Ile trwa rozwód bez orzekania o winie i z orzekaniem o winie?

Spis treści
ile trwa sprawa rozwodowa


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Sprawa rozwodowa, jak większość postępowań sądowych, jest dosyć rozciągnięta w czasie. Jednak to, ile trwa rozwód, zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj rozwodu. Sprawa o rozwód bez orzekania o winie trwa krócej niż rozwód z orzeczeniem o winie.

Równie istotne znaczenie ma to, czy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci. W takim wypadku sąd wydając wyrok rozwodowy, musi uregulować kwestie władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi oraz zasad ponoszenia kosztów ich utrzymania – alimentów na dzieci. Przez to sprawa trwa zazwyczaj dłużej.

Jeżeli strony potrafią dojść do porozumienia również w tych kwestiach, mogą tym sposobem znacznie skrócić czas trwania całego procesu zmierzającego do zakończenia małżeństwa.

Jeżeli wydaje Ci się, że osiągnięcie tego porozumienia w Twoim przypadku będzie trudne, warto skorzystać z pomocy zawodowego pełnomocnika — adwokata lub radcy prawnego. Z ich pomocą możecie przygotować porozumienie wychowawcze, które określi zasady utrzymywania kontaktów z dziećmi i inne dotyczące ich zagadnienia.

Zwykle na czas na to, jak długo trwa sprawa rozwodowa, nie wpływa kwestia podziału majątku wspólnego małżonków. Jeśli bowiem w tym zakresie strony nie są całkowicie zgodne, sąd odsyła je do odrębnego postępowania.

Minimalna długość trwania procesu rozwodowego w mojej karierze adwokata?

Chcesz wiedzieć, jaki jest mój najkrótszy rozwód jako adwokata prowadzącego sprawy o rozwód od piętnastu lat?

Od momentu złożenia pozwu o rozwód do wyznaczenia pierwszej rozprawy, na której zakończyliśmy proces rozwodowy i doprowadziliśmy do rozwiązania małżeństwa naszych Klientów, minęło niecałe dwa tygodnie.

Nie wynikało to jednak z moich niezwykłych umiejętności (a szkoda). Jestem pewien, że praktycznie każda kancelaria adwokacka może pochwalić się takim wynikiem. Jednak należy to traktować tylko jako szczęśliwy traf zdarzający się raz na 1000 spraw.

Z pewnością nie jest to coś, co prawnik może zagwarantować każdemu swojemu Klientowi.

Rozwód na pierwszej rozprawie jest możliwy, ale zwykle czas oczekiwania na jej wyznaczenie wynosi do 3 do 6 miesięcy (jeśli mówimy o dużych miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław). W mniejszych ośrodkach i mniej obłożonych sądach (np. w Kielcach czy w Opolu — gdzie wg GUS orzeka się najmniej rozwodów) rozwód trwa znacznie krócej.

ile trwa rozwód bez orzekania o winie

Jak długo trwa rozwód bez orzekania o winie?

Dobrze przemyślany pozew rozwodowy przedstawiający wszystkie okoliczności świadczące o całkowitym i trwałym rozkładzie pożycia małżeńskiego może doprowadzić do wydania wyroku rozwodowego już na pierwszej rozprawie. Będzie to w większości przypadków dotyczyć sytuacji, w której strony nie będą dążyć do ustalenia tego, który z małżonków jest winny rozpadu małżeństwa.

Pamiętaj jednak, że zanim sąd wyznaczy termin rozprawy, musi doręczyć Twojemu małżonkowi, złożony przez Ciebie pozew, a także dać mu 14 dni na przygotowanie odpowiedzi, którą z kolei doręczy Tobie. W tych pismach każda ze stron musi wyjaśnić, czy chce rozwodu za porozumieniem stron, czy zamierza uzyskać rozwód z winy drugiego małżonka, a także przedstawić swoje stanowisko co do pozostałych kwestii, które musi zawierać wyrok rozwodowy.

Przeczytaj również: Jak przygotować pozew o rozwód bez orzekania i z orzekaniem o winie. 

Dopiero gdy pozew oraz odpowiedź na pozew są w aktach, sąd może wyznaczyć termin rozprawy rozwodowej. Zwykle robi to ok. 2 miesiące naprzód, tak, żeby każda ze stron mogła zaplanować udział w rozprawie, a także, żeby był czas na zmianę terminu, jeśli okaże się, że np. któraś ze stron, albo jej pełnomocnika ma już w tym czasie zaplanowany urlop. Co istotne, każdy błąd na tym etapie będzie powodować wydłużenie się postępowania rozwodowego.

Jeśli np. zapomnisz dołączyć do pozwu odpisu aktu małżeństwa, sąd — zamiast nadać sprawie bieg i wysłać Twój pozew do małżonka — wyśle do Ciebie list, w którym poprosi Cię o dołączenie brakujących dokumentów. Nawet jeśli uzupełnisz ten brak w ciągu kilku dni, obieg korespondencji opóźni dalsze decyzje sądu o mniej więcej — miesiąc.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zwykle pierwsza rozprawa rozwodowa bez orzekania o winie kończy się rozwiązaniem bezdzietnego małżeństwa przez rozwód. 

Przeczytaj:

 

Jak długo trzeba czekać na rozwód, jeśli małżonkowie mają dzieci?

W przypadku, gdy małżonkowie nie mają wspólnych dzieci, sprawa jest łatwiejsza i zdecydowanie krócej trwa. W takim wypadku sąd nie wnika tak bardzo w treść złożonych przez Was pism.

Jeśli natomiast posiadacie dzieci, głównym zadaniem sądu jest zabezpieczenie im bezpiecznego środowiska i środków utrzymania.

Jeśli to, co napiszecie w pozwie oraz odpowiedzi na pozew nie przekona sądu, sprawa znacznie się wydłuży.

Nawet w przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd może zlecić przygotowanie opinii biegłym z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów co do tego, któremu z rodziców powierzyć pełną władzę rodzicielską nad dziećmi.

Czas, który biegli potrzebują na wydanie opinii, to zazwyczaj — mniej więcej – 3 miesiące. Zazwyczaj po wydaniu opinii, sąd zakreśla termin 14-dniowy na ustosunkowanie się do jej treści. Jeśli strony mają zastrzeżenia co do spostrzeżeń biegłych, mogą ująć to w piśmie procesowym i złożyć wniosek o wezwanie biegłych na przesłuchanie.

Rozprawa jest wówczas wyznaczana za kolejne 3 miesiące, co daje razem pół roku.

Również niezgodność co do wysokości alimentów na dzieci może skutkować wyznaczeniem dodatkowej rozprawy. Sąd musi wówczas skrupulatnie ustalać potrzeby wspólnych małoletnich dzieci i możliwości majątkowe i zarobkowe pozwanego. Nie zawsze udaje się to zrobić na jednym posiedzeniu.

Bywa, że sąd odracza rozprawę, by zobowiązać strony do przedłożenia zeznań podatkowych, albo zwrócić się do PUP z zapytaniem o dostępne oferty pracy – gdy jeden z rodziców twierdzi, że nie może znaleźć żadnego zatrudnienia albo zatrudnienia odpowiadającego kwalifikacjom. Czasami udowodnienie tego, że rodzic pracuje w szarej strefie, również wymaga przesłuchiwania świadków – jak się domyślasz, również wydłuża to proces.

Jaki jest czas trwania rozwodu z orzekaniem o winie?

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie wyrok rozwody także można uzyskać na pierwszej rozprawie. Będzie tak w sytuacji, kiedy okoliczności wyłącznej winy jednego z małżonków nie budzą większych wątpliwości, a winny małżonek swojej winy nie kwestionuje.

W przypadku, gdy pomiędzy małżonkami ta kwestia jest sporna, może trwać naprawdę długo. Wszystko zależy od ilości zaoferowanych dowodów. Czasem, gdy np. strona korzystała z usług detektywa, wystarczy przeprowadzenie dowodu z oględzin nagrania lub zdjęcia, na którym zarejestrowania fakt niewierności jednego z małżonków i przesłuchanie detektywa.

Zdarza się jednak i tak, że winę można wykazać tylko za pomocą przesłuchań osób znajomych, rodziny czy sąsiadów. W takim wypadku postępowanie rozwodowe może ciągnąć się przez 2 – 3 lata.

Dlaczego tak długo?

Bo zawsze, gdy w grę wchodzi czynnik ludzki, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. Bywa, że świadkowie chorują, wyjeżdżają na urlopy, są niezastąpieni w pracy.

A każda nieobecność świadka wymaga wezwania go na kolejny termin rozprawy. Czyli za około 3 miesiące.

Przeczytaj także: Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław