 października 2008r, o zmianie imienia i nazwiska.

Na koniec warto zauważyć, że podjęcie decyzji o powrocie do dawnego nazwiska zależy wyłącznie od małżonka, który przyjął przy zawarciu związku małżeńskiego nazwisko drugiego małżonka. Ten drugi małżonek nawet jeśli nie życzy sobie, żeby była żona nosiła jego nazwisko, nie może w żaden sposób wymóc podjęcie takiej decyzji.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci i radcowie prawni

adwokat wrocław

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O KANCELARII

Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Zakończenie małżeństwa niesie za sobą wiele istotnych i skomplikowanych zagadnień prawnych. Wzajemne rozliczenia, kredyty, kontakty z dziećmi, alimenty, kwestie mieszkaniowe i wiele, wiele więcej.

Nasi prawnicy pozwolą Ci nie tylko zrozumieć te zagadnienia, ale także korzystając ze zdobytego doświadczenia w tego typu sprawach – właściwie je ocenić.

Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie

JAK MOŻEMY CI POMÓC?
  • UDZIELAMY PORAD PRAWNYCH W SIEDZIBIE KANCELARII ORAZ PRZEZ INTERNET
  • REPREZENTUJEMY KLIENTÓW W SĄDACH W SPRAWACH O ROZWÓD I SEPARACJĘ
  • PROWADZIMY SPRAWY O ALIMENTY I KONTAKTY Z DZIEĆMI
  • WSPIERAMY KLIENTÓW PODCZAS NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PODZIAŁU MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
  • PRZYGOTOWUJEMY UMOWY O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
  • PROWADZIMY POSTĘPOWANIA SĄDOWE O PODZIAŁ MAJĄTKU

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku