Rodzaje rozwodów w Polsce

Spis treści
Rodzaje rozwodów w Polsce


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Rodzaje rozwodów związane są z tym czy chcemy orzekać o winie czy też nie. Każdy rodzaj rozwodu wiąże się z własnymi wyzwaniami i konsekwencjami, które należy uwzględnić, zarówno w odniesieniu do siebie samego, jak i dzieci.

Jaki może być rozwód?

Rozważając rozwód przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jakie są rodzaje rozwodów. Możemy wyróżnić dwa rodzaje rozwodów:

  • Rozwód z orzeczeniem o winie – sąd wskazuje, który z małżonków jest winny rozpadu małżeństwa. Rozwód może być także orzeczony z winy obojga małżonków.
  • Rozwód bez orzekania o winie – sąd nie analizuje tego, który z małżonków jest winny, a orzeka rozwód na podstawie zgodnych oświadczeń małżonków.
  • Rozwód online w Polscerozwód przez internet w Polsce to rozwód na odległość (nie należy go mylić z rozwodem zaocznym), jest szybszy, mniej stresujący dla obu stron i bardziej ekonomiczny

Na czym polega rozwód bez orzekania o winie?

Jeżeli zależy Ci na czasie to rozwód bez orzekania o winie, jest szybszym sposobem na zakończenie małżeństwa. Cały proces rozwodowy może zakończyć się nawet w kilka miesięcy. Jak wskazuje sama nazwa rozwód bez orzekania o winie jest równoznaczny z tym, że sąd nie będzie analizował w ogóle kwestii winy w rozpadzie małżeństwa. Co jednak istotne, rozwód bez orzekania o winie sąd orzeknie jedynie na zgodny wniosek obojga małżonków. Dlatego też często rozwód bez orzekania o winie określany jest jako rozwód za porozumieniem stron.

A zatem jeżeli Ty chcesz rozwodu bez orzekania o winie, natomiast małżonek chce, aby sąd uznał Ciebie za winnego rozpadu małżeństwa, to sąd musi rozstrzygnąć kwestie winy. Wówczas nie jest możliwe nieorzekanie o winie przez sąd.

Jaki rozwód jest korzystniejszy?

Często klienci pytają o to, który rozwód jest lepszy, korzystniejszy, bardziej odpowiedni. Niestety nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od sytuacji danej rodziny, a nawet charakteru i usposobienia danej osoby. Niektórzy bowiem chcą jak najszybciej zakończyć małżeństwo, a sam proces rozwodowy jest dla nich olbrzymim obciążeniem psychicznym i nawet jeżeli są podstawy do orzeczenia o winie małżonka, to wolą jak najszybciej mieć za sobą ten etap.

Z pewnością plusem rozwodu bez orzekania o winie jest czas jego trwania (rozprawa rozwodowa może zakończyć się już na jednej wizycie w sądzie), niższe koszty, a także brak konieczności tzw. „prania brudów”. Wśród minusów rozwodu bez orzekania o winie możemy wymienić trudności w uzyskaniu alimentów od drugiej strony (może ich żądać jedynie małżonek, który wykaże, że znajduje się w niedostatku). Często małżonkowie decydują się na rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka, ponieważ chcą sprawiedliwości, chcą móc powiedzieć drugiej stronie, że to jej zachowania przyczyniły się do rozpadu małżeństwa. Moralne kwestie przy rozwodzie są także niezwykle istotne.

Wskazać również należy, że orzeczenie o winie nie wpływa na podział majątku, ani na alimenty na dzieci. 

Kto płaci za rozwód bez orzekania o winie?

Ile kosztuje rozwód? Opłatę sądową, która wynosi 600 zł, opłaca strona, która składa pozew o rozwód. Jeżeli sąd wyda wyrok bez orzekania o winie, to sąd zwróci stronie, która wniosła pozew połowę opłaty tj. 300 zł. Były małżonek zwróci Ci zaś połowę poniesionej opłaty tj. 150 zł. Zatem w ogólnym rozrachunku rozwód bez orzekania o winie może wiązać się z kosztem jedynie 150 zł. Jeżeli w sprawie opiniowali biegli, to ich koszty będą co do zasady dzielone po połowie między małżonków.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie każdy z małżonków płaci za swojego adwokata. Wysokość tego wynagrodzenia jest ustalana indywidualnie z adwokatem. Jednak rozwód bez orzekania o winie jest zdecydowanie tańszy aniżeli rozwód z orzeczeniem winy. Sprawdź również: jak przygotować się na rozwód?

To również może Cię zainteresować:

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ