Separacja i rozwód mają wiele cech wspólnych, ta druga nie prowadzi jednak do rozwiązania małżeństwa. Powody do separacji wskazane zostały w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, wiele osób pozostaje jednak w separacji bez orzeczenia sądu, mówić możemy wtedy o tzw. separacji nieformalnej. Warto pamiętać, że orzeczenie separacji nie wyłącza możliwości wniesienia pozwu rozwodowego.
Jak zachować się w separacji?
Wiele osób zastanawia się jak zachowywać się w separacji, również w sferze relacji damsko-męskich? Innymi słowy czy zdrada w separacji powoduje konsekwencje prawne? Czy zdrada w separacji nieformalnej coś zmienia? W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić jaki jest stosunek pojęć – separacja a zdrada, separacja a wierność.
Co to jest separacja nieformalna?
W pierwszej kolejności chciałbym wskazać, że separacja nieformalna to pojęcie potoczne. W przepisach prawa spotkamy się wyłącznie z określeniem „separacja”. Zgodnie z art. 611 § 1 KRiO jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Tak więc żeby formalnie orzec separację koniecznym jest skierowanie sprawy do sądu i wykazanie, że doszło do zupełnego rozkładu pożycia tj. rozkładu na płaszczyźnie fizycznej, duchowej i gospodarczej. Warto zdawać sobie sprawę z tego kiedy nie warto ratować małżeństwa?
Separacja małżeńska nieformalna, co oczywiste, nie wymaga od małżonków spełnienia jakichkolwiek wymogów. W praktyce o separacji nieformalnej możemy mówić w sytuacji gdy małżonkowie pozostają w związku małżeńskim, ale nie łączą ich żadne bliskie relacje, a jednocześnie nie zdecydowali się na wniesienie sprawy o separację albo rozwód do sądu. Separacja nieformalna, sama w sobie, nie pociąga więc jakichkolwiek skutków prawnych.
Czy podczas separacji można mieć innego partnera?
Czy zdrada w separacji niesie za sobą jakiekolwiek konsekwencje? Po pierwsze raz jeszcze muszę przypomnieć, że separacja nie prowadzi do rozwiązania małżeństwa. Tym samym osoby pozostające w separacji (również nieformalnej) dalej pozostają małżeństwem. Oznacza to, że nie mają one możliwości zawarcia kolejnego związku małżeńskiego. Dopiero prawomocny wyrok rozwodowy otwiera drzwi do kolejnego związku małżeńskiego. Nowe małżeństwo w separacji stanowiłoby więc przestępstwo bigamii.
Zdrada małżeńska konsekwencje prawne – wiemy już, że w separacji nie można ponownie zawrzeć małżeństwa, a co w przypadku zdrady? Jeżeli jeden z małżonków, w okresie trwania separacji, wejdzie w związek nieformalny z inną osobą, to potencjalnie będzie to mogło być potraktowane jako zdrada małżeńska. Związek z mężczyzną w separacji, czy kochanka męża w separacji, nie będzie to miało większego znaczenia. O ile z punktu widzenia przepisów karnych nie łamie on prawa to zdrada w separacji ma daleko idące skutki. Małżonek zdradzony może bowiem w takim wypadku wystąpić do sądu z pozwem rozwodowym z winy drugiego małżonka.
Czy w separacji można mieć romans?
Jak już wiemy zdrada w separacji jest prawnie dopuszczalna, ale potencjalnie pociąga za sobą niekorzystne skutki. Czy jednak romans w separacji zawsze musi skutkować ryzykiem orzeczenia winy podczas ewentualnej sprawy rozwodowej? Okazuje się, że niekoniecznie.
Rozstrzygając tę kwestię musimy zastanowić, czy romans w separacji to faktycznie zdrada, czy nawiązanie relacji z nową osobą nastąpiło w momencie gdy rozkład pożycia miał już charakter trwały i zupełny, a więc wcześniej spełnione zostały już przesłanki do orzeczenia rozwodu. Jeżeli tak było można próbować bronić się, że zdrada w separacji nie wpłynęła na rozkład pożycia małżeńskiej, bo w dacie romansu, małżonkowie w sposób trwały zerwali łączące ich więzi z zupełnie innych powodów.
Kiedy zdrada się nie liczy?
Czy zdarzają się takie sytuacje kiedy zdrada się nie liczy? Oczywiście pierwszym nasuwającym się przypadkiem jest ten, gdy do zdrady dochodzi w związku nieformalnym. Jakkolwiek każda forma zdrady jest naganna moralnie, tak przepisy KRiO w zakresie separacji i rozwodów odnoszą się wyłącznie do małżeństw.
Znacznie trudniejszą jest sytuacja gdy do zdrady dojdzie w związku małżeńskim. Jeżeli to zdrada była jedyną albo główną przyczyną rozkładu pożycia, małżonek, który dopuścił się zdrady musi liczyć się z tym, że sąd orzeknie rozwód z jego wyłącznej winy. Jeżeli do zdrady doszło gdy małżeństwo faktycznie już nie istniało, a sama zdrada nie miała żadnego wpływu na jego rozkład, istnieje szansa, że konsekwencje prawne zdrady będą dużo mniejsze.
Sprawdź również: