Jakie są najczęstsze przyczyny orzeczenia o winie w procesie rozwodowym?

Spis treści
Najczęstsze przyczyny orzeczenia rozwodu z winy małżonka


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

W polskim prawie rozwodowym orzeczenie o winie jednego z małżonków może mieć wpływ na alimenty i opiekę nad dziećmi. Chociaż samo orzeczenie o winie nie jest obligatoryjne i nie zawsze jest orzekane, istnieje szereg czynników, które są najczęściej brane pod uwagę przez sąd przy jego wydawaniu.

Najczęstsze przyczyny orzeczenia o winie w procesie rozwodowym, obejmują takie zachowania, jak:

 

Zachowania prowadzące do orzeczenia rozwodu z winy małżonka to także oziębłość emocjonalna i zaniedbywanie obowiązków małżeńskich oraz opuszczenie małżeństwa i wspólnego domu.

Przyczyny rozwodów z orzeczeniem o winie

Analiza najczęstszych przypadków orzeczenia o winie w rozwodzie skupia się najczęściej na tematach zdrady małżeńskiej. Naruszeniem wierności małżeńskiej jest nie tylko zdrada fizyczna, ale również wszelkie zachowania małżonka wobec osoby płci przeciwnej, które mogą sprawiać wrażenie cudzołóstwa lub w inny sposób przekraczają normy powszechnie przyjętej obyczajowości i przyzwoitości.

Także trwałe opuszczenie współmałżonka i przeniesienie swojego ośrodka życiowego do innego miejsca niż wspólny dom to czyny kwalifikujące się jako winy w procesie rozwodowym. Czy wszelkie naruszenia obowiązków małżeńskich mogą być uznane za winę w rozwodzie? Nie, dla przykładu opuszczenie domu nie będzie uznane za zawinione, jeśli było spowodowane nagannym zachowaniem drugiego małżonka, w tym również wobec małoletnich dzieci.  Ponadto brak zainteresowania życiem rodzinnym oraz brak wzajemnej pomocy, która powinna być naturalna w małżeństwie (na przykład w przypadku choroby), może świadczyć o winie.

Jakie są najczęstsze zachowania, które mogą skutkować orzeczeniem o winie w procesie rozwodowym?

 Sądy analizują, czy zachowanie potencjalnie winnego małżonka naruszyło normy prawne, ale nie tylko. Jakie są najczęstsze zachowania, które mogą skutkować orzeczeniem o winie w procesie rozwodowym?  

Naruszenie obowiązków małżeńskich może przybierać formę takich zachowań, jak:

  • działania (np. zdrada małżeńska, oszustwa),
  • zaniechania działania (np. brak wsparcia dla chorego współmałżonka).

 

Sprawdź również: co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Czy istnieją konkretne kryteria określające, kiedy zachowanie jest uznawane za winę w procesie rozwodowym? Sąd analizuje, czy naruszenie norm prawnych lub obowiązków małżeńskich było wynikiem działań małżonka, które można oceniać jako:

  • umyślne – współmałżonek świadomie chciał naruszyć swoje obowiązki małżeńskie,
  • nieumyślne – zachowanie wynikało np. z niedbalstwa.

 

Czy naruszenie to faktycznie doprowadziło do rozkładu pożycia małżeńskiego? Nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich uzasadnia winę współmałżonka, lecz tylko te, które miały wpływ na spowodowanie lub utrwalenie rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jak można udowodnić winę drugiej strony w procesie rozwodowym?  

Należy mieć dowody na winę małżonka i odpowiednio opisać je w pozwie o rozwód oraz powołać świadków, których zeznania wskażą, że małżonek jest winny rozpadu małżeństwa. Do tego, należy odpowiednio udokumentować i udowodnić winę współmałżonka, należy do tego przygotować solidne dowody do sprawy o rozwód.

Jak unikać zachowań, które mogą doprowadzić do orzeczenia o winie w procesie rozwodowym?

Jak wykryć i reagować na sygnały ostrzegawcze w związku z możliwością orzeczenia o winie? Sąd nie może orzec rozwodu, jeśli rozkład pożycia nie jest zupełny i trwały. Nawet gdy ustają więzi psychiczne, fizyczne i gospodarcze między małżonkami, rozwód nie zostanie orzeczony, jeśli nie ma dowodów, że małżonkowie nie wrócą do wspólnego pożycia.

Planując rozwód z orzeczeniem o winie Wrocław ważne jest, aby mieć wsparcie doświadczonego adwokata. Wybór odpowiedniej kancelarii rozwodowej może znacząco wpłynąć na przebieg i wynik sprawy. 

Przeczytaj również:

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinnego, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Jak mogę Ci pomóc?
Czekam na wiadomość od Ciebie

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ