Czy separacje trzeba zgłosić?

Spis treści
Czy separacje trzeba zgłosić?


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Często jest tak, że małżonkowie pomimo oddalenia się od siebie, mają jeszcze nadzieję na ratowanie swojego małżeństwa i nie chcą się od razu rozwodzić. Alternatywą do rozwodu jest separacja. Konsekwencje separacji są podobne do rozwodu, jednak separacja nie rozwiązuje małżeństwa.

Jak rozpocząć separację?

Separacja małżeńska może zostać orzeczona, w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W odróżnieniu do rozwodu, w przypadku separacji nie musi wystąpić przesłanka trwałości rozpadu.

Jeśli małżonkowie są zgodni co do orzeczenia separacji oraz nie posiadają małoletnich dzieci, mogą złożyć do sądu okręgowego, w obrębie którego ostatnio wspólnie zamieszkiwali, wniosek o separację małżeńską. Na podstawie złożonego wniosku o separację małżeńską sprawa będzie się toczyła w trybie nieprocesowym, bez orzekania o winie. Zamiast pozwanego i powoda, w postępowaniu występować będzie wnioskodawca i uczestnik.  Sąd po rozpoznaniu sprawy wyda odpowiednie postanowienie.

Z kolei w sytuacji, gdy nie ma zgody jednego z małżonków oraz gdy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, małżonek może złożyć do sądu okręgowego, w obrębie którego ostatnio wspólnie zamieszkiwali, pozew o separację. Na podstawie złożonego pozwu o separację sprawa będzie toczyła się w trybie procesowym. Sąd przeprowadzi postępowanie dowodowe i wyda wyrok. 

Jeżeli małżonek wnioskujący o separację chce, aby sąd orzekł o winie drugiego z małżonków, powinien złożyć do sądu wniosek o separację z orzeczeniem o winie.

Co daje kobiecie separacja?

Separacja jest czasem kiedy kobieta może przemyśleć swoją relację z mężem. Podczas separacji kobieta może wnioskować o ustalenie kontaktów z małoletnimi dziećmi i zasad sprawowania nad nimi opieki. Co się należy żonie w separacji? W trakcie separacji zarówno żonie, jak i mężowi należy się pomoc materialna, psychiczna, duchowa, gdy tylko jest konieczna. Małżonek nie posiadając dostatecznej ilości środków do utrzymania, może zawnioskować o zasądzenie alimentów.

Zniesienie separacji

Jeżeli podczas separacji małżonkowie dojdą do wniosku, że chcą nadal pozostawać w związku małżeńskim i tworzyć pełną rodzinę, mogą złożyć wspólny, zgodny wniosek do sądu o zniesienie separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki, a pomiędzy małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy, czyli wspólność majątkowa.

Postanowienie o zniesieniu separacji sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd nie bada jednak, czy małżonkowie podjęli wspólne pożycie, lecz ustala, czy małżonkowie są świadomi znaczenia i skutków prawnych zniesienia separacji. Jednoznaczne i zgodne stanowisko małżonków w tym względzie przesądza o zniesieniu separacji przez sąd.

Separacja a dzieciDodatkowo znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków. W tej kwestii stan pożycia małżonków zgodnie wnoszących o zniesienie separacji będzie miał jednak znaczenie.

Przeczytaj również: 

Stan cywilny – rodzaje

Stan cywilny osoby oznacza sytuację prawną tej osoby w odniesieniu do małżeństwa:

  • panna,
  • kawaler,
  • zamężna,
  • żonaty,
  • rozwiedziona,
  • rozwiedziony,
  • wdowa,
  • wdowiec.

 

Mimo, że separacja jest zbliżona do konstrukcji samego rozwodu, stan cywilny po separacji nie zmienia się. Kobieta dalej jest zamężna, a mężczyzna żonaty. Z kolei stan cywilny po rozwodzie ulega zmianie. Kobieta jest rozwiedziona, a mężczyzna rozwiedziony.

Czy rozwód trzeba zgłosić do USC?

Urząd Stanu Cywilnego zostanie powiadomiony o rozwodzie przez sąd. Małżonkowie nie muszą więc zgłaszać osobiście tego faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego. W akcie małżeństwa umieszczona zostanie wzmianka o udzielonym rozwodzie.

Jeżeli małżonek chce wrócić do swojego poprzedniego nazwiska, musisz udać się w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego do Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć oświadczenie o aktualnym nazwisku.

Sprawdź również: czy separacje trzeba zgłosić?

Czy rozwód trzeba gdzieś zgłaszać?

Informację o rozwodzie należy przekazać między innymi:

  • Urzędowi Skarbowemu, jeżeli małżonkowie w przeszłości dokonywali wspólnego rozliczenia podatkowego,
  • wspólnocie mieszkaniowej,
  • firmom dostarczającym media do domu/mieszkania, w którym wspólnie małżonkowie zamieszkiwali,
  • bankowi,
  • pracodawcy,
  • ubezpieczycielowi.
Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00