Jak udowodnić utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Spis treści
Prawo rodzinne


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Konflikty o opiekę nad dzieckiem oraz sytuacje, w których rodzice utrudniają kontakty z dzieckiem nie należą do rzadkości. Gdy dochodzi do utrudniania kontaktów, warto działać szybko. Długi brak kontaktu z rodzicem może spowodować naruszenie więzi między dzieckiem a rodzicem, którą potem może być ciężko odbudować. Przeczytaj więcej na temat kiedy zgłosić utrudnianie kontaktów z dzieckiem do sądu,  jak udowodnić utrudnianie kontaktów z dzieckiem oraz jakie dowody są przydatne w sprawie o kontakty z dzieckiem.  

Przeczytaj również: władza rodzicielska po rozwodzie

Co zrobić, gdy drugi rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem?

Najczęściej za utrudnianie kontaktów z dzieckiem odpowiada rodzic, który sprawuje bieżącą pieczę nad dzieckiem. Rodzic i dziecko mają prawo do utrzymywania wzajemnych kontaktów. Na początku należy ustalić czy kontakty rodzica z dzieckiem wynikają z orzeczenia sądu, ugody czy też nie zostały nigdy formalnie uregulowane. Od tego też zależy czy sprawa w sądzie będzie dotyczyć samego zagrożenia nakazaniem zapłaty czy też ustalenia kontaktów wraz z zagrożeniem nakazania zapłaty. Prawa rodzica w przypadku utrudniania kontaktów obejmują możliwość wystąpienia do sądu o nałożenie kar na osobę utrudniającą te kontakty, ale też w niektórych sytuacjach mogą obejmować ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Co oznacza zagrożenie nakazaniem zapłaty? Otóż rodzic, któremu utrudniane są kontakty z dzieckiem, może wystąpić do sądu z wnioskiem o zagrożenie jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

Innym sposobem jest także wystąpienie z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej i zmianę miejsca zamieszkania dziecka. Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem, w tym manipulowanie dzieckiem, można zakwalifikować jako działanie sprzeczne z dobrem dziecka. Dziecko ma bowiem prawo do spotkań i utrzymywania więzi z obojgiem rodziców. Negatywne nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi i uniemożliwianie kontaktów z nim co do zasady szkodzi dziecku i w konsekwencji może spowodować nawet ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Jak przebiega postępowanie sądowe w przypadku utrudniania kontaktów?

W przypadku utrudniania kontaktów należy wykazać przed sądem, że do takich utrudnień dochodzi. W tym celu sąd wysłuchuje rodziców dziecka, jak też przeprowadza całe postępowanie dowodowe. Sąd może przesłuchać świadków, ale też wysłuchać dziecko czy przeprowadzić dowód z opinii OZSS, czyli zespołu specjalistów, w skład których wchodzą psychologowie.

Postępowanie o zagrożenie nakazaniem zapłaty kończy się wydaniem przez sąd postanowienia. Treść takiego postanowienia może wyglądać następująco:

Sąd postanawia zagrozić ABC nakazaniem zapłaty na rzecz XYZ kwoty 1000 złotych za każdy przypadek naruszenia obowiązków dotyczących kontaktów wynikających z pkt. I postanowienia Sądu z dnia …

Wysokość kwoty, jaka ma grozić za naruszenie, także podlega analizie sądu. Musi to być kwota, która będzie mieć skutek odstraszający przed dalszymi naruszeniami, ale także odpowiednia w kontekście możliwości zarobkowych danej strony. Jeżeli rodzic mimo istnienia prawomocnego postanowienia sądu zagrażającego mu nakazaniem zapłaty, dokona naruszenia, drugi rodzic może wystąpić do sądu o nakazanie zapłaty danej kwoty na swoją rzecz. Postępowanie to można określić zatem jako dwuetapowe. Pierwszy etap to samo zagrożenie nakazaniem zapłaty, drugi zaś nakazanie przez sąd zapłaty konkretnej kwoty w zależności od liczby naruszeń.

Jakie dowody mogą pomóc w udowodnieniu utrudniania kontaktów z dzieckiem?

W sprawach o utrudnianie kontaktów z dzieckiem możemy wnieść o dopuszczenie dowodów z zeznań świadków, nagrań czy też dokumentów. Sposoby dokumentowania utrudniania kontaktów z dzieckiem mogą polegać na przedłożeniu korespondencji smsowej czy mailowej, z której wynika utrudnianie kontaktów np. ich odwoływanie. W praktyce często spotykamy się z sytuacjami, w których drugi rodzic konieczność odwołania kontaktu tłumaczy chorobą dziecka. Pojedyncze tego typu przypadku nie powinny dziwić, jednak często zdarza się, że dziecko „choruje” akurat w dniu kontaktu z drugim rodzicem. Wówczas przykładowo dowodem może być oświadczenie szkoły, która wskaże, w jakich dniach dziecko było obecne czy też dokumentacja medyczna lub zeznania świadków.

Dowody na utrudnianie kontaktów z dzieckiem warto przemyśleć. Dowodem w sprawie może być tak naprawdę wszystko, co pomoże nam w udowodnieniu naszej tezy. Jednak nie zawsze załączenie wszystkiego jest dobrą taktyką. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem a prawo oraz prawa rodzicielskie a kontakty z dzieckiem to tematy wymagające często pomocy doświadczonego prawnika.

Przeczytaj również: jakie dowody na ograniczenie praw rodzicielskich

Czy nagrania i wiadomości mogą być dowodami w sprawie o kontakty?

Oczywiście, to właśnie wiadomości i nagrania są najczęściej wykorzystywane w sprawach o utrudnianie kontaktów. Warto jednak te wiadomości dokładnie przeanalizować. Dlaczego? Otóż, przykładowo drukując 100 stron wiadomości, sąd może nie zapoznać się z nimi na tyle wnikliwie, jakbyśmy tego oczekiwali. Warto więc załączyć kluczowe wiadomości, co jednak ważne nie mogą być też one całkowicie wyrwane z kontekstu. Odpowiednie dokumentowanie utrudniania kontaktów może pomóc później w sądzie. Dlatego też warto już podczas pierwszych oznak utrudniania kontaktów odpowiednio je dokumentować.

 

 

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ