Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

Spis treści
Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?


adwokat Iwo Klisz

Jak i gdzie możesz liczyć na moją pomoc?

Zapraszam na nasz kanał YouTube

Jak podzielić majątek? - pobierz darmowy poradnik

Główne Tematy

Być może już sam tytuł jest dla Ciebie zaskoczeniem: tak, na spotkanie z adwokatem dobrze jest się przygotować. Wprawdzie wizyta w kancelarii to nie egzamin, ale nawet pobieżne przygotowanie pomaga szybciej dojść do sedna sprawy i optymalnie wykorzystać czas spotkania. A przecież to jest właśnie nasz wspólny cel…

Jak zatem przygotować się na spotkanie z adwokatem?

  1. Umów się

Niby rzecz oczywista, a jednak nie dla wszystkich. Adwokat oprócz rozpraw i spotkań z klientami ma masę innych obowiązków zawodowych, dlatego załatwianie swojego problemu prawnego powinieneś zacząć od telefonu do kancelarii i umówienia się na konkretną godzinę. Od razu ustal ile będzie kosztować Cię porada prawna i jakie są formy płatności, żeby później nie zaprzątać tym sobie głowy.

  1. Zapisz sobie pytania

To żaden obowiązek, ale gwarantuję Ci, że ta rada jest pierwszorzędna. Porada prawna to zazwyczaj nie jest monolog, więc zapewne wiele myśli i pytań umknie Ci, gdy rozmowa zostanie skierowana na inne tory. Nie ma nic bardziej irytującego, niż poczucie niedosytu pięć minut po wyjściu z kancelarii. Odpowiedzi też możesz notować. Nawet jeśli wiele zapamiętasz, notatki pomagają uporządkować myśli i skonkretyzować dalszy plan działania. A gwarantuję Ci, że jeśli przed Tobą sprawa sądowa, to od prawnika wyjdziesz z listą rzeczy lub dokumentów, które musisz zorganizować zanim ruszysz sprawę.

Z tego samego względu dobrze jest przemyśleć cały problem i odpowiedzieć sobie na pytanie: „na czym mi zależy?”. Prawnik pomoże Ci ocenić, czy cel w świetle przepisów jest osiągalny i jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie do niego dążyć.

  1. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu

Porada prawna to na pewno nie będzie kwestia kilkunastu minut, dlatego zarezerwuj sobie przynajmniej godzinę, tak byś czuł się komfortowo przedstawiając swój problem. Gwarantuję Ci, że nie zapytasz o wszystko, o co chciałeś zapytać, jeżeli z tyłu głowy będziesz miał myśl, że za chwile możesz dostać mandat za przekroczenie czasu parkowania.

  1. Zbierz wszystkie dokumenty, które wydają Ci się użyteczne

Każdy prawnik ma za sobą sytuacje, gdy sprawy przedstawiały się zupełnie inaczej, niż to wynikało z ustnej relacji klienta. Pamięć jest zawodna, osoby bez przygotowania prawnego czasami nie wiedzą jakie aspekty sprawy są istotne, a jakie nie, bagatelizują niektóre zdarzenia, a innym przypisują zbyt dużą rangę. Właśnie dlatego dla obu stron najlepiej jest, gdy prawnik może oprzeć się na dokumentach.

Oczywiście każda sprawa jest inna. O ile akt małżeństwa w sprawie o rozwód nie wywróci obrazu sytuacji do góry nogami, to przyniesienie ze sobą umowy w innej sprawie cywilnej, to absolutna konieczność. Jeśli nie jesteś pewien, co może się przydać, weź ze sobą wszystko co jest powiązane ze sprawą. Pozwól, by ktoś inny ocenił przydatność dokumentów świeżym spojrzeniem.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

W sprawie o rozwód będą to: akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci oraz dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dzieci i dochody rodziców (pamiętaj, że w rozwodzie sąd rozstrzyga także o alimentach). Przydadzą się między innymi zeznania podatkowe za ubiegły rok, rachunki za prąd, gaz, wodę, śmieci itp., umowa najmu lokalu, zaświadczenia o zarobkach, zaświadczenia o uczęszczaniu na płatne zajęcia dodatkowe.

W sprawach o podział majątku potrzebny będzie odpis wyroku rozwodowego (ewentualnie małżeńska umowa majątkowa albo orzeczenie, na postawie którego w małżeństwie ustała wspólność majątkowa). Powinieneś dostarczyć również informacje i dokumenty potwierdzające skład Waszego majątku – choćby numer księgi wieczystej, dowód rejestracyjny pojazdu. Być może przydadzą się także dowody zakupu cennych ruchomości np. sprzętu RTV i AGD. Jeśli w sprawie będzie trzeba rozliczać nakłady, zapewne lista dokumentów znacznie się wydłuży.

Sprawy spadkowe zaczynają się od śmierci spadkodawcy i akt jego zgonu to najważniejszy dokument, którym musisz dysponować. Dalej potrzebne będą akty stanu cywilnego, które potwierdzą koligację spadkobierców ze spadkodawcą. Dla małżonków będzie to akt małżeństwa, dla synów akt urodzenia, dla zamężnych córek, które zmieniały nazwisko po ślubie – akt małżeństwa. Jeśli sprawa będzie dotyczyła działu spadku, przygotuj dokumenty, albo chociaż informacje dotyczące składu spadku.

Czy coś się stanie, jeśli nie przygotujesz się do wizyty u adwokata?

Świat się nie zawali. Adwokat jest po to, by pomóc Ci rozeznać się w sprawie i przedstawić Ci możliwości prawne. Zrobi to nawet jeśli przyjdziesz do kancelarii tak jak stoisz – być może tylko zajmie to Wam trochę więcej czasu.

Przeczytaj także: Poradnik dla osób rozwodzących się

 

 

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Wspólnik zarządzający w "Klisz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych". Specjalista z zakresu prawa rodzinne, rozwodów i podziału majątku, były wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. tel. 695 560 425, e-mail: [email protected]

Umów się na konsultację prawną

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

rozwód wrocław

Skontaktuje się ze mną teraz!

WROCŁAW – WARSZAWA – POZNAŃ – KATOWICE – GDAŃSK – KRAKÓW – BYDGOSZCZ